Nuo elektros tiekėjų nukentėjusių gyventojų valstybė negina

Naujienos

„Vakaro žinios” jau rašė, kad neseniai nepriklausomi elektros tiekėjai sulaukė kirčio iš Europos Komisijos Energetikos generalinio direktorato, kuris patvirtino, jog Lietuvos ir ES įstatymai draudžia iš buitinių vartotojų ir mažų įmonių reikalauti įvairių sutarties nutraukimo, rezervacijos mokesčių ir netgi liepti grąžinti gautas nuolaidas. Nors daugybė žmonių kurį laiką mokėjo tokias baudas, jiems buvo grasinama antstoliais ir net teismais.

Žmonėms liepia kovoti patiems

Kai galiausiai net Energetikos ministerija pripažino, kad nepriklausomi elektros tiekėjai nesilaikė įstatymų, jokios pagalbos žmonės nesulauks.

„Vakaro žinios” kreipėsi į VERT ir paklausė, ko ši imsis, kad būtų apgintos vartotojų teisės? Galbūt kreipėsi į elektros tiekėjus ir pateikė išaiškinimą, pagal kurį vartotojams būtų grąžinti pinigai? Pasirodo, ne.

„Vartotojas, manantis, kad energetikos įmonė pažeidė jo teises ir (ar) teisėtus interesus, turi kreiptis į energetikos įmonę raštu su konkrečiais reikalavimais jos atžvilgiu. Gavęs netenkinantį atsakymą dėl savo reikalavimų ar jo negavęs per 30 dienų nuo kreipimosi energetikos įmonei pateikimo dienos, vartotojas turi teisę kreiptis į VERT dėl ginčo tarp vartotojo ir energetikos įmonės sprendimo ikiteismine tvarka.

Šiuo metu vyksta diskusijos dėl šio klausimo, kai turėsime naujienų – pranešime”, – trumpai atsakė tarybos, kuri turėtų ginti elektros vartotojų teises, atstovas Lukas Vaigauskas.

Tiesa, dar neseniai tokius ginčus ji sprendė elektros tiekėjų naudai. Štai birželį taryba kaip tik nagrinėjo situaciją, kurioje gyventojas skundė jam pritaikytą rezervacijos mokestį, tačiau pricitavusi visą pluoštą įstatymų, VERT nusprendė, kad gyventojo skundas nepagrįstas.

Dalis tiekėjų jau traukiasi

O kai kurie nepriklausomi elektros tiekėjai jau suka uodegas. Vos pasirodžius žiniai, kad minėti mokesčiai buvo neteisėti, pakeitė taktiką. „Norime jus informuoti apie elektros energijos sutarties bendrųjų sąlygų taikymo pokyčius: nebetaikysime bendrųjų sąlygų 9.1 punkto, kuriame nurodoma, kad nutraukus sutartį prieš termino pabaigą, bus reikalinga grąžinti suteiktas nuolaidas”, – tokį laišką neseniai „Elektrum Lietuva” klientai.

O štai „Enefit” interneto svetainėje iki šiol rašoma apie rezervacijos mokestį: „Pasirašius sutartį iš anksto nuperkame ir rezervuojame reikiamą elektros energijos kiekį, todėl šiai sutarčiai taikomas sutarties rezervavimo mokestis. Maksimalus rezervavimo mokestis yra 302,40 Eur, kuris yra išskaidomas per visą sutarties galiojimo laikotarpį po 3,60 Eur/mėn., ir sutarties galiojimo laikotarpiu jam suteikiama 100 proc. nuolaida.”

Ketina priversti VERT dirbti

„Nepamirškime, kad dar yra vienas elektros tiekėjas, kuris aptarnauja 80 proc. visos rinkos, o kompensaciniai mechanizmai, nutraukus sutartį, būdavo kaip tik nuolaidų grąžinimas. Tiekėjas neteisėtai ir nepagrįstai reikalavo grąžinti šias nuolaidas, nors daugybė žmonių tuos pinigus sumokėjo. Jeigu elektros tiekėjai iki šiol reikalauja mokesčių už sutarties nutraukimą, nieko nemokėkite ir net nereaguokite į tuos raginimus.

Ką daryti šiems žmonėms? Vienas būdas yra kreiptis į teismą.

Bet yra kitas būdas – priversti VERT įpareigoti elektros energijos tiekėjus grąžinti neteisėtai išreikalautus pinigus. Šiuo metu esame teisiniame kelyje ir rengiamės padaryti, kad VERT tinkamai atliktų savo pareigas. Tikiuosi, kad per vasario mėnesį tai pavyks”, – sako už gyventojų teises kovojantis advokatas Marijus Velička.

Šaltinis: respublika.lt

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
Parašykit komentarą
Laisvadienis.lt