Nerūkančius darbuotojus skatina piniginiais priedais prie algos: atskleidė, kokį poveikį tai padarė Lietuvos įmonėje

Naujienos

Rūkymas darbe jau seniai kelia diskusijas – ar tai pateisinama priežastis papildomos pertraukėlėms? Galbūt nerūkantieji turėtų būti skatinami ir motyvuojami piniginėmis premijomis ar papildomais laisvadieniais? Ekspertai pabrėžia, jog svarbiausia rasti visiems tinkamą sprendimą.

Klaipėdos jūrinių krovinių įmonė „Bega“ yra viena iš nedaugelio, kurios nerūkančius darbuotojus skatina priemokomis.

Įmonė „Bega“ tai daro jau 24-erius metus.

Šiandien įmonės atstovas teigia, jog sumanymas sumažino rūkančiųjų gretas – pinigines kompensacijas už nerūkymą gauna apie 75 proc. darbuotojų.

RŪKYMO PERTRAUKĖLĖS DARBE IŠŠAUKĖ DISKUSIJAS: PRAKALBTA APIE PINIGINES PRIEMOKAS NERŪKANTIEMS

„Dabartiniai skaičiai rodo, kad apie 75 proc. darbuotojų gauna tokias išmokas, kompensacijas ar priedus prie atlyginimų. Tai reiškia, kad ji suveikė, pasklido tas įprotis. Žmonės įprato nerūkyti“, – kalbėjo įmonės „Bega“ komunikacijos vadovas Gediminas Gudavičius.

Anot įmonės atstovo, ne vienas žalingą įprotį turintis darbuotojas pasekė nerūkančių kolegų pavyzdžiu.

„Masinis metimas rūkyti, įvyko kiek anksčiau, bet ir dabar vienas kitas atsiranda, kuris sako, kad „viskas, baigiu“, nes aplinka tokia, kad jis jaučiasi kaip balta varna su tokiu įpročiu. Iki šiol, matyt, veikia tas dalykas“, – samprotavo G.Gudavičius.

Užsienyje tokia praktika įprasta

Motyvacines priemones nerūkantiems darbuotojams taiko ir įmonės kaimyninėje Latvijoje. Lietuvos profsąjungų atstovė sako – reikėtų iš jų pasimokyti.

„Esu atsivežusi tokį pavyzdį iš Latvijos, kuomet kolektyvas kolektyvinėje sutartyje yra sutarę, kad nerūkantiems darbuotojams yra prailginamos kasmetinės atostogos ir pridėta viena ar dvi dienos už tai, kad jie nerūko, o savo poilsį skiria kažkokiai labiau sveikatinančiai veiklai“, – „Lietuvos ryto“ televizijai teigė Profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.

Kalbinti vilniečiai pritartų, kad nerūkantiems darbuotojams būtų skiriama piniginė kompensacija arba laisva diena.

„O, visai nieko būtų laisvą dieną gauti už tai, kad nerūkai, labai gerai, labai motyvuoja“, kalbėjo viena praeivė.

„Man teko girdėti, kad net yra ir piniginės premijos tokiems dalykams. Nežinau, jeigu būtų kažkokia pilotinė versija, aš turbūt prabalsuočiau „už““, – nuomonę išdėstė kitas kalbintasis.

„Aš manau, gal tiesiog anksčiau darbo dieną galėtų baigti jie, tokia kaip kompensacija“, – teigė dar viena kalbinta vilnietė.

Taisyklės turi būti vienodos

Tačiau dalis darbuotojų dėl tokių sąlygų skundžiasi, sako jaučiasi diskriminuojami.

Seimo narys Tomas Tomilinas teigia, kad visiems darbuotojams turi būti taikomos vienodos taisyklės.

„Labai dažnai skundžiasi žmonės, kad tose darbo vietose, kur kiekviena minutė yra skaičiuojama ir kur yra pertraukėlių klausimas taip išnaudojamas yra labai svarbu, kad nebūtų diskriminacijos. Jeigu tokias pertraukėles vienas žmogus išnaudoja rūkymui, o kitas valgymui, tai čia nėra problemos tikriausiai. Bet jeigu rūkantis sau reikalauja kažkokių papildomų privilegijų, tuomet tai jau yra didžiulė problema“, – teigė Seimo narys T.Tomilinas.

Sprendimo reikia ieškoti

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė I.Ruginienė įsitikinusi – geriausi pavyzdžiai yra tie, kurie įtvirtinami ne įstatymu, o susitarimais.

„Geriausi pavyzdžiai yra tuomet, kai jie įteisinami yra ne įstatymu, bet susitarimais. Vakarų Europos šalyse dažniausiai taip ir yra daroma, kai susėda kolektyvas, darbdavys, jie aptaria situaciją ir pasirenką bonusinę sistemą, kuri yra priimtina darbuotojams. Tuo naudojasi tiek Vokietija, Skandinavijos šalys, kurios jau seniai „nuėjo“ nuo Darbo kodekso ir patys nuspredžia, ko reikia.

Austrija, Belgija turi skatinamąsias sistemas, todėl aš manau, kad mums reikia eiti tuo keliu ir pagaliau progresyviai žiūrėti į darbuotojų skatinimą. Svarbiausia žinutė yra ta, kad tai turėtų būti ne autokratinės sitemos dalis, kuomet nuleidžiamas įsakymas iš viršaus į apačia, bet komandinis darbas susėdus kartu ir aptarus“, – aiškino I.Ruginienė.

Lietuvoje rūkymas labiau paplitęs tarp vyrų – naujausi duomenys rodo, kad vidutiniškai kasdien rūko 45 proc. vyrų ir 17 proc. moterų.

Šaltinis: lrytas.lt

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
Laisvadienis.lt