Antradienį valdančioji koalicija Seime vėl rinksis diskutuoti apie mokestinius pokyčius. Susitikimo išvakarėse įtakinga socialdemokratų frakcijos narė Rasa Budbergytė „Delfi“ pakomentavo dėl kokių pokyčių koalicijoje sutariama. Anot jos, nekilnojamojo turto mokestis būtų visuotinis, o pagrindiniam būstui būtų taikoma 50 proc. nuolaida. Taip pat atsirastų tarpinis gyventojų pajamų mokesčio tarifas.
R. Budbergytė „Delfi“ komentavo, kad dėl kai kurių mokestinės sistemos aspektų sutarimas yra ir nuomonės keistis neturėtų. Vienas jų – GPM.
„Gyventojų pajamų mokesčio progresiniai tarifai būtų tokie: uždirbant iki 36 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) – 20 proc. GPM išlaikant lengvatas, kurios yra skirtos mažų pajamų gavėjams, nuo 36 iki 60 VDU – 25 proc. GPM, pajamoms virš 60 VDU – 32 proc. Dėl šitų dalykų mes esame sutarę, taip pat esame sutarę pajamas sumuoti“, – „Delfi“ paaiškino R. Budbergytė.

Taip pat turėtų atsirasti visuotinis nekilnojamojo turto mokestis, t. y., anot pašnekovės, nebus tokios dalies, kuri išvis nebūtų apmokestinta.
„Būstui, kurio vertė yra iki 200 tūkst., būtų taikomas 0,1 proc. tarifas, pagrindiniam būstui būtų taikoma 50 proc. nuolaida. Apie viršutinę ribą, kurios nereikėtų viršyti norint gauti šią lengvatą, dar diskutuosime. Toliau laipsniškai – 0,2 proc., 0,5 proc., iki 1 proc. punkto – mokestis augtų, dėl viršutinės ribos diskutuosime“, – paminėjo parlamentarė.
Kai kurie NT savininkai mokės mažiau nei dabar
Tai reiškia, kad kai kuriems žmonėms, kurie dabar moka nekilnojamojo turto mokestį, padėtis įgyvendinus pokyčius net pagerėtų. Kaip pažymėjo R. Budbergytė, nieko nedarant „situacija būtų liūdna“, nes Registrų centrui perskaičiavus nekilnojamojo turto vertes gyventojai, kurie dabar moka 500 eurų šio mokesčio, turėtų atseikėti 2 tūkst. eurų.
„Bus visko – ir pagerėjimo, ir pablogėjimo, bet stengėmės sukalibruoti taip, kad NT mokestis nieko nepaliestų per daug stipriai. Kadangi reikia visuotinumo, nenorime įvesti išimčių ir keliauti per medianas. Du trečdalius surinkto šio mokesčio gal būtų galima skirti gynybos reikmėms“, – svarstė ji ir pridūrė, kad iš viso būtų galima surinkti iki 30 mln. eurų šio mokesčio per metus.
Kad NT mokestį būtina peržiūrėti, antrino ir Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Tomas Tomilinas.

„Tarifus ir visa kita reikėtų peržiūrėti bet kokiu atveju, nes augant vertėms atsirastų didžiuliai šuoliai ir žmonėms tektų mokėti dešimtis tūkstančių eurų. Tai palengvins situaciją dabar mokantiems, ir, aišku, praplės mokančių ratą, bet mes stengsimės, kad per daug nepaliestų pirmo būsto. Tai padaryti turime ir dėl tarptautinių įsipareigojimų, RRF dalykų“, – „Delfi“ sakė T. Tomilinas.
Abu parlamentarai tvirtino, kad tikrai būtų siūlomas ir cukraus mokestis. Jis būtų taikomas saldintiems gėrimams.
„Dėl cukraus mokesčio kyla mažiausiai diskusijų. Jis bus, nes matome, kad absoliučioje daugumoje šalių jis yra mokamas. Tai bus saldintų gėrimų mokestis, nesiruošiame maisto apmokestinti, o ir kitose valstybėse tokių praktikų nėra“, – teigė T. Tomilinas.
Jo teigimu, svarbu suprasti ir tai, kad pokyčiai reikalingi ne tik dėl poreikio smarkiau finansuoti gynybą, bet ir dėl didelio atotrūkio tarp pajamų ir išlaidų. „Jei norime išlaikyti tą gerovę, kokią turime, turime galvoti ir apie valstybės pajamas.“
Kas svarstoma dėl pelno mokesčio, PVM
O štai dėl pelno mokesčio svarstomos kelios alternatyvos, sutarimo dar nėra, pažymėjo socialdemokratė.
„Dar nepasirinkome, ar standartinį pelno mokesčio tarifą didinti iki 18 proc., o lengvatinį iki 8 proc., ar standartinį kelti iki 17 proc., o lengvatinį iki 7 proc. Turėsime rytoj pasirinkti koalicinėje taryboje“, – paaiškino politikė.
Priminsime, kad standartinis pelno mokesčio tarifas nuo šių metų siekia 16 proc. (lengvatinis 6 proc.).

Tačiau T. Tomilinas sakė, kad, jo nuomone, labiausiai tikėtinas yra vieno procentinio punkto pelno mokesčio pakilimas.
„Jo pokytis turi būti minimalus, nes turime stengtis, kad ekonomika nesustotų, tarifas neseniai buvo padidintas“, – atkreipė dėmesį jis.
Kaip nurodė R. Budbergytė, kol kas neatrastas sutarimas dėl lengvatinio pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifo pokyčio bei draudimo sutarčių apmokestinimo.
O štai PVM lengvata vaisiams ir daržovėms, anot parlamentarės, yra svarbi, šis tikslas įrašytas į koalicijos sutartį.
„Dabar ne laikas spręsti šį klausimą, nes pajamų reikia gynybai, biudžeto deficito mokėjimams valdyti. Absoliučiai akivaizdu, kad trūksta pinigų viešosioms paslaugoms finansuoti. Nors ši lengvata svarbi, dėl jos diskutuosime, bet tikrai ne pirmame etape“, – tikino ji.
Dėl PVM lengvatos maitinimo sektoriui Seimo narė buvo skeptiška. Anot R. Budbergytės, dėl to koalicijos sutartyje nieko nėra įrašyta.
„Niekas nežino, kokia yra tikroji restoranų padėtis. Vieni pateikia taip, kiti taip, tad su šiuo sprendimu reikia neskubėti. Apie tai tikriausiai irgi pasišnekėsime rytoj“, – apibendrino ji.
Šaltinis: delfi.lt