Vairuotojai to dar nematė – degalinės čekyje įrašė, kad kalti konservatoriai: „Būtų tilpę, būčiau įrašęs dar py*****tai“

Naujienos

Degalinės čekyje – žinutė apie konservatorius. Vienas iš Lietuvos degalinių tinklų nusprendė gyventojams priminti, dėl ko nuo Naujųjų metų beveik 8-iais eurais pabrango buitinių naftos dujų balionas: čekyje pabrėžė, kad dujų kaina padidėjo dėl konservatorių kaltės – įvesto naujo akcizo buityje naudojamoms dujoms.

Čekis netrukus atsidūrė politinių ginčų epicentre. Seimo opozicija palaiko verslą, sako, kad tauta turi žinoti savo herojus, o valdantieji piktinasi: esą toks užrašas gali būti neteisėtas.

Daugiau apie tai – TV3 žinių komentare. 

Pajūrio gyventojai reaguoja į atnaujintus čekius viename iš degalinių tinklų – „Facebook“ žaibiškai išplito neįprastas kasos aparato kvitas, kuriama nurodoma, kad klientas pirko 2 balionus suskystintųjų naftos dujų ir du kartus sumokėjo naują akcizą – plius 16 eurų. O šalia ir komentaras: „Tėvynės sąjungos – konservatorių įvestas akcizas dujoms buičiai.“

„Aišku, kalti“, – apie konservatorius kalba gyventojai.

„Nemanau, kad konservatoriai turi tam kažkokią įtaką, ar tai būtų socialdemokratai lygiai tą patį galima pasakyti apie tą partiją“, – sako kiti.

Degalinių tinklo savininkas naujienų agentūrai „Elta“ paaiškino, kodėl čekyje įvardijo tik konservatorius ir nepaminėjo pokyčius inicijavusios Aplinkos ministerijos, kuriai vadovauja liberalas Simonas Gentvilas.

„O ką py*****tus reikia įvardinti. Man nebetilpo čekyje, būtų tilpę, būčiau įrašęs dar py*****tai, bet didžioji dalis konservatorių šiandien. Dauguma yra, ar ne?“, – aiškina „Jozitos“ vadovas Jonas Jobukauskas.

Pabrango beveik 8-iais eurais

Nuo sausio pirmosios dėl Seimo valdančiųjų padidintų akcizų brango ne tik alkoholis, cigaretės, bet ir dyzelinas, akmens anglys, šildymui skirtos durpės. Atsirado naujas mokestis naftos dujoms ir dujiniams angliavandeniliams, naudojamiems buityje. Vienas dujų balionas grubiai pabrango beveik 8-iais eurais.

„Žmonės tikrai turi teisę žinoti tuos didvyrius, kurie šitokius akcizus įvedė, akcizas palietė pačius neturtingiausius gyventojus, kurie neprieina prie dujų tiekimo centralizuoto, kurie dujas perka balionuose, dažniausiai tai yra regionai, tie žmonės, kurie uždirba mažiausiai“, – sako Seimo narė Agnė Širinskienė.

„Sprendimas buvo absurdiškas, akivaizdu, kad susilaukė ironiškos reakcijos, kuri kilo iš nevilties. Ne tik šito verslininko, bet aplamai viso sektoriaus, kurie naudoja suskystintas dujas, kaip kuro rūšį“, – pritaria Seimo narys Andrius Mazuronis.

Konservatoriai žinutėmis kvituose patenkinti neliko.

„Siūlau kiekvienai degalinei turbūt prisiminti, kas įvedė pridėtinės vertės mokestį, ir pradėti rašyti čekiuose. <…> Priminsiu, kad už įstatymą, kurį pateikė aplinkos ministerija balsavo visas Seimas. Nežinau, kodėl čia nuopelnus turėtų prisiimti viena partija“, – klausia finansų ministrė Gintarė Skaistė.

„Čia mes galim tokių precedentų tūkstančius sukurti. Kas kokį įvedė PVM, akcizą, darbo laiką, darbo kodeksą“, – pritaria Paulius Saudargas.

„Nuo karo pradžios suskystintų naftos dujų importas iš Rusijos augo 700%. Ta pati „Jozita“ nesikuklina pripažinti, kad perka dujas iš ten. O čia matai, Vyriausybė ėmė jiems dar trukdyti mat. Suskystintos naftos dujos yra Europos sąjungos nesankcionuota prekė, todėl ir buvo imtasi tokio griežto akcizo pakėlimo“, – aiškina aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

Bado pirštais į institucijas

Valdantieji iš karto bado pirštais į Valstybinę mokesčių inspekciją ir Vyriausiąją rinkimų komisiją.

„Galėtų pasakyti, ar toks turinys čekio yra teisėtas“, – teigia G. Skaistė.

„Čekis yra finansinis dokumentas ir čia reikėtų VMI nuomonės šiuo klausimu. <…> Politinė reklama laikoma ir neigiama reklama apie kandidatą ar partiją“, – sako P. Saudargas.

„Jeigu jis yra teisėtas, čia svarbiausia. Jeigu čia kiekvienas gali laisvai parašyti ant fiskalinio čekio, tai, kas jiems atrodo teisinga, tada teisėta, niekas, nieko negali pasakyti“, – sako Vytautas Mitalas.

Valstybinė mokesčių inspekcija aiškina, kad toks kvitas neatitinka galiojančių teisės aktų ir, jeigu degalinių tinklas nepataisys savo kvitų, gali tekti sumokėti baudą iki 180-ies eurų.

„Jame nėra nurodyta galutinė prekės kaina, o kvite nurodytas mokestis nėra prekė. Teisės aktai numato, kad kasos aparatų kvituose turi būti atvaizduojamas pridėtinės vertės mokestis, tačiau nenumato akcizo išskyrimo“, – aiškina Inspekcijos kontrolės departamento vyresnysis patarėjas Rolandas Puncevičius.

Siūlo nereaguoti

Tiesa, dalis valdančiųjų bei opozicijos ragina per daug nesureikšminti žinučių čekiuose.

„Aš manau, kad per daug jautriai reaguojam. Juk yra normalu. Kiek Laisvės partija, už kiek dalykų buvo kritikuojama, ar yra kritikuojama. Gal truputį supraskim, kad esam tokioje pozicijoje, kur tikrai žmonės turi įvairių nuomonių. Ir artėjant rinkimams jų bus dar daugiau“, – kalba ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

Per jautriai nereaguoti ragina ir anksčiau alkoholio kontrolės griežtinimui dirigavęs Aurelijus Veryga.

„Visi sekmadienį po 15:00 prisimena pavardę ir vardą, ir palinksniuoja. <…> Jeigu mano, kad teisingai, tai pykti dėl teisingų darbų įvardijimo nereikėtų“, – sako Seimo narys, „valstietis“ Aurelijus Veryga.

„Nereikia nervuotis ten, kur parašyta tiesa, tokia yra realybė. <…> Nestandartinis sprendimas, bet labai geras, parodyti žmonėms, kas yra atsakingas už tokią situaciją“, – teigia Demokratų frakcijos narys Saulius Skvernelis.

Situaciją stebi ir Vyriausioji rinkimų komisiją. Pasak jos, kol kas nėra sulaukta skundų.

Daugiau sužinokite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.

Šaltinis: tv3.lt

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
Laisvadienis.lt