A.Anušauskas: Taika Lietuvoje tęsis tik tiek laiko, per kiek Rusija atstatys pajėgumus

Naujienos

Pasiruošti galimam rusų užpuolimui Lietuva turi tik tiek laiko, kiek okupantui reikės atstatyti savo pajėgumus, sumažėjusius kariaujant Ukrainoje.

Lietuvos nekilnojamo turto plėtros asociacijos (LNTPA) organizuotoje konferencijoje „Core“ Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas atskleidė, kada Lietuvoje galėtų baigtis taikos metas.

Anot jo, karo padėtis Ukrainoje lems ir mūsų situaciją, kuri galėtų pasikeisti po 5 ar 10 metų.

Jau po 5 metų padėtis gali keistis?

Krašto apsaugos ministras tikino, kad gera NT infrastruktūra yra būtina sąlyga karinėms pajėgoms ruoštis ir treniruotis taikos metu.

„Taikos meto infrastruktūra, pavyzdžiui logistikos ar šaudmenų sandėliai, karo metu ištuštėja. Tai mačiau Ukrainoje“, – sakė ministras.

Anot jo, tikimasi, kad taikos laikotarpis Lietuvoje tęsis neribotą laikotarpį.

„Kiek tęsis taikos metas priklauso nuo Rusijos pajėgumų atkūrimo laikotarpio. Nežinia ji tai atkurs po 5 ar 10 metų. Daug kas priklauso nuo situacijos Ukrainoje. Rusija kariniu atžvilgiu yra sudėtingoje padėtyje. Ji nebeturi rimtų karinių pajėgumų, nes viską sugrūdo į Ukrainos frontą.

Norint sukurti naujus karinius pajėgumus, Rusijai reikės ir laiko ir pastangų. Tačiau mes neturėtume sėdėti rankų sudėję, turime stiprinti ir didinti savo karinius pajėgumus. O Rusija matys ir vertins, kad mes stiprėjame“, – sakė A. Anušauskas.

Ministrai pasirašė planą dėl Vokietijos brigados dislokavimo Lietuvoje (Paulius Peleckis/ BNS nuotr.)

Anot jo, karinė infrastruktūra Lietuvoje plečiasi.

„Anksčiau tam trukdė pinigų trūkumas. Biudžetas buvo dvigubai mažesnis. Kariniai miesteliai Pajūryje ir Rokantiškėse buvo planuojami statyti labai seniai, tačiau nebuvo pinigų. Tačiau finansavimas buvo padidintas 20 kartų.

Karinių teritorijų vystymui pakeitėme įstatymus. Atsisakė daug biurokratinių procedūrų, kurios prie vystymo pridėdavo 2–3 metus. Tą laikotarpį sutrumpinome iki metų“, – sakė ministras.

Laukiama atvykstant vokiečių

Anot A. Anušausko, dabartiniai šalies gynybos stiprinimo projektai bus susiję su vokiečių brigados infrastruktūros vystymu Lietuvoje.

„Turime planą, kokie vokiečių daliniai judės į Lietuvą. Šiuo metu jie teikia savo lūkesčius ir poreikius, juos detalizuoja. Kai kuriuos, jų perteklinius reikalavimus sumažinome.

Kyla iššūkių dėl finansavimo, kurio reikės 2026–2027 metais. Būtent iki šio laikotarpio turi būti įgyvendinti vokiečių dalinių projektai“, – komentavo ministras.

Anot A. Anušausko, bus poreikis vokiečių gyvenamosioms patalpoms.

„Iš pradžių jų poreikiai buvo dideli, tačiau pavyko juos sumažinti. Geriausias modelis – ilgalaikė nuoma. Atvyks tūkstančiai civilių ir jiems visiems reikės kažkur gyventi“, – sakė krašto apsaugos ministras.

Anot jo, vokiečių projektui rinkimai įtakos nedarys.

„Viskas bus tęsiame, nes sutartis tarpvalstybiniu susitarimu bus patvirtinta jau rugpjūčio mėnesį. Pasirašius ši susitarimą, jo pakeisti niekas nebegalės, projektai privalės būti įgyvendinti iki 2027 metų“, – tikino ministras.

Anot jo, Ukrainos atstatymo darbai jau vyksta, jeigu Ukraina norės atsistatyti, be užsienio valstybių, ji to negalės padaryti.

Šaltinis: tv3.lt

Patiko? Pasidalinkit! Ačiū. 🙏
Laisvadienis.lt