Skiria tūkstančius eurų, jei pateiksite paraišką: štai ką leis nusipirkti

Naujienos

Norintys gauti kompensacinę paramą už įsigyjamas tiesiogines ir juostines sėjamąsias, kurios yra vienas pagrindinių padargų taikant bearimę žemės ūkio kultūrų auginimo technologiją, nuo sausio 14 d. kviečiami teikti paraiškas.

Šiam kvietimui skirtos visos likusios numatytos Europos Sąjungos Modernizavimo fondo lėšos – beveik 11 mln. eurų. Pareiškėjams už vieną sėjamąją gali būti skirta iki 80 tūkst. eurų kompensacija, neviršijant 40 proc. paramos intensyvumo arba įsigytos sėjamosios kainos, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Žemės ūkiui skiriamų ES Modernizavimo fondo kompensacinių išmokų tikslas yra paskatinti žemdirbius auginti žemės ūkio augalus tiesioginės arba juostinės sėjos būdu, kuris užtikrina energijos ir darbo laiko sąnaudų sumažinimą, technikos tausojimą ir sukuria palankias sąlygas pagerinti dirvožemio būklę.

Šias technologijas taiko vis dažniau

Lietuvos žemdirbiai bearimes technologijas taiko vis dažniau. Šiemet deklaruotas bearimio ūkininkavimo plotas sudarė daugiau kaip 1,4 mln. ha, iš jų tiesioginės ir juostinės sėjos būdu apsėtas plotas – apie 105 tūkst. ha.

2024 m. įsigytų tiesioginių sėjamųjų vidutinis darbinis plotis, palyginti su 2022-2023 m., padidėjo beveik 50 proc. ir siekė daugiau kaip 7 metrus. Šie duomenys rodo, kad ūkininkai siekia optimizuoti sėjos laiką ir nori teikti tiesioginės sėjos paslaugas kitiems ūkininkams, kuriems įsigyti minėtą sėjamąją yra per didelė finansinė našta.

Tiesioginėms ir juostinėms sėjamosioms įsigyti iš ES Modernizavimo fondo 2022–2026 m. iš viso skirta 30 mln. eurų. Sausio mėnesio kvietimui skyrus likusius 11 mln. eurų, tikėtina, kad visa 30 mln. eurų suma bus įsavinta beveik dviem metais anksčiau negu planuota.

Paraiškos ir kiti reikalingi dokumentai turi būti pateikti Aplinkos projektų valdymo agentūrai per informacinę sistemą APVIS.

Investicinė priemonė turi aiškiai nustatytą pasiekimo rodiklį. Norintys gauti kompensaciją už, pavyzdžiui, įsigytą 5 metrų darbinio pločio sėjamąją, turi sutaupyti 15 tūkst. litrų degalų per ūkinius metus.

Atsisakomos lengvatinio akcizų tarifo degalų normos dalis yra tiesiogiai susijusi su įsigyjamos sėjamosios darbiniu pločiu – kuo platesnė sėjamoji, tuo daugiau lengvatinio akcizų tarifo degalų reikės atsisakyti, nes su platesne sėjamąja optimaliai galima apsėti didesnį plotą ir tuo pačiu daugiau sutaupyti degalų.

Paraiškas gali teikti ir keli susikooperavę ūkininkai, raštiškai susitarę, kuris iš jų kokio lengvatinių degalų kiekio atsisakys.

Žemės ūkio ministerija taip pat primena, kad taikantys bearimę technologiją ir deklaravę bearimius pasėlius, papildomai gaus po 66 eurų priemoką už tiesioginės sėjos būdu auginamas žemės ūkio kultūras arba po 20 eurų už pasėlius, auginamus taikant minimalų viso dirvos paviršiaus purenimą. Šios priemokos yra skiriamos pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano „Veiklos ariamojoje žemėje – Neariamosios, tausojamosios žemdirbystės technologijos“ ekologinę sistemą.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
Parašykit komentarą
Laisvadienis.lt