Rugpjūčio mėnesį Lietuvos pievos nusidažo geltona spalva. Tai – invazinio augalo, rykštenės, žydėjimo metas, o apie šį augalą žinomą, kad jis itin sparčiai plinta visoje Europoje, įskaitant Lietuvą, keldamas grėsmę vietinių augalų rūšių nykimui.
Specialistai ragina pamačius rykštenę nelaukti, o imtis veiksmų: išrauti šiuos augalus tam, kad šie nebarstytų savo sėklų.
Ragina naikinti
Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba savo „Facebook“ puslapyje pasidalijo priminimu šalies gyventojams, kad šie jokiu būdu neplatintų invazinio augalo – rykštenės. Specialistai ragina elgtis visai priešingai – rauti rykštenes ir neleisti jiems toliau plisti po šalies teritoriją.
„PRIMENAME: GELTONOSIOS RYKŠTENĖS – INVAZINIS AUGALAS
Rugpjūtis – rykštenių žydėjimo metas. Laukai gražiai geltonuoja nuo šių aukštastiebių gėių. Tačiau reikėtų žinoti, kad rykštenė – invazinis augalas.
Augalas kilęs iš Šiaurės Amerikos ir kaip svetimžemis augalas plačiai paplito Europoje, taip pat ir Lietuvoje.
Rykštenės – tankius kerus sudarantys augalai, kurie nereiklūs dirvožemio sąlygoms. Jos ištveria sausras ir šalčius.
Rykštenės dauginasi vėjo nešiojamomis sėklomis ir požeminiais šakniastiebiais. Nustatyta, kad vienas rykštenės ūglis gali subrandinti net 10-20 tūkstančių sėklų.
Ten, kur įsikūrusios rykštenės, nyksta vietinės augalų rūšys, skursta visa ekosistema.
Į Invazinių rūšių sąrašą šiuo metu įtrauktos 2 rykštenių rūšys: kanadinė rykštenė (įskaitant aukštąją rykštenę) ir didžioji (vėlyvoji) rykštenė.
Gamtosaugininkai ragina šiuos sparčiai plintančius augalus naikinti – skinti žiedynus, šienauti, iškasti ir taip mažinti jų plitimą.
Kviečiame visus būti sąmoningais, neauginti ir neplatinti šių invazinių augalų“, – įrašu pranešė jie.
Šaltinis: tv3.lt