Ne visi pagalvoja, kad už elektrą kiekvieną mėnesį moka skirtingai, pvz., už vieną dieną – vos kelis centus, o už kitą – beveik pusę euro? Arba kodėl jūsų sąskaita už elektrą padidėjo, nors savo kasdienių įpročių nekeitėte?
Visa tai aktualu pasirinkus planą, kuriame elektros kaina yra susieta su biržos kaina, taip pat turint fiksuotos kainos dviejų zonų (dieninės ir naktinės) tarifus.
Naujienų portalo tv3.lt kalbinti specialistai atskleidė, kada elektros energija būna pigiausia ar brangiausia ir kaip sutaupyti galite naudodami išmaniuosius skaitiklius.
Be viso to, elektros sąnaudos gali ženkliai sumažėti, jei temperatūrą namuose ar net šaldytuve sumažinsite bent 1 laipsniu.
Kas lemia elektros kainą
Lietuvos energetikos agentūra (LEA) vardijo, kad elektros kainą lemia daug veiksnių: elektros kaina „Nord pool“ biržoje, dujų ar naftos kainos, karai, oro sąlygos ir, žinoma, pasirinktas planas.
Anot atstovų, pasirinkus fiksuotos kainos planą kaina nei kyla, nei leidžiasi, o turint nefiksuotą už elektrą tenka mokėti pagal kas mėnesį besikeičiančią vidutinę „Nord Pool“ biržos kainą ar valandinę kainą, kuri gali būti tiek mažesnė, tiek didesnė nei fiksuota.
LEA ekspertai aiškino, kad šaltuoju metų laiku kaina būna didesnė, nes dėl šildymo elektros vartojimas padidėja, dienos sutrumpėja, o pavasarį kaina būna mažesnė dėl mažesnio vartojimo ir atsinaujinančių šaltinių, pvz., saulės energijos.
LEA duomenimis, šiuo metu elektros kaina yra 0,116 Eur/kWh aukštesnė nei pernai tuo pačiu laiku (2023 m. buvo 0,095 Eur/kWh, dabar – 0,099 Eur/kWh).
Vis tik jos atstovai tikina, kad kaina turėtų mažėti artėjant šventėms – esą elektra biržoje pigiausia būna savaitgaliais ir švenčių dienomis.
„Žiemos sezono metu elektros kainos „Nord Pool“ biržoje yra panašios į vasaros kainas. Mažiausios elektros kainos būna pavasarį (2023 m. – 0,078 Eur/kWh; 2024 m. – 0,068 Eur/kWh)
Elektros kainos „Nord pool“ 2023 m. ir 2024 m. vidutiniškai yra apie 60 proc. mažesnės už 2022 m. kainas“, – skaičiavo agentūros atstovai.
Norint sutaupyti pataria skalbti naktimis
Energijos skirstymo operatoriaus (ESO) atstovės ryšiams su visuomene Rasos Juodkienės teigimu, vienas pagrindinių išmaniųjų skaitiklių privalumų – kad nebereikia patiems nurašyti skaitiklio rodmenų ir jų deklaruoti.
Pašnekovė paminėjo, kad šie prietaisai elektros suvartojimą fiksuoja kas 15 min., taigi gyventojai, analizuodami šiuos duomenis, gali matyti, kas ir kada namuose suvartoja daugiausiai elektros.
Anot LEA ekspertų, kadangi kainą lemia pasiūla ir paklausa, elektra brangiausia būna rytais (7–10 val.) ir vakarais (17–21 val.), kai dauguma žmonių aktyviai naudoja elektros prietaisus, pvz., maisto gaminimas, buitinė technika.
„Kainų skirtumas kartais gali būti tikrai didelis – gruodžio 18 d. aukščiausios valandinės kainos yra 0,47–0,49 Eur/kWh (nuo 8 iki 10 val.), o mažiausia kaina – 0,006 Eur/kWh (23 val.). Skirtumas – 0,484 Eur/kWh.
Elektra biržoje pigiausia dažniausiai būna naktį, nuo 23 iki 6 val., kai elektros paklausa yra maža“ – nurodė agentūros atstovai.
Taigi išmaniuosiuose skaitikliuose stebint elektros suvartojimą galima keisti įpročius, pvz., skalbimą nukelti į tas valandas, kada tarifai už elektrą būna mažiausi, tarkime, į naktį:
„Jei gyventojai aktyviai reaguoja į duomenis ir keičia ar gali pakeisti vartojimo įpročius, tai tikrai bus sutaupymas.“
Štai kaip nesunkiai galite sutaupyti ir 6 proc. elektros
Anot R. Juodkienės, buvo daugybė atvejų, kai išmanieji skaitikliai padėjo atrasti sugedusius ar prastai veikiančius prietaisus.
Pvz., kad grindinis šildymas įsijungia, nors neturėtų, boileris dirba be perstojo ir pašildęs vandenį neišsijungia, taip naudodamas elektrą. Arba nevalomas, ledu „apaugęs“ šaldytuvas, kuris elektros suvartoja gerokai daugiau, nei valytas šaldytuvas.
