Artėjant atostogų sezonas – nors daugelis lietuvių atostogas linkę planuoti iš anksto, kiekvienais metais pasitaiko piliečių, atostogas planuojančių vėliau. Kainoms Lietuvos pajūryje toliau didėjant, jie žvalgosi į užsienio kraštus. O čia pokyčiai nedideli – daugelis piliečių toliau atostogoms renkasi Turkiją, ar Pietų Europos šalis.
Daugybę metų populiariausiais pasirinkimais atostogoms išlieka keli taškai – Turkija, Graikijos salos, Ispanija ir kitos Pietų Europos šalys. Naujienų portalo tv3.lt kalbintų kelionių agentūrų atstovai teigia, jog šiuo atžvilgiu, pokyčiai nedideli.
Kelionių agentūros „Novaturas“ komunikacijos vadovė Miglė Bielinytė sako, jog Turkija – vis dar populiariausias pasirinkimas, o kiti dažnesni pasirinkimai išlieka panašūs – vis dar populiaru atostogauti Graikijos salose, Pietų Europoje.
„Populiariausia vasaros atostogų kryptimi išlieka Turkija, taip pat Graikijos salos, Ispanijos ir Italijos kurortai. Šios kryptys labiausiai mėgstamų pasirinkimų sąraše įsitvirtinusios jau ne vienerius metus. Be to, stebime ir augantį keliautojų žingeidumą. Vis daugiau lietuvių atostogas nori praleisti ne tik pasirinktame viešbutyje, o ir labiau susipažinti su pasirinktos šalies gamta, istorija, kultūra, todėl ieško turiningo laisvalaikio. Populiarėja kelionės į Juodkalniją, Madeirą, jau minėtos Ispanijos kryptis – Malagą, Barseloną, Maljorką, keliautojai renkasi ir Tunisą, o pavasarį ir ankstyvą rudenį atranda Kiprą, Siciliją“, – komentavo M. Bielinytė.
„Tez tour“ ryšių su visuomene ir rinkodaros skyriaus vadovė Inga Aukštuolytė pasidalino panašia įžvalga – anot jos, Turkija populiari dėl konkurencingos kainos ir šiltos jūros, Turkija vis dar yra populiariausias pasirinkimas.
„Pirmuoju Lietuvos keliautojų pasirinkimu ir toliau išlieka Turkija. Neblėstantį šios šalies populiarumą galima paaiškinti keliais aspektais. Visų pirma ši šalis gali pasiūlyti konkurencingą kainos ir kokybės santykį. Turkijoje poilsiautojus žavi ir šilta jūra, puikūs paplūdimiai, itin didelis viešbučių pasirinkimas, išvystyta infrastruktūra, graži gamta, nuostabus klimatas, kokybiškas aptarnavimas, geras maistas“, – teigė „Tez Tour“ atstovė.
Pasak I. Aukštuolytės, po Turkijos rikiuojasi kelios kitos kryptys.
„Populiarumu Turkijai nenusileidžia ir Graikijos salos – Kreta, Rodas, Korfu, aktyviai poilsiaujama ir žemyninėje dalyje esančiame Peloponeso regione. Tarp keliautojų mėgstamų krypčių yra ir portugališkoji Madeira, ispaniškosios Maljorka ir Malaga.
Vasarą lietuvių mėgstama kryptimi yra ir Bulgarija, kurios pajūris lietuviams primena mūsų Baltiją. Dažnai keliautojai renkasi ir kelionę į Katalonijos sostinę Barseloną, kuri praėjusiais metais buvo itin aktyviai lankoma ir tapo viena populiariausių organizuojamų kelionių krypčių“, – komentavo I. Aukštuolytė.
Šių vietų populiarumą kelionių agentūros vadovė aiškina paprastai – beveik trečdalis poilsiautojų atostogaudami nori pasimaudyti jūroje.
„Tez Tour“ užsakymu atlikto reprezentatyvaus rinkos tyrimo duomenimis, 31 proc. lietuvių atostogauja norėdami pasimaudyti jūroje, 15 proc. – pasilepinti saulės voniomis. Todėl nenuostabu, kad kasmet populiariausių vasaros sezono krypčių sąrašo viršuje rikiuojasi pietų kryptys, kuriose galima poilsį paplūdimyje derinti su pažintine programa“, – atskleidė I. Aukštuolytė.
