Pirmam šeimos būstui galite gauti paramą: štai ką turite padaryti

Naujienos

Nuo šių metų finansinę paramą jaunoms šeimoms gauti bus sunkiau – įsigaliojo tam tikri pakeitimai.

Nuo šių metų įvestos lubos perkamo būsto vertei, o subsidijų dydžiai diferencijuojami pagal šeimos sudėtį ir vaikų skaičių. Nauja tvarka numato, kad parama nebus teikiama tose savivaldybėse, kuriose gyventojų skaičius viršija 150 tūkst., o žiedinėse savivaldybėse – 60 tūkst.

Keisti tvarką dėl paramos jaunoms šeimoms, įsigyjančioms pirmąjį būstą, nuspręsta praėjusių metų birželį.

Seimas priėmė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtą projektą, kuriuo patikslinamas finansinės paramos jaunoms šeimoms teikimo modelis.

Tad kas keičiasi nuo šių metų sausio 1 d.?

Kas gali pretenduoti?

Anot SADM, norintys gauti subsidiją turi būti deklaravę gyvenamąją vietą Lietuvoje arba įtraukti į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą. Subsidija galima ne tik Lietuvos piliečiams ir jų šeimos nariams, bet ir Europos Sąjungos ar Europos ekonominės erdvės šalių piliečiams bei kitiems užsieniečiams, kurie turi ilgalaikį leidimą gyventi Europos Sąjungoje arba jiems Lietuvoje yra suteiktas prieglobstis.

Šeima, pretenduojanti į valstybės subsidiją pirmam būstui, negali turėti ar būti turėjusi nuosavybės teise priklausančio gyvenamojo būsto, išskyrus atvejus, jei būsto naudingasis plotas vienam asmeniui neviršija 14 kvadratinių metrų arba jei būstas yra nusidėvėjęs daugiau nei 60 proc.

Visi jaunos šeimos nariai privalo per 6 mėnesius nuo būsto nuosavybės įgijimo deklaruoti gyvenamąją vietą įsigytame pirmajame būste ne trumpesniam nei 5 metų laikotarpiui nuo nuosavybės įgijimo dienos.

Jeigu per pirmuosius 5 metus nuo pirmojo būsto įsigijimo būsto nuosavybės teisė būtų perleista kitam žmogui, subsidija turėtų būti grąžinta į valstybės biudžetą, išskyrus nustatytus atvejus (pavyzdžiui, paveldėjimo atveju). Ši nuostata galioja ir iki 2024-12-31 finansine paskata pasinaudojusioms šeimoms.

Kas keičiasi?

Kaip 15min paaiškino SADM, jaunoms šeimoms valstybė subsidijuoja būstą, kurio vertė (pagal nepriklausomo turto vertintojo nustatytą vertę ir notarinės formos būsto pirkimo–pardavimo sutartyje nurodytą kainą) neviršija 120 tūkst. eurų, perkant pirmąjį būstą Lietuvoje.

Jau anksčiau skelbta, kad finansinė paskata gali būti teikiama regionuose, kurie nepriskirti trims didiesiems miestams (Vilniaus, Kauno, Klaipėdos) ir šalia jų esančių didžiųjų rajoninių savivaldybių (Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos rajonų) tam tikroms teritorijoms priklausomai nuo būsto ploto vieneto normatyvinės vertės bei kurorto statusą turinčioms savivaldybėms, tokioms kaip Birštonui, Druskininkams, Neringai, Palangai.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Įvažiavimas į PalangaĮ
važiavimas į Palanga / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Būsto kredito suma, pagal kurią apskaičiuojama jaunai šeimai suteikiama subsidija, negali būti didesnė kaip 87 tūkstančiai eurų.

SADM nurodo, kad jaunoms šeimoms, neauginančioms vaikų ar auginančioms vieną vaiką, siūlomos 10 proc. subsidijos, auginančioms du vaikus – 12,5 proc., auginančioms 3 ir daugiau vaikų – 15 proc. Maksimali subsidijos suma siektų 13050 eurų. Subsidija jaunai šeimai išmokama ne vėliau kaip per 4 mėnesius nuo būsto kredito suteikimo dienos.

SADM teigimu, padidėjus šeimai galima kreiptis dėl papildomos subsidijos, tačiau kreipimosi metu šeima turi atitikti jaunos šeimos apibrėžimą, tai yra sutuoktiniai, registruoti partneriai arba vienas vaikus auginantis asmuo turi būti iki 36-erių metų amžiaus. Kai šeimoje, gavusioje finansinę paskatą, gimsta trečias arba daugiau vaikų, dėl papildomos subsidijos jie gali kreiptis iki 40 metų (įskaitytinai).

Su šiais pokyčiais atsisakoma būsto statybų finansavimo, taip pat nustatoma pareiga deklaruoti gyvenamąją vietą įsigytame būste, taip užtikrinant gyventojų pajamų mokesčio mokėjimą toje savivaldybėje, kurioje įsigytas būstas. Be to, nuo šiol subsidiją reikia grąžinti, jei būstas parduodamas nepraėjus 5 metams nuo jo įsigijimo dienos.

Subsidijos suteikimas – pagrindiniai žingsniai

Anot SADM, nuo 2025 m. sausio 1 d. nauji prašymai galės būti teikiami tik Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai paskelbus kvietimą. Informacija apie Lietuvos Respublikos teritorijas, kuriose 2025 metais teikiama finansinė paskata pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms, bus paskelbta iki 2025 m. vasario 1 d.

Finansinė paskata teikiama laikantis eiliškumo, atsižvelgiant į šiuos prioritetus:

  • savivaldybių paramos dydį – pirmiausia nagrinėjami prašymai, kai savivaldybės parama yra didžiausia (ne mažesnė negu 5 proc. būsto kredito pirmajam būstui įsigyti dydžio parama), ir (arba)
  • jeigu įsigyjamas pirmasis būstas patenka į savivaldybės administracijos interneto svetainėje skelbiamą prioritetinės plėtros teritoriją.

Svarbu žinoti, kad:

1. SADM paskelbus kvietimą teikti prašymus dėl teisės į finansinę paskatą patvirtinimo, jauna šeima užpildo prašymą www.spis.lt arba teikia prašymą tiesiogiai savivaldybėje, kurioje planuoja įsigyti būstą.
2. Savivaldybė suformuoja pažymą subsidijai gauti, jeigu šeima atitinka kriterijus.
3. Kai suformuojama pažyma, jauna šeima per 15 kalendorinių dienų kreipiasi į pasirinktą kredito įstaigą. KREDITO ĮSTAIGŲ SĄRAŠAS
4. Kredito įstaiga per 4 mėnesius priima sprendimą suteikti kreditą arba ne. Nusprendusi suteikti paskolą būstui įsigyti, kredito įstaiga pasirašo kreditavimo sutartį su jauna šeima.
5. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ne vėliau kaip per 4 mėnesius perveda subsidiją už jauną šeimą kredito įstaigai.

Kreiptis reikia į savivaldybę, kurios teritorijoje norima įsigyti pirmąjį būstą.

Šaltinis: 15min.lt

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
Parašykit komentarą
Laisvadienis.lt