Konservatoriai ir Socialdemokratai merdėja: tūkstančiai narių tiesiog palieka partijas

Naujienos

Partijos pateikė duomenis apie savo narius

Vadovaujantis Politinių organizacijų įstatymu, visos politinės organizacijos (politinės partijos ir politiniai komitetai) kiekvienais metais, ne vėliau kaip iki kovo 1 d. ir ne vėliau kaip iki spalio 1 dienos, Teisingumo ministerijai privalo pateikti savo narių sąrašus.

Tuo pačiu metu Lietuvos Respublikos pilietis ar Lietuvos Respublikoje gyvenantis Europos Sąjungos valstybės narės pilietis gali būti tik vieno politinio komiteto ar vienos politinės partijos nariu.

Politinės organizacijos narių sąrašą pagal poreikį peržiūrėti ir tikslinti galima visus metus.

Senosios Lietuvos partijos praranda populiarumą

Naujausi, šių metų kovo 1 dienos duomenys atskleidžia įdomų momentą: nemaža dalis senųjų politinių jėgų, vertinant situaciją per narių prizmę, praranda kadaise turėtas pozicijas ir ši tendencija įgauna pagreitį.

Tarkim 2014 metų spalį Darbo partija turėjo 23 305 narius, 2024 metų kovo 1 d. jų buvo likę 9144, kas yra dar beveik 500 narių mažiau negu prieš metus.

Tais pačiais 2014 metais socialdemokratų gretose buvo 21 847 nariai, dabar jų belikę 14 059. Nuo praėjusių metų partija prarado beveik 300 žmonių.

Tėvynės Sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai 2014 m. vienijo 14 273 bendraminčius, šiuo metu jų yra 12 047. Lyginant su praėjusiais metais, partija sumažėjo beveik 600 narių.

Sauliaus Skvernelio vadovaujama Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ ir Viktorijos Čmilytės-Nielsen Liberalų sąjūdis, faktiškai, stagnuoja. Čia pokyčiai labai nedideli, tačiau nesimato ir jokio ryškesnio augimo.

Tai leidžia daryti prielaidą, kad žmonės nusivylė tokiomis politinės jėgomis, jų programomis bei jas įgyvendinančiais asmenimis, todėl arba iš viso palieka partijas ir politiką, arba dairosi naujų, aktyvių, didesnį potencialą demonstruojančių politinių formuočių.

Taip pat tikėtina, kad narius prarandančios partijos nesugeba į savo gretas privilioti jaunimo. Šiemetiniams Seimo ar Europos Parlamento rinkimas tai didelės įtakos gal dar ir neturės, tačiau žiūrint į ilgalaikes perspektyvas, galima atsargiai prognozuoti, kad metų metais tais pačiais politikais besiremiančios ir nuolat tik juos keliančios politinės jėgos dar labiau silps bei su kiekvienais rinkimais praras vis daugiau ne tik narių, bet ir rinkėjų balsų.

Regionų partija gali pasigirti narių skaičiaus augimu

Tuo pat metu kai kurių politinių jėgų populiarumas ir patrauklumas visuomenės akyse akivaizdžiai auga. Tarkim Jono Pinskaus vadovaujama Lietuvos regionų partija (LRP) per metus pasipildė daugiau negu 1300 naujų narių. Toks spartus augimas, kokiu negali pasigirti nė viena kita politinė jėga, leido LRP tapti ketvirta pagal dydį iš šiandien Lietuvoje veikiančių partijų. Jeigu tendencijos ir toliau išliks tokios pačios, iki rudens Seimo rinkimų J. Pinskaus vedama partija gali patekti ir į lyderių trejetuką.

Partijų narių skaičiaus kaita, Teisingumo ministerijos informacija
Partijų narių skaičiaus kaita, Teisingumo ministerijos informacija

Beje, parlamentaras J. Pinskus su 30,2 proc. palankių bei 27,2 proc. nepalankių vertinimų, patenka ir į populiariausių Lietuvos politikų dešimtuką, rodo „Vilmorus“ apklausa.

Partijų narių skaičiaus kaita, Teisingumo ministerijos informacija
Partijų narių skaičiaus kaita, Teisingumo ministerijos informacija
Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
Laisvadienis.lt