Ukrainos ginkluotųjų pajėgų įsiveržimas į Kursko sritį ar Rusijos puolimas Ukrainos rytiniame fronte savaime nėra lemiamos karinės operacijos, kurios padėtų laimėti karą. Tokią išvadą daro JAV Karo studijų instituto analitikai.
Svarbiausi įvykiai:
11:05 | Ekspertai įspėja Ukrainą, kad įsiveržimo į Kurską nepakaks laimėti karą
Nei ukrainiečių įsiveržimas į Kurską, nei rusų puolimas Rytų Ukrainoje nėra lemiamos operacijos, kurios padėtų laimėti karą. Tokią išvadą daro JAV Karo studijų instituto analitikai.
Kaip aiškina ISW analitikai, tiek ukrainiečiai, tiek rusai neturi galimybių vykdyti atskiras lemiamas pergalingas operacijas. Vietoj to jie turi vykdyti kelias viena po kitos sekančias atakas, kurių operaciniai tikslai yra riboti ir kurios bendrai gali padėti pasiekti strateginius tikslus.
Pasak analitikų, Ukraina ir Rusija turi galimybę sukurti gilias gynybines pozicijas ir rezervus, kurie neleis nė vienai kampanijai pasiekti strateginių karo tikslų iki jo kulminacijos. Tuo pat metu Rusija turi pakankamai kovinės galios savo sienoms pridengti, nors tai ir turi daryti kitų tikslų pasiekimo sąskaita.
„Todėl efektyviam Ukrainos ir Rusijos kampanijų projektavimui reikia apgalvotai ir nuosekliai suplanuoti kelias operacijas, kurių kiekviena nulemia sąlygas kitai operacijai“, – pažymi analitikai.
Tačiau kol kas nė viena pusė negali be pertraukų vykdyti viena po kitos einančių operacijų. Tuo pat metu operacinės pauzės arba operacinio tempo sumažinimas suteikia kitai pusei galimybę perimti iniciatyvą.
10:33 | Rusai į frontą išsiuntė Kosmoso pajėgas: inžinierius, kosmodromų darbuotojus
Rusijoje 2024-ųjų vasarą buvo įkurtas „laikinas Karinių aerokosminių pajėgų Motorizuotų šaulių pulkas“. Jo karius, kuriuos sudaro apsaugos ir materialinio aprūpinimo kariai, inžinieriai, mechanikai ir nedidelis skaičius karininkų lakūnų, Rusijos karinė vadovybė išsiuntė „ginti Kursko“ nuo Ukrainos puolimo.
10:01 | Ukrainiečiai iš „Tesla“ ir „Toyota“ mašinų sukūrė vandenilinę bombą ir privertė rusus atsitraukti
Ukrainos mieste Vovčanske, Charkivo srityje, šalies gynybos pajėgos pademonstravo nepaprastą karinį išradingumą. Vėluojant Vakarų ginklų tiekimui, jos sugalvojo naujovišką sprendimą – antžeminį droną, gabenantį savadarbę 200 kilogramų vandenilinę bombą. Pati bomba sudaryta iš „Toyota Mirai“ ir „Tesla“ dalių.
09:30 | Ukrainos pajėgos veržiasi vis giliau į Kurską: užėmė dar vieną gyvenvietę
JAV Karo studijų institutas (ISW) naujausioje savo analizėje skelbia, kad Ukrainos pajėgos toliau veržiasi gilyn į Kurską.
ISW analitikai pranešė, kad rugpjūčio 17 d. paskelbtame vaizdo įraše užfiksuota, kaip Rusijos pajėgos smogė Ukrainos šarvuočiui šiaurinėje Martynovkos dalyje (į šiaurės rytus nuo Sudžos), o tai rodo, kad Ukrainos pajėgos neseniai ten pasistūmėjo į priekį.
Rugpjūčio 18 d. Rusijos karinis tinklaraštininkas teigė, kad Ukrainos pajėgos užėmė Troickojės kaimą (maždaug už dviejų kilometrų nuo sienos) ir pasistūmėjo į Semenivką (į šiaurę nuo Sudžos, maždaug už 24 kilometrų nuo sienos).
09:05 | Rusijos nuostoliai
Laikotarpiu nuo 2022 m. vasario 24 d. iki 2024 m. rugpjūčio 19 d. Ukrainoje sunaikinta arba išvesta iš rikiuotės iš viso bemaž 600 470 rusų okupantų, iš jų 1 120 – vien per pastarąją parą.
Apie tai feisbuke pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.
