Mano senelis papasakojo, kad įkalus vinį į obelį įvyksta tikras stebuklas

Įdomybės

Ko tik sodininkai negali sugalvoti! Senelis mane mokė: jei į obelį įkalsi vinį, įvyks stebuklas. Net jei medis keletą metų nedavė vaisių, po šios procedūros galima tikėtis dosnaus derliaus. Kodėl šis keistas metodas yra veiksmingas? Panagrinėkime!

Visada mėgau klaidžioti po senelio obelų sodą. Jis, 50 metų patirtį turintis sodininkas, net ir nykiausiai atrodančias obelis priversdavo duoti vaisių. Vieną dieną pamačiau surūdijusį vinį, kyšantį iš medžio. Paklausiau senelio, kokia yra vinies paskirtis. Senelis šypsojosi per storus ūsus ir papasakojo išsamiau.

Mūsų protėviai taip pat atliko šią procedūrą, norėdami atgaivinti obelį. Pasak legendos, vieną dieną sodo savininkas pagrasino nupjauti seną medį prie šaknų, jei jis nepradės duoti vaisių. Savo žodžius jis sustiprino įkalta vinimi: „Nukirsiu ir panaudosiu malkoms, jei nežydėsi!“ Tais pačiais metais medis išaugino keliolika saldžių vaisių.

Kodėl tai pavyko? Kai kurie žmonės mano, kad  vinis maitina medį ir skatina jo augimą. Šis paaiškinimas man atrodo neįtikinamas. Vargu, ar vienas vinis pajėgus tokiems žygdarbiams.

Kitas paaiškinimas man atrodė įtikinamesnis. Kiekvienas augalas turi programą, leidžiančią susilaukti kuo daugiau palikuonių. Sodininko padaryta žala yra signalas apie grėsmę medžio gyvybei, todėl jis visas savo jėgas skiria augimui ir vystymuisi.

Norėdami gauti norimą efektą, laikykitės šių taisyklių ir atsargumo priemonių:

Šis metodas veikia tik su obelimis! Mums tinka brandūs sveiki medžiai, kurie neduoda vaisių 3 ir daugiau metų.

Įsmeikite vinį į kamieną vėlyvą rudenį prieš šalnas arba ankstyvą pavasarį. Tą reikia daryti tuo laikotarpiu, kai medis ruošiasi žiemos miegui ar žydėjimui.

Ši procedūra gali būti ne tik naudinga, bet ir žalinga. Norėdami sumažinti įtampą medžiui, pirmiausia jį patręškite.

Kaip tinkamai į obelį įkalti vinį?

Sodininkai sutinka, kad norint pasiekti didesnį efektą, vienu metu reikia įkalti 3 surūdijusius vinis. Pirmasis yra 70 cm atstumu nuo žemės. Kiti du yra 30 cm atstumu vienas nuo kito. Įkalkite vinį 45° kampu. Jis turi patekti į kamieną ne daugiau kaip 2–3 cm.

Būtinai dezinfekuokite alkoholio turinčiu skysčiu arba antiseptiku. Jei to nepadarysite, žaizda gali užsikrėsti, todėl infekcija išplis visame medyje.

Jei jums šis metodas atrodo nepriimtinas, galite išbandyti ir kitus būdus.

Kaip padidinti obuolių derlių?

Toliau kalbėsime apie metodus, kurie sumažina maistinių medžiagų praradimą nuo šakų iki šaknų.

  • Suriškite šakas sandaria viela. Taip sutrikdysite sulčių judėjimą. Pavasarį priveržkite, o rudenį nuimkite.
  • Genėjimas. Padarykite nedidelį pažeidimą (įpjovą) prie pagrindinių šoninių šakų pagrindo. Sutepkite lašeliu sodo glaisto. Taip naudingos medžiagos sustabdo natūralų jų nutekėjimą. Kitais metais obelis išaugins daugiau vaisių.
  • Sulenkite pagrindines šonines šakas ir pastatykite atramas. Atramos turi būti pakankamai tvirtos, kad atlaikytų suformuotų vaisių svorį.
  • Atsargiai nuimkite 1 cm pločio žievę nuo šakų. Norėdami išvengti infekcijos patekimo, žaizdos vietą patepkite sodo glaistu.

REDAKCIJOS PATARIMAS

Atkreipkite dėmesį į tai, kad visi aukščiau išvardinti būdai padeda išgauti gausesnį ir ankstyvesnį derlių, tačiau silpnina medį ir sutrumpina jo gyvenimą. Kad nesužalotumėte šakų ir kamieno, galite tai padaryti daug paprasčiau. Pavyzdžiui, patręškite savo mėgstamą obelį geležies turinčiais preparatais, jei įkalti vinį į obelį jums atrodo tiesiog šventvagiška!

Kaip skatinate vaismedžius duoti vaisių? Pasidalinkite komentaruose.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
Parašykit komentarą
Laisvadienis.lt