Išleidžia vidutiniškai 900 eurų
Kelionių agentūrų atstovai taip pat pasidalino ir keliomis įžvalgomis apie lietuvių keliautojų įpročius.
Kelionių agentūros „Tez Tour“ šią savaitę pristatytos apklausos duomenimis, daugiausia – 41 proc. – gyventojų savaitės trukmės kelionei numatę nuo 450 iki 900 eurų, trečdalis – daugiau nei 900 eurų. Likę respondentai buvo linkę atostogauti už mažiau nei 450 eurų.
„Tez Tour“ teigimu, vidutinė savaitės atostogoms vienam žmogui skiriama suma (900 eurų) šiemet yra 6 proc. didesnė nei pernai.
Kita pastebima tendencija – daugelis lietuvių atostogas planuoja iš anksto. Taip teigia ir „Novaturas“ komunikacijos vadovė M. Bielinytė.
„Dalis lietuvių keliones planuoja iš anksto, prieš 6–12 mėn. iki išvykimo, taip užsitikrindami galimybę rinktis iš plataus pasiūlymų ir viešbučių asortimento. Kita dalis keliautojų atostogas pradeda planuoti vėliau, likus 2–3 mėn. iki išvykimo, treti laukia „paskutinės minutės“, – paaiškino M. Bielinytė.
„Patys atostogas rekomenduojame planuotis iš anksto, nes įsibėgėjus aktyviam vasaros, taip pat ir žiemos sezonui populiariausių viešbučių užpildymas tampa vis didesnis, todėl neretai tenka rinktis iš to, kas liko“, – pridūrė „Novaturas“ atstovė.
Lietuvoje kelionė kainuos daugiau
Nors daugelis lietuvių matyt jau susiplanavo atostogas, dabar jas planuojantys, ar siekiantys pasinaudoti paskutinės minutės pasiūlymais, pasirinkti iš ko dar turės.
„Kalbant apie šiuo metu galiojančius pasiūlymus, pavyzdžiui, savaitės trukmės atostogos Bulgarijoje su viskas įskaičiuota paslauga dviem asmenims birželio pradžioje galėtų kainuoti nuo 279 Eur/asmeniui. Kelionę 5 žvaigždučių viešbutyje su viskas įskaičiuota maitinimu Turkijoje arba Tunise galima įsigyti nuo 455 Eur/asmeniui, o savaitės kelionę su pusryčiais Juodkalnijoje arba Kretoje – nuo 300 Eur/asmeniui dviviečiame kambaryje“, – pataria M. Bielinytė.
Na, o pasidairius internetiniame puslapyje Airguru.lt galime matyti, jog „Tez Tour“ siūlomos kelionių kainos gali gana stipriai skirtis – štai į Turkiją savaitei išvykti galima ir gana nebrangiai, pavyzdžiui ir už kiek daugiau nei 300 eurų. Tiesa, tada teks pasitenkinti ekonominės klasės viešbučiu.
Kiek pigesnės Graikijos salos – čia pigiausių variantų kainos siekia apie 250 eurų, o kelionės apsistojant prabangesniuose viešbučiuose – tarp 400 ir 500 eurų.
Kur kas brangiau atostogauti yra Pietų Europoje – štai keli likę pasiūlymai Ispanijos kurortuose kainuos daugiau nei 1000 erų savaitei.
O štai Lietuvoje už kelis šimtus eurų paatostogauti būtų kiek sunkiau. Nacionalinės turizmo verslo asociacijos prezidentės Žydrės Gavelienės teigimu, atostogauti Lietuvoje yra brangiau, todėl mažesnį biudžetą kelionėms galintys skirti gyventojai renkasi vykti į užsienį.
„Lietuvoje, jei norėtum pabūti viešbutyje su maitinimu ant jūros kranto už 300 eurų, vargu, ar kur nors rastume. Čia tiesiog ekonominis sumetimas, kuris verčia dalį lietuvaičių rinktis keliones užsienyje“, – kalbėjo Ž. Gavelienė.
Panašiai situaciją vertina ir tv3.lt kalbinti kelionių agentūrų atstovai.
„Lietuviai yra patriotai, jie mėgsta mūsų šalies pajūrį. Tad poilsio užsienyje ir Lietuvos kurortuose nereikėtų lyginti – Lietuvos pajūris visuomet išliks populiarus dėl emocinių aspektų. Žvelgiant iš poilsiautojų perspektyvos, kainos lietuviškame pajūryje tikrai nėra patrauklios. Užsienio kurortuose atostogauti pigiau, taip pat ten garantuotai geras oras. Vis tik Lietuvoje vasaros sezonas labai trumpas, tad galima suprasti kurortų verslininkus, bandančius atsigriebti“, – komentavo „Tez Tour“ atstovė I. Aukštuolytė.
Atostogos brangs
Ekonomisto Tado Povilausko teigimu, perkamoji galia šiemet visai nuslopus infliacijai bei toliau sparčiai augant atlyginimams, yra aukšta, tad tikėtina, jog Lietuvos gyventojai rinksis ne taupyti, o išlaidauti kelionėms.
Vis dėlto, SEB banko analitikas sako, kad kelionės į Pietų Europą pabrango dėl ten vyraujančios paslaugų infliacijos. Kainos jose kyla ir dėl didelio turistų srauto iš turtingesnių Vakarų Europos, Skandinavijos valstybių.
Tuo metu Nacionalinės turizmo verslo asociacijos prezidentė Ž. Gavelinė teigia, kad tikėtis pigesnių kelionių nei pernai nereikėtų, tačiau organizatoriai siūlo keliones už prieinamą kainą ne į Europos valstybes.
„Asortimentas yra visokiems biudžetams, nes kaip niekad šiemet turime ypatingai daug užsakomųjų reisų tiek kainos prasme, tiek galimų datų, tiek kurortų ar viešbučių pasirinkimas yra labai platus“, – BNS sakė Ž. Gavelienė.
Gyventojai turi daugiau galimybių išlaidauti kelionėms
Pasak T. Povilausko, šių metų pirmąjį ketvirtį gyventojų pajamos toliau augo, o pastaruosius kelerius metus vyravusi infliacija išsikvėpė.
Balandį, Eurostato duomenimis, Lietuvoje kainos tebuvo 0,4 proc. didesnės nei prieš metus. Tokia infliacija buvo mažiausia visoje Europos Sąjungoje. Tuo metu Valstybės duomenų agentūra kitą savaitę turėtų paskelbti apie 10 proc. vidutinio darbo užmokesčio augimą pirmąjį metų ketvirtį, pabrėžė ekonomistas.
Dėl to, teigė T. Povilauskas, gyventojai gali sukaupti santaupų vasaros kelionėms: „Klausimas dabar tas, ar bus daugiau taupoma, ar bus linkstama išlaidauti kelionėms.“
„Vis tik darome prielaidą, kad atsižvelgiant į tai, kad vartotojų pasitikėjimo rodikliai yra istoriškai geri, manome, jog vasarą žmonės paišlaidaus. (…) Jei pajamos padidėjusios iki 10 proc., atitinkamai galvojame, kad ir kelionėms tas dydis turėtų panašiai kisti“, – kalbėjo jis.
Pasak analitiko, didėjant perkamajai galiai kelionių į užsienį skaičius Lietuvoje augo ir anksčiau, pavyzdžiui, iki pandemijos, 2016-2019 metais.
Ekonomistas taip pat teigė, kad laisviau planuoti išlaidas atostogoms galės ir paskolas mokantys gyventojai, rinkoms besitikint, kad Europos Centrinis Bankas pradės mažinti bazines palūkanų normas, lemiančias ir paskolų palūkanas.
Vis dėlto, T. Povilausko manymu, kelionės į pagrindines Europos atostogų kryptis – Graikiją, Italiją, Ispaniją – šiemet bus brangesnės dėl paslaugų infliacijos. Jis pabrėžė, kad visoje ES apgyvendinimo ir maitinimo paslaugos šiuo metu yra vidutiniškai 5 proc. brangesnės nei pernai.
„Kaip ir vien dėl to už tas pačias paslaugas turėsime mokėti kažkiek daugiau keliaujant Pietų ar Vakarų Europoje. Tai irgi vienas iš veiksnių, lemsiančių, kad šiemet keliautojai turės išleisti šiek tiek daugiau“, – teigė T. Povilauskas.
Šaltinis: tv3.lt