Nuo šių metų pietūs ne tik kavinėse, bet ir mokyklose pabrango.

Naujienos

Šiemet grįžtame į prieš pandemiją taikytą 9 proc. PVM maitinimo įstaigoms

Pietūs kavinėje iki šių metų įprastai atsieidavo 6-10 eurų priklausomai nuo siūlomų patiekalų, tačiau nuo šių metų padvigubinus PVM maitinimo įstaigoms, galima tikėtis kainų šuolio. Žinoma, maistininkai kalba, kad patiekalų kainos perpus išaugti neturėtų.

Nuo 2024 m. sausio 1 d. maitinimo paslaugoms taikomas 21% PVM mokestis, didėja ir alkoholio akcizai bei minimali alga. Dėl šios priežasties dalis verslininkų nusprendė reikšmingai kelti paslaugų kainas, o kiti ieško būdų kaip dar sumažinti išlaidas, kad būtų galima išgyventi. Treti, deja, jau svarsto ir apie užsidarymą.

Didesnis mokestis pakeis iki šiol dėl pandemijos galiojusį lengvatinį 9% PVM, tad bus sugrįžta prie ikipandeminio laikotarpio. Žinoma, tik brangiau.

PVM tarifas padvigubės restoranų, kavinių ir panašių maitinimo įstaigų teikiamoms maitinimo paslaugoms ir išsinešti teikiamam maistui[1].

Finansų ministerijos atstovas Irmantas Mikulėnas tvirtino, kad išaugęs PVM maitinimo sektoriui gerokai papildys valstybės kišenes – skaičiuojama, kad tiek valstybės, tiek savivaldybių biudžetai pasipildys papildomais 140 mln. eurų.

Kainų augimo priežasčių – ne viena

Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos (LVRA) vadovė Evalda Šiškauskienė LRT.lt duotame interviu tikino, kad dėl panaikintos lengvatos kainos padidės 12 proc., o dar 10 proc. pridės ir nuo naujų metų auganti minimali mėnesinė alga (MMA)[2].

Visgi, pasak E. Šiškauskienės, maitinimo įstaigos pačios spręs, kiek kelti kainas – vienur jos kils 12 proc., o kitur gali pabrangti ir 15 proc.

Nepaisant to, kad maitinimo įstaigų salės šiuo metu pilnos, toks žingsnis esą gali sukelti bankrotų bangą, dalis įstaigų taip pat gali grįžti į šešėlį. Žinoma, kita kategorija įstaigų visą arba didelę dalį mokestinės naštos užkraus ant vartotojų, t. y., klientų, pečių.

Maitinimo įstaigos pačios spręs, kiek kelti kainas. Pelle Martin/Unsplash nuotrauka
Maitinimo įstaigos pačios spręs, kiek kelti kainas. Pelle Martin/Unsplash nuotrauka

Kas mokės už išaugusias kainas mokyklų valgyklose?

Labiausiai baiminamasi, kad kainų kilimas palies mokyklų valgyklas, kur našta dėl nemokamą maitinimą gaunančių vaikų guls ant pietus iš savų pinigų perkančių vaikų. Kaip savo LRT.lt duotame interviu tikino Ugdymo ir gydymo įstaigų maisto gamintojų asociacijos vadovė Eurika Turonienė, mokyklose veikiantys maitintojai yra visiškai priklausomi nuo savivaldybių, kurios esą ir nustato kainas.

Pasak jos, dėl kainų kilimo labiausiai kentės tie moksleiviai, kurie patys perka maistą, mat iš jų kišenių bus dengiami nuostoliai, patirti dėl nemokamo maitinimo.

Antradienį asociacija pranešė, kad po derybų Vilniaus m. savivaldybė pagaliau patvirtinusi didesnes lėšas „nemokamam“ mokinių maitinimui[3]. Tačiau vienas „bet“ – didesnės lėšos nustatytos tik nuo vasario 1 d., kai lengvatinis PVM nebegalioja jau nuo sausio 1-osios.

„Klausimas: kodėl nuo vasario, jei vaikus su padidintais mokesčiais maitiname nuo sausio? Iš kieno lėšų bus maitinami vaikai sausį, jei oficialiai skelbiama, kad nemokamai maitina Valstybė? Kas iš tikrųjų apmoka „nemokamo“ maitinimo paslaugą? Valstybė ar pats maisto gamintojas pagamina, pamaitina ir dar primoka, kad vaikai valgytų „nemokamai“?“ – piktinosi E. Turonienė.

Visa atsakomybė dėl išaugusių kainų perkeliama ant verslo pečių

E. Turonienė naikinamą PVM lengvatą, kuri neabejotinai paveiks ir šalies mokyklų valgyklas, pavadino „cinišku valdančiųjų pasityčiojimu iš mokyklos maitintojų ir vaikų“. Pasak jos, valdininkai, kurie pakėlė PVM mokestį, dabar esą nesiruošia mokėti už jų pačių perkamą nemokamą vaikų maitinimą mokyklose[4].

Vienas iš konservatorių Vilniaus savivaldybėje esą pasakė, kad visą atsakomybę dėl išaugusių kainų turi prisiimti verslas, su kuriuo buvo pasirašytos sutartys ir jų vykdymo laikotarpiu kainų nekeisti.

Anot asociacijos prezidentės, visa ši situacija yra nesąžininga 3-12 klasių moksleivių atžvilgiu, mat dėl maitintojo nesąžiningai daug užkeliamų kainų, nemokamas maitinimas esą bus padengiamas būtent mokinių tėvų pinigais.

„Žmonės, atsipeikėkim! Kas tokie valdžioje sėdi ir žlugdo mus visus?! Ar dar ilgai leisime tyčiotis iš mūsų visų: maitinimo paslaugos tiekėjų, vaikų ir jų tėvelių? O kas apgins nuo absurdo senelį globos namuose (jie taip pat yra maitinimo paslaugos pirkėjai)?“ – į visuomenę kreipėsi E. Turonienė.

Šaltinis: 77.lt

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
Laisvadienis.lt