Aktualu tūkstančiams gyventojams: „Sodra“ mažins stažą atgaline data ar tik gaudys gudraujančius?

Naujienos

Metų ar kelių mėnesių darbo arba socialinio draudimo stažas gali lemti įvairių išmokų dydį arba kiek pinigų gausite išėję į pensiją.

Nuo praėjusių metų pasikeitė tvarka, pagal kurią „Sodrai“ yra teikiami pranešimai apie draudžiamąsias pajamas ir tikslinami jų duomenys atsižvelgiant į dabar gyventojų teikiamas deklaracijas Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI).

Kai kurie specialistai tai vadina tikra „bomba“. Esą pakeitimai daromi atgaline data, tad dalis gyventojų neteks socialinio draudimo stažo, o vėliau gaus mažesnes pensijas arba jų iš viso negaus.

Tačiau „Sodra“ tikina, kad sąžiningiems gyventojams niekas nepasikeis. Jos vertinimu, tik piktnaudžiaujantiems gyventojams nebus galimybės naudotis buvusia landa.

Stažas dings atgaline data, nukentės ir pensijos?

Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos (LBAA) prezidentė Daiva Čibirienė pasakojo apie „Sodros“ naujovę išgirdusi antradienį vykusioje asociacijos konferencijoje.

„Joje „Sodra“ pateikė „bombą“, kitaip nepavadinsi. Tūkstančiams gyventojų dings 1 metų stažas už 2023 m., nors jie savanoriškai mokėjo valstybinio socialinio draudimo įmokas nuo minimaliosios mėnesinės algos (MMA).

Taip nutiks, nes atgaline data „Sodra“ keičia draudimo tvarką mažųjų bendrijų nariams, individualių įmonių savininkams ir tiems gyventojams, kurie vykdo individualią veiklą pagal pažymą“, – aiškino D. Čibirienė.

Daiva Čibirienė (nuotr. bendrovės)

Ji atkreipė dėmesį, kad tai reglamentuojantys teisės aktai nesikeitė, tačiau pasikeitė pačios „Sodros“ pozicija atgaline data (nuo 2023-01-01 d.), nors jokios informacijos apie tai nebuvo.

„Negana to, net dabar „Sodra“ konsultuoja telefonu, kad stažas bus, o konferencijoje jos atstovai pasakė, kad nebus“, – stebėjosi asociacijos prezidentė.

Jos vertinimu, dėl tokio pakeitimo jau yra apgauti tūkstančiai mažųjų bendrijų narių, individualių įmonių savininkų, kurie mokėjo įmokas „Sodrai“ nuo MMA ir teikė atitinkamus SAV pranešimus (t. y. pranešimus apie savarankiškai dirbančius asmenis, – red. past.) dėl savo pasirinkimo draustis pensijų draudimu.

„Tokie asmenys nesukaups pensinio stažo, nors įmokas mokėjo taip, kaip konsultavo „Sodra“ visus 2023 m.! Jei asmuo nesukaups 15 m. stažo, jis negaus jokios senatvės pensijos.

Dėl šio dalyko bus tūkstančiai neteisingai užpildytų 2023 m. pelno mokesčio deklaracijų, bus tūkstančiai klaidingų ataskaitų“, – įspėjo D. Čibirienė.

„Sodra“ ramina, kad tai aktualu tik piktnaudžiaujantiems

„Sodros“ Komunikacijos skyriaus patarėja Malgožata Kozič priminė, kad savanoriško pensijų socialinio draudimo Lietuvoje nėra nuo 2017 m. Esą savanoriškai galima mokėti tik įmokas ligos ir motinystės socialiniam draudimui.

Malgožata Kozič nuotr. Dmitrij Kudriavcev/Fotodiena

„Tikėtina, čia turimas omenyje savarankišką veiklą vykdančių žmonių privalomų įmokų mokėjimas avansu kiekvieną mėnesį, o ne kartą per metus, deklaravus pajamas“, – komentavo patarėja.

Ji nurodė, kad savarankišką veiklą vykdantis žmogus privalo mokėti įmokas nuo savo uždirbamų pajamų, tačiau turi teisę tai daryti dviem skirtingais būdais: kartą per metus, deklaravęs pajamas VMI, arba mokėti įmokas avansu kas mėnesį ir teikti „Sodrai“ SAV pranešimą apie sumokėtas įmokas.

„Pastarasis būdas užtikrina teisę greičiau gauti socialinio draudimo išmokas, pavyzdžiui, susirgus arba gimus vaikui“, – aiškino M. Kozič.

Anot jos, nuo 2023 m. sausio galiojančios SAV pranešimų teikimo taisyklės numato, kad SAV pranešime nurodyta pajamų, nuo kurių skaičiuojamos įmokos, suma turi sutapti su savarankiškai dirbančio asmens VMI deklaruota metine pajamų suma ar išsiimta asmeniniams poreikiams lėšų suma.

„Jei nutinka taip, kad „Sodros“ Apdraustųjų asmenų registre įrašyta draudžiamųjų pajamų, nuo kurių skaičiuojamos įmokos, suma skiriasi nuo asmens VMI deklaruotos metinės pajamų sumos ar išsiimtos asmeniniams poreikiams lėšų sumos, duomenys registre gali būti tikslinami draudėjui pateikