Lietuvos pilietybę turintis švedas Jonas Ohmanas Lietuvą laikė provincija
Pernai vasarą vienas didžiausių šalies naujienų portalų pristatė visuomenės ir elito įtakingiausių visuomenininkų reitingą. Jo lyderiu tapo visuomenininkas Andrius Tapinas, o antroji vieta atiteko paramą su Rusija kovojančiai Ukrainai teikiančios organizacijos „Blue/Yellow“ įkūrėjui Jonui Ohmanui.
Jis pastaraisiais metais yra itin pastebima figūra Lietuvoje: ne tik aktyviai dirba ties paramos Ukrainai telkimu, bet ir pasisako geopolitiniais bei saugumo klausimais. Tačiau nedaugelis žino, kad prieš gerą dešimtmetį jo vieša retorika Lietuvos atžvilgiu buvo visiškai kitokia nei ta, kurią girdime dabar.
2014 m. J. Ohmanas teigė, kad Lietuva yra unikali teritorija, kuri pagal idėją turėtų būti Lenkijos ar Rusijos provincija[1].
Viename 2014 m. interviu J. Ohmanas teigė, kad Lietuva yra visiškai unikali tiek Europos, tiek Rytų Europos arba Baltijos kontekste, nes pagal idėją, turėtų būti kitų, didesnių šalių dalimi.
„Pagal idėją, Lietuva turėtų būti kažkieno provincija – Lenkijos, Rusijos ar kitos šalies. Stebuklas, kad esate – tiek XX a., tiek platesniame kontekste“, – sakė jis, pridūręs, kad pirmiausia Lietuvą vis dėlto mato kaip Baltijos regiono dalį.
Lietuvą vadino „kaimų kaimu“
Tačiau kontraversiškai Lietuvos atžvilgiu J. Ohmanas yra pasisakęs ir dar anksčiau. Viename interviu, duotame 2009 m., jis teigė, kad „Lietuva yra kaimų kaimas“.
„Tačiau man tai atrodo „fainas“ kaimas. Reikia tą praeities šūdų kibirą suvalgyti, o tada kartu imtis darbų. Tada bus geriau“, – sakė jis[2].
Kritikos J. Ohmanas negailėjo ir patiems Lietuvos piliečiams.
„Lietuvoje apskritai visas gyvenimas toks dvigubas, kad kritikuoti tiesiog būtina abi puses. Pavyzdžiui, aš kritikuoju žmones, kurie dejuoja, kad viskas blogai, ir nieko nedaro. Pasiekti savo tikslų įmanoma, jei įdėsi daug pastangų. Tačiau matau ir kitą pusę – iš tiesų žmogus, kuris nori kažką daryti, Lietuvoje dažnai sulaukia reakcijos „dink iš čia. Dar labai trūksta empatijos – jei padarysi klaidą, niekas tavęs nesistengs suprasti. Tai yra primityvios, provincialios visuomenės bruožas“, – teigė jis.
J. Ohmanas nori, kad Rusija užpultų Lietuvą
O pastaruoju metu viešojoje erdvėje žymus visuomenininkas minimas ne tik iš teigiamos pusės. Pavyzdžiui, neseniai interviu su LRT žurnaliste Rita Miliūte metu, jis teigė, kad „Rusija galėtų mus papulti“ ir kad taip būtų parodyta, „kas yra kas“
„Ne vieną kartą esu pasakęs tiesiog, kad man gal net atrodo, kad čia skamba dramatiškai gal, bet būtų gerai, kad mus Rusija papultų biški truputį, kažkur taip, ir parodytų, kas yra kas“, – sakė J. Ohmanas.
Jis taip pat pabrėžė, kad biurokratiniuose sluoksniuose reikia kažką daryti ir pakeisti sistemą, kad saugumo klausimu, būtų galima veikti patogiau, greičiau ir efektyviau, nes dabar mūsų politikai nėra elinkę rizikuoti bei eiti prieš srovę.
Kritika J. Ohmanui auga: visuomenę stebina jo retorika ir veikla
„Blue/Yellow“ organizacijos įkūrėjas neigiamoje šviesoje minimas ir dėl savo organizacijos veiklos. „Youtube“ kanalo „Komentaras TV“ laidoje ir vėliau socialiniuose tinkluose buvo pasirodžiusi informacija, kad jis už nakčiai užsakytus tris kambarius viename Ukrainos viešbutyje sumokėjo net 5300 JAV dolerių.
Kilus tikram ažiotažui, ši informacija buvo paneigta: buvo paaiškinta, kad įsivėlė klaida, o ukrainiečiai suklydo rašydami valiutą, taigi vietoje Ukrainos grivinų parašė JAV dolerius. Nors skandalinga informacija ir buvo paneigta, ji neabejotinai metė nemaloniai tamsų šešėlį ant visos organizacijos ir jos veiklos.
Dar anksčiau nustebinti galėjo ir tai, kad „Blue-Yellow“ organizacijoje, būtent prasidėjus plataus masto karui Ukrainoje, darbuotojų skaičius ir jų atlyginimai gerokai išaugo. Pačios organizacijos 2017 m. finansinėje ataskaitoje matoma, kad ji gavo paramos iš fizinių asmenų 145 983 Eur., o suteikė labdaros ir paramos už 108 109 Eur. Beveik 38 tūkst. Eur buvo nurašyti sąnaudoms, darbuotojų išlaikymui buvo skirta vos 472 eurai, o 34,7 tūkst. eurų nurašyti prie „kitų išlaidų“.
Nuo pat 2018 m. iki 2022 m. pavasario deklaruota, kad įstaigos darbuotojai atlyginimo negavo, o 2022 pavasarį, atlyginimas šovė iki 1,7 tūkst. Eur. Palaipsniui vis augo iki tol, kol pasiekė 3,2 tūkst. eurų, o vėliau, ir 5,02 tūkst. eurų ribą. Tai gana solidūs atlyginimai. Juk, palyginimui, Seimo nario atlyginimas siekia truputį daugiau nei 3500 Eur neatskaičius mokesčių.
Tačiau J. Ohmanas šmėžavo ir kitoje nemalonioje istorijoje. Dar praėjusią vasarą jis socialiniuose tinkluose teigė, kad Lietuvos vėliavų iškėlimas per NATO viršūnių susitikimą Vilniuje yra Rusijai naudinga veikla. Vėliau LRT laidoje „Savaitė“ jis dar sykį pakartojo savo nusistatymą prieš Lietuvos vėliavos iškėlimą, išvadino kai kuriuos žinomus šalies žmones „vatnikais“.
Primename, kad NATO aukščiausio lygio susitikimo metu Vilniuje „Blue Yellow“, kartu su LRT ir „Stiprūs kartu“ rengė akciją – susitikimo metu ragino mieste iškelti kuo daugiau Ukrainos vėliavų. Kai kurie šalies piliečiai, pavyzdžiui, sportininkas Žydrūnas Savickas savo ruožtu ragino iškelti Lietuvos trispalves. Kai interviu metu, J. Ohmano buvo paklausta apie Lietuvos vėliavos iškėlimą, jis atsakė taip:
„Oi, šitie… Aš dabar pasakysiu labai negražiai. Šitie mūsų vatninkai, savickai ir panašiai, kokie ten bebūtų, kokie jie ten „reikšmingi“, realiai yra nulis, jie nori tiesiog sau pasidaryti piarą ir tuo pačiu būti naudingi Rusijai. Čia labai jau negražiai sakau, bet tiesiog aš matau tą visą – biški juokinga, biški graudu. „Patriotai“… Kas čia patriotas? Čia esu aš. Atsiprašau šioj vietoj. <…> Bet čia marginalai, nieko“.
ŠALTINIS: 77.LT