Be to, nuo tada, kai 2022 m. vasarį prasidėjo karas, Ukrainos gynėjai sunaikino 8 513 priešų tankų (+5 per pastarąją parą), 16 495 šarvuotąsias kovos mašinas (+15), 17 104 artilerijos sistemas (+48), 1 165 raketų paleidimo sistemas (+4), 925 oro gynybos sistemas (+2), 2 437 sparnuotąsias raketas (+5), 367 karo lėktuvus, 328 sraigtasparnius, 13 809 nepilotuojamus orlaivius (+57), 28 karo laivus / katerius, 1 povandeninį laivą, 23 047 transporto priemones ir kuro cisternas (+55), 2 863 specialiosios įrangos vienetus (+17).
08:33 | Gubernatorius: rusai beveik liovėsi teikti humanitarinę pagalbą socialiai pažeidžiamiems okupuotų rajonų gyventojams
Rusų okupantai beveik liovėsi teikę bet kokią humanitarinę pagalbą socialiai pažeidžiamiems laikinai okupuotų teritorijų gyventojams, platformoje „Telegram“ pranešė Zaporižios regiono gubernatorius Ivanas Fiodorovas.
„Matome, kad tęsiama visų laikinai okupuotų teritorijų gyventojų karinė registracija. Be to, priešai beveik visiškai liovėsi teikti bet kokią humanitarinę pagalbą socialiai pažeidžiamiems laikinai okupuotų teritorijų gyventojams. Galime pareikšti, kad gyvenimo lygis laikinai okupuotose teritorijose darosi dar prastesnis“, – teigė I. Fiodorovas.
07:59 | Ukrainos pajėgos numušė 11 rusų dronų
Ukrainos oro pajėgos pirmadienį pranešė, kad praėjusią naktį sunaikino 11 rusų dronų.
Remiantis jų pranešimu socialiniame tinkle „Telegram“, rusai iš viso paleido 11 „Shahed“ tipo atakos dronų, bet visus juos pavyko numušti.
Dronai sunaikinti Mykolajivo, Čerkasų, Vinycios, Kyjivo, Dnipropetrovsko, Charkivo, Sumų bei Donecko srityse.
07:25 | V. Zelenskis: Ukraina Rusijos Kursko srityje nori sukurti „buferinę zoną“
Ukraina, pasak prezidento Volodymyro Zelenskio, savo puolimu Rusijos žemėje nori sukurti „buferinę zoną“. Puolimo Rusijos Kursko pasienio srityje tikslas yra „sukurti buferinę zoną agresorės teritorijoje“, sakė jis sekmadienio vakarą savo vakariniame vaizdo kreipimesi. Taip V. Zelenskis patvirtino atitinkamus ankstesnius aukštų Ukrainos pareigūnų teiginius.
Prezidentas gyrė ukrainiečių pajėgas. „Mūsų žmonės atlieka puikų darbą visose srityse“, – kalbėjo jis apie puolimą Kursko srityje. Kartu V. Zelenskis pakartojo savo reikalavimą Vakarų šalims greitai perduoti svarbios įrangos.
07:00 | Vengrija: darbininkams iš Rusijos ir Baltarusijos taikomos taisyklės jokios rizikos ES nekelia
Vengrijos užsienio reikalų ministras Péteris Szijjártó sekmadienį pareiškė, kad specialiosios darbininkų iš Rusijos ir Baltarusijos atvykimui Budapešto taikomos taisyklės jokios rizikos Europos Sąjungai nekelia.
Darbininkų iš šių dviejų šalių atžvilgių „jiems atvykus ir gyvenant Vengrijoje toliau bus atliekami išsamūs patikrinimai“, – feisbuke rašė P. Szijjártó.
Vengrijos taisyklės dėl laikinų darbuotojų iš užsienio atvykimo pirmiau buvo taikomos tik ukrainiečiams ir serbams.
Po to, kai liepą jų taikymo sritis buvo išplėsta, kad jos galiotų ir rusams bei baltarusiams, ES vidaus reikalų komisarė Ylva Johansson pareiškė susirūpinimą dėl šnipinėjimo.
Jos teigimu, Vengrija privalo užtikrinti, kad rusams, turintiems ryšių su šnipinėjimu, būtų draudžiama keliauti per ES, tuo tikslu vykdant atitinkamas patikras.
P. Szijjártó pareiškė, kad Budapeštas yra tapęs užsienio reikalų ministrų, ypač iš šiaurės Europos ir Baltijos šalių, „melo kampanijos“ taikiniu.
Šaltinis: tv3.lt