Žinoma sinoptikė įspėja gyventojus: Lietuvos link atkeliauja pokyčiai nuo Šiaurės Europos – pasiruoškite

Naujienos

Sinoptikė Elvyra Latvėnaitė pateikė naujausią šios ir kitos savaitės orų prognozę. „Facebook“ grupėje „Orų entuziastai“ ji pasidalijo platesne prognoze ir pasakė, kas laukia.

Anticiklonas Willi savo gūbriuku mus pasiekė, sausus ir maloniai šiltus orus atnešė. Bet jau šiandien dieną audringesni debesys Lietuvos pietinę ir rytinę pusę užkabins, bet bus dar šilta.

Ketvirtadienį per Lietuvą keliaus šaltasis atmosferos frontas, o už jo jau plūstels vėsesnis oras. Virš Šiaurės Europos įsikūrusi neramių ciklonų sistema, piečiau mūsų – ramesnis ir šviesesnis anticiklonas.

Ir šią, likusią, savaitės dalį, ir ko gero beveik visą kitą savaitę, jie „stumdysis“ virš mūsų – tai ciklonai lietaus debesimis į Lietuvą užsuks, lietuviška vasara dvelks, tai anticiklonas sausesnius, šviesesnius ir šiltesnius orus trumpam atneš. Tik išganingo, ramaus, gražiai laistančio lietaus kol kas nebus. Ir mūsų Baltija dar vėsa alsuos, tad ten keliaujantiems reikėtų šiltesnius rūbelius pasiimti.

Vakaro pasiskaitymui graži E. Šimkūnaitės pasaka-ne pasaka apie birželio mėnesio medį-beržą.„Siūroj, siūroj, siūrojėli“, – taip būdavo pradedamas ir baigiamas ne vienas žadėjimas, kai reikėdavo beržo lapų, šakų ar tošies pasiprašyti. Siūrojėlis – šaukiamasis berželio vardas. Ne vien berželis, beveik visi mūsų augalai turėjo po keletą vardų. Šaukiamasis vardas būdavo skambus, gražus, malonus, turėjo su šaukiamuoju būti susijęs. Nusakomųjų vardų augalai paprastai turėdavo ne vieną, o kelis ar keliolika. Sidabruotas, šilkuotas, auksuotas – šitaip beržą nusakom. Išties apšerkšnijęs, tviskėte tviskąs, žaliais lapais pasipuošęs – šilkuotas, o kai lapai pagelsta – auksu tviska, tiesa, dar sakoma ne tik auksuotas, bet ir saulytas. Su berželio auksuotumu nedaug kas sieta – gal kiek dažams, gal kiek plovimams ar skalavimams praversdavo. Kas kita kai nuo šakų nukratytas šerkšnas. Tirpusio šerkšno vanduo tiko bet kokioms žaizdoms ir opoms plauti.

Šerkšną matome visi, tikriausiai, o skambantį giedantį beržą išgirsti ankstyvą rytą pavyksta tik laimingųjų laimingajam, ir tai kokį kartą per visą amžių. Kam teko to skambėjimo pasiklausyti, tas žino, kad tai tikrai ne eilinis nutikimas buvo, ir tuo metu švystelėjusi mintis – tikrai lemtinga ir būtinai gera. Ypač vertinami žali šilkuoti lapai. Nuo jo gėrimo ir akyse šviesiau, ir ausyse nebespengia, ir kvėpuoti lengviau.

O pagersi sulos – tuoj miklesnis, ir stipresnis, ir lankstesnis būsi. Beržo degutas buvo geras vaistas nuo įvairių erkių ir žmogui ir gyvuliui. Beržo galybė kiekvienoj šakelėj, kiekvienoj spurgelėj. Ir iš kur tokia?“

Kokie orai laukia?

Trečiadienį, birželio 5-osios naktį be lietaus, rūkai nusidrieks, dieną trumpai, su perkūnija nulis šiaurės rytiniuose, rytiniuose ir pietiniuose rajonuose. Vėjas naktį nepastovus 3-6 m/s, dieną vakarų, šiaurės vakarų 5-10 m/s. Naktį 10-12°C, vakariniuose, šiaurės vakariniuose rajonuose 7-9°C, dieną 22-26°C, vėsiausia pajūryje 17-21°C.

Ketvirtadienį, birželio 6-osios naktį palis vakariniuose rajonuose, rytą ir dienos pradžioje palis daug kur, pavakare jau tik trumpas lietus nulis, silpna perkūnija gali padudenti rytiniam, pietrytiniam, pakraštuke. Vėjas vakarų, šiaurės vakarų naktį 4-8 m/s, dieną 6-11 m/s. Naktį 11-15°C, dieną 16-19°C, pietiniuose ir rytiniuose rajonuose 20-23°C

Penktadienį, birželio 7 d. trumpai palis, gausiau dieną, dieną pietrytiniuose rajonuose gali silpnai perkūnija padudenti. Vėjas nepastovių krypčių naktį 3-6 m/s, dieną 5-10 m/s. Naktį 7-11°C, pajūryje 13-15°C, dieną 17-22°C, šilčiausia pietiniuose, pietrytiniuose rajonuose.

Šeštadienį, birželio 8 d. nedaug, tik kai kur trumpai nulis, daugiausia dieną. Vėjas nepastovus 4-8 m/s. Naktį 8-12°C, dieną 17-22°C, šilčiausia pietiniuose rajonuose.

Sekmadienį, birželio -osios naktį be ženklesnio lietaus, rūkai nusidrieks, dieną lis, vėl gali perkūnija silpnai padudenti. Vėjas naktį nepastovus 3-6 m/s, dieną pietvakarių 6-11 m/s. Naktį 10-14°C, vėsiausia vakaruose, šiaurės vakaruose, dieną 21-25°C, vėsiausia vakariniuose, šiaurės vakariniuose rajonuose 18-20°C.

Kas laukia kitą savaitę?

Pirmadienį, birželio 10 d. palis, rytą ir dieną ramiai ir gausokai. Vėjas vakarų, šiaurės vakarų naktį 3-6 m/s, dieną 5-10. Naktį 8-13°C, pietrytiniuose, rytiniuose rajonuose iki 16°C, dieną 14-19°C.

Antradienį, birželio 11 d. be lietaus. Vėjas vakarų, šiaurės vakarų 4-8 m/s. Naktį 7-12°C, dieną 18-21°C.

Trečiadienį, birželio 12-osios naktį be ženklesnio lietaus, dieną gali tik nedaug, trumpai nulyti. Vėjas šiaurės, šiaurės rytų naktį 3-6 m/s, dieną 6-11 m/s. Naktį 7-12°C, dieną 20-23°C, pajūryje 15-17°C.

Šaltinis: tv3.lt

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
Laisvadienis.lt