Kardinolas Robertas Francisas Prevostas – dabar žinomas kaip popiežius Leonas XIV – yra pirmasis popiežius iš Jungtinių Valstijų.
69 metų iš Čikagos kilęs prefektas žinomas kaip lyderis, turintis pasaulinės patirties. Didžiąją savo karjeros dalį jis praleido kaip misionierius Pietų Amerikoje, o pastaruoju metu vadovavo įtakingai Vatikano vyskupų skyrimo tarnybai.
Jo išrinkimas reiškia mirusio popiežiaus Pranciškaus pontifikato tęstinumą, todėl tikimasi, kad jis tęs Pranciškaus reformas Bažnyčioje, taip pat išlaikys dėmesį skurdui ir marginalizuotiems žmonėms, rašo CNN ir pateikia 10 dalykų, kuriuos turėtumėte žinoti apie naująjį pontifiką:
1. Mažiausiai amerikietiškas iš amerikiečių kardinolų
R. F. Prevostas gimė Čikagoje. Tačiau Vatikane, kur galiausiai gyveno ir dirbo, jis buvo laikomas „mažiausiai amerikietišku“ iš JAV kardinolų.
Dešimtmetį jis dirbo Truchiljo mieste Peru, o vėliau buvo paskirtas Čiklajo, kito Peru miesto, vyskupu, kur tarnavo nuo 2014 iki 2023 metų.
Jis laisvai kalba ispaniškai ir itališkai – abi šias kalbas jis pademonstravo per savo pirmąją kalbą visuomenei Šventojo Petro aikštėje.
2. Gerai vertino popiežius Pranciškus
Pasak CNN korespondento Vatikane Christopherio Lambo, popiežius Pranciškus jį „gerbė ir labai gerai vertino“: „Akivaizdu, kad popiežius Pranciškus jame kažką įžvelgė – jis matė jį kaip gabų vadovą.“
Ch. Lambas su naujuoju popiežiumi Leonu XIV susitiko, kai šis buvo kardinolas, ir sakė, kad jis jam pasirodė „labai apgalvotas žmogus, labai pamatuotas žmogus“. Apskritai jis pasirodė santūrus.
3. Augustinų ordino narys
Popiežius Leonas yra Augustinų religinio ordino, paplitusio visame pasaulyje, narys. Jis daugiau nei dešimtmetį vadovavo ordinui kaip jo generalinis prioras.
Naujasis pontifikas per savo pirmąją kalbą pasakė, kad yra šventojo Augustino sūnus, ir pacitavo garsiąją šventojo frazę: „Dėl jūsų aš esu vyskupas, su jumis, šiaip ar taip, aš esu krikščionis.“ Tai atspindi mintį, kad visi Bažnyčios hierarchijos žmonės – nuo vadovų iki eilinių narių – eina kartu.
4. Turi stiprios vadovavimo patirties
Popiežius Pranciškus paskyrė R. F. Prevostą Vyskupų dikasterijos, kuri atsakinga už kandidatų į vyskupus vertinimą ir rekomendacijų dėl naujų paskyrimų teikimą, prefektu.
Jis taip pat ėjo Popiežiškosios komisijos Lotynų Amerikai pirmininko pareigas.
„Nuo pat jaunystės jis buvo skiriamas į vadovaujamas pareigas, – sakė Elise Allen, CNN Vatikano analitikė. – Jis vertinamas kaip ramus ir subalansuotas, nešališkas ir labai aiškiai žinantis, ką, jo manymu, reikia daryti… tačiau nesiima pernelyg ryžtingai to siekti.“
5. Misionierius
„Aš vis dar laikau save misionieriumi. Mano, kaip ir kiekvieno krikščionio, pašaukimas yra būti misionieriumi, skelbti Evangeliją visur, kur tik žmogus yra“, – sakė R. F. Prevostas interviu „Vatican News“ netrukus po to, kai pradėjo eiti vadovaujamas pareigas Romoje.
Kartą viename interviu jis sakė, kad laikas, praleistas Peru, buvo labiausiai jį suformavusi gyvenimo patirtis.
„Jis yra žmogus, kuris, nors ir kilęs iš Vakarų, būtų labai atidus pasaulinės Bažnyčios poreikiams, – sakė E. Allen. – Jūs kalbate apie žmogų, kuris daugiau nei pusę savo bažnytinės karjeros praleido užsienyje kaip misionierius Peru.“
6. Peru pilietis
Popiežius Leonas yra Jungtinių Amerikos Valstijų ir Peru pilietis. Amerikoje gimęs pontifikas 2015 m. rugpjūtį įgijo Peru pilietybę, rodo Peru nacionalinio migracijos registro duomenys.
Peru prezidentė Dina Boluarte jo išrinkimą pavadino „istoriniu momentu Peru ir pasauliui“.
7. Vardas atspindi įsipareigojimą vargšams
Paskutinis popiežius, pasivadinęs Leono vardu, popiežius Leonas XIII, buvo vargšų pusėje ir gynė darbininkus.
Leonas XIII, kuris buvo popiežiumi 1878–1903 m., daug dėmesio skyrė darbininkų teisėms ir katalikų socialinei doktrinai – taigi šio vardo pasirinkimas naujajam pontifikui yra stiprus pareiškimas.
8. Centristinis vienytojas
Jis sutarė su Pranciškumi dėl Bažnyčios krypties ir proceso, kuriuo siekiama kurti labiau įtraukiančią pasaulinę Bažnyčią. Tikimasi, kad Leonas bus labiau linkęs į progresyvumą socialiniais klausimais, tokiais kaip migracija ir skurdas, bet labiau laikysis nuosaikiųjų pažiūrų katalikų doktrinos moraliniais klausimais.
Kad gautų dviejų trečdalių daugumą Kardinolų kolegijoje, jis turėjo turėti platų palaikymą tarp nuosaikesnių ar konservatyvesnių narių.
9. Studijavo matematiką
R. F. Prevostas įgijo matematikos bakalauro laipsnį Vilanovos universitete Pensilvanijoje, o vėliau Čikagos Katalikų teologijos sąjungoje gavo teologijos diplomą.
Galiausiai jis buvo išsiųstas į Romą studijuoti kanonų teisės, o vėliau savo karjeroje dėstė kanonų teisę Truchiljo (Peru) kunigų seminarijoje.
10. Mėgsta tenisą
„Laikau save gana dideliu teniso mėgėju, – netrukus po to, kai tapo kardinolu, interviu Augustinų ordinui sakė R. F. Prevostas. – Išvykęs iš Peru turėjau nedaug progų treniruotis, todėl nekantrauju grįžti į aikštyną.“
Jis taip pat sakė, kad laisvalaikiu mėgsta skaityti, vaikščioti ir keliauti po „naujas ir įvairias vietas“.