Nors visai šalia Lietuvos – Ukrainoje vyksta karas, o Rusija atvirai demonstruoja savo imperines užmačias į mūsų teritorijas, tačiau šaukiamojo amžiaus Lietuvos jaunuoliai vengia atlikti karo tarnybą ir mokytis karo meno. Skaičiai – sukrečiantys, nes iš kasmet šaukiamų vyrų, daugiau nei pusė pripažįstami netinkami.
Medikai irgi skėsčioja rankomis – pasitaiko atvejų, kai nustatyti ligos simuliaciją yra sudėtinga. Pasigirsta siūlymų kitais būdais mažinti neva negaluojančių šaukiamo amžiaus vyrų skaičių – tiesiog neleisti jiems vairuoti automobilio.
Daugiau – reportaže.
Tik įžengus į Naujus metus, prasidėjo šaukimas į privalomąją karo tarnybą. Tačiau, kai kurie savo pavardę tarp šauktinių sąrašų galintys išvysti jaunuoliai jau dabar dreba kaip karklai vėjo lankstomi, kad tik jų pavardė neatsidurtų šauktinių gretose.
„Turėdamas karjerą, jeigu ateitų karas, tai vis tiek turėčiau eiti ginti tėvynės, neturėčiau kito pasirinkimo, nes esu davęs priesaiką“, – sako šaukiamojo amžiaus vilnietis Ilja.
Šiemet į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą planuojama pašaukti apie 3800 asmenų. Bus šaukiami ir aukštųjų mokyklų studentai ar absolventai, kurie tarnybą galės atlikti dalyvaudami jaunesniųjų karininkų vadų mokymuose.
„Prievolė absoliučiai yra vienoda ir piliečiams, kurie gyvena Lietuvoje ir tiems, kurie yra išvykę į užsienį“, – pastebi Arūnas Balčiūnas, karo prievolės ir komplektavimo tarnybos direktorius.
Tarnybai netinkamas
Nors, kasmet į karo tarnybą yra kviečiami tūkstančiai jaunuolių, tačiau daugiau nei pusė jų – netinkami tarnybai.
„Tas procentas netinkamų yra truputį didesnis negu 50, praėjusiais metais 52 procentai karo prievolininkų buvo pripažinti netinkamais atlikti tarnybos“, – teigia A. Balčiūnas.
Jauni vyrai skundžiasi sergantys ligomis, kuriomis dažniausiai serga garbaus amžiaus sulaukę asmenys. Tai – širdies kraujagyslių ligos, nutukimas, įvairios traumos, psichologiniai ir psichiatriniai sutrikimai.
„Visai juokinga, ką tik rūkiau, bet šiaip – turiu astmą, tai pat turiu problemų su keliais“, – pasakoja kalbintas jaunuolis Ilja.
Profesorius, šeimos gydytojų asociacijos prezidentas Julius Kalibatas stebisi, kad šaukiamų vaikinų sveikata – tokios prastos būklės.
„Neteisingas gyvenimo būdas, žalingi įpročiai, neteisinga mityba ir tikrai, labai didelė dalis jaunimo yra nutukę, o nutikimas viena iš priežasčių kraujospūdžio pakilimui“, – tikina J. Kalibatas.
Medikai atskleidžia, kad tikrai ne visada jiems pavyksta nustatyti simuliuojančius ir karo tarnybos vengiančius atvejus.
„Sudėtingiausia įrodyti tas neurologines, psichines simuliacijas, pavyzdžiui, ateina ir aiškina, kad jam baisūs galvos skausmai, iki vėmimo ir tu bandyk įrodyti, kad jam skauda galvą, ar neskauda“, – nurodo J. Kalibatas.
Buvęs kariuomenės vadas Arvydas Pocius siūlo būdą, kuris tarnybos vengiančius vyrus privers gerai pagalvoti, ar tikrai jie tokie ligoniai ir negali atlikti karo prievolės.
„Jeigu jaunuolis dėl psichikos sutrikimų pripažįstamas netinkamu karo tarnybai, tai turbūt jis negalėtų vairuoti automobilio, nes jei dėl tokių priežasčių jam yra suteikiama privilegija nesiruošti karo tarnybai, neatlikti tos prievolės, bet buvo tokių atvejų, kai išeina jaunuolis su didele šypsena, sėda į automobilį, parodo vidurinį pirštą ir nuvažiuoja rankoje turėdamas tą lapelį“, – sako A. Pocius.
Norinčių tarnauti – daugėja
Tačiau, turime kuo pasidžiaugti, kasmet vis daugėja vaikinų, kurie savo noru nusprendžia atlikti pareigą Tėvynei.
„2024-aisiais metais, piliečių, karo prievolininkų, kurie savo noru apsisprendė atlikti tarnybą, nepatekę į šaukiamųjų sąrašą, tikrai buvo didesnis ir ta tendencija yra sparčiai auganti. Praėjusiais metais mes sulaukėme beveik 2800 prašymų“, – pasakoja A. Balčiūnas.
„Neverta vengti, tiesiog ateisiu, atitarnausiu ir bus ramu“, – tikina savanoris Rapolas.
Vilnietis Rapolas, ką tik savanoriškai užsiregistravo į šauktinių gretas, nes vaikinas supranta, kad ginti Tėvynę – kiekvieno šalies piliečio pareiga.
„Aš esu išimtis, daug kas nerodo didelio noro tarnauti, nori tiesiai į universitetus po 12 klasės. Gal dėl patriotiškumo trūkumo, gal jau susiplanavę viską ir jiems kariuomenė trukdytų“, – svarsto Rapolas.
Dar viena naujovė ta, kad šiemet bus pradėta tikrinti visų septyniolikmečių vaikinų sveikata, pagal e-sveikatoje esančius duomenis, kad kitais metais, jiems sulaukus pilnametystės būtų aišku, kiek iš jų yra tinkamų atlikti privalomąją karo tarnybą.
Šaltinis: tv3.lt