Ji įvardijo, kad elektros lizduose nereikėtų palikti neveikiančių prietaisų, kroviklių. Esą jie, veikdami budėjimo rėžimu, vis tiek naudoja elektrą.
„Paskaičiuota, kad neišjungtas kompiuteris per metus gali sunaudoti apie 175 kWh, maršrutizatorius – 120 kWh, ir per metus tai virsta dešimtimis eurų.
Nors vienas paliktas telefono įkroviklis per metus sunaudos 2–3 kWh, nuolat tinkle laikant kelis įkroviklius namuose jie per metus net nevartojami „sudegins“ keletą eurų“, – atkreipė dėmesį operatoriaus atstovė.
Anot jos, ESO atliktas tyrimas ir kitų šalių praktika rodo, kad su išmaniuoju skaitikliu galima sutaupyti apie 6 proc. energijos sąnaudų.
Tačiau R. Juodkienė pabrėžė, kad skaitiklis yra tik priemonė surinkti tikslius suvartojimo duomenis, o sprendimus priima žmonės, kurie, norėdami sutaupyti, patys turi imtis veiksmų: keisti įpročius, pasenusius prietaisus.
Kiek sutaupysite sumažinę temperatūrą bent 1 laipsniu
ESO atstovė atkreipė dėmesį, kad įprastai daugiausiai elektros energijos suvartoja be pertrūkio veikiantys prietaisai, pvz., šaldytuvai ir šaldikliai.
Ir, nors jų išjungti nelabai pavyks, R. Juodkienė pataria – jei tinkamai juos prižiūrėsite ir pakoreguosite esamą temperatūrą į 1 laipsniu aukštesnę (pvz., nuo –3 °C iki –2 °C), šaldytuvas suvartos 6 proc. mažiau elektros energijos.
„Sutaupyti galima ir mažinant šildymo / šaldymo sistemos temperatūrą. Yra paskaičiuota, kad vos 1 laipsniu sumažinus temperatūrą namuose galima sutaupyti apie 5 proc. energijos ir patenkinti visas higienos normas patalpose.
Dar vienas praktinis patarimas – nustatyti žemesnę temperatūrą namuose nakčiai arba išvykstant ilgesniam laikui“, – patarimais dalijosi pašnekovė.
O LEA atstovai paminėjo kalėdines puošmenas – esą šiuolaikinės LED lemputės elektros energijos suvartoja labai mažai: „Pvz., 10 metrų ilgio girliandos galia gali būti apie 3 W, todėl per parą ji vidutiniškai suvartotų 0,07 kWh, arba 0,02 euro.
O, net ir esant brangiai elektros energijos valandinei kainai, ji elektros energijos sunaudotų ne daugiau kaip už 0,002 euro per valandą.“
Kada sąskaitos už elektrą gali išaugti?
LEA atstovų aiškinimu, jei vartotojas, turintis vienos laiko zonos fiksuotos kainos planą pasirinktų dviejų laiko zonų planą ir 50 proc. elektros energijos suvartotų dienos metu, o kitus 50 proc. – nakties ir savaitgalių metu, tai vidutinė 1 kWh kaina jam sumažėtų 0,01 Eur/kWh, sąskaitos už elektrą – apie 4 proc.
„Vidutiniškai dviejų laiko zonų dieninis tarifas šiais metai yra apie 12 proc. didesnis už vienos laiko zonos tarifą, o naktinis tarifas yra apie 20 proc. mažesnis už vienos laiko zonos tarifą.
Nefiksuotos kainos plano atveju ir atsiskaitymo pagal valandinį įkainį atveju, nepakeitus vartojimo įpročių (pvz., nesumažinus elektros vartojimo piko metu), sąskaitos sumos gali smarkiai išaugti, nes skirtingų valandų tarifai gali skirtis keliais kartais“, – atkreipė dėmesį agentūros ekspertai.
Ir nurodė pavyzdį: jei gruodžio 18 d. 8–10 val. galutinė elektros energijos kaina vartotojui yra 0,70–0,72 Eur/kWh, tai 23 val. – tik 0,13 Eur/kWh.
R. Juodkienė primena, kad išmaniuosius skaitiklius ESO nemokamai pradėjo diegti 2022 m., pradedama nuo klientų, kurie sunaudoja daugiausiai elektros (t. y. virš 1 tūkst. kilovatvalandžių (kWh) per metus).
ESO atstovė skaičiuoja, kad šiuo metu jau 1 mln. ir 27 tūkst. gyventojų gali naudotis išmaniųjų skaitiklių privalumais: „Pirmąjį diegimo etapą planuojame baigti per 2025 m.
Nuo 2026 m. prietaisai bus keičiami visiems kitiems klientams, pasibaigus jų turimų skaitiklių metrologinės patikros laikui. Planuojame, kad visi skaitikliai į išmaniuosius bus pakeisti po 2030 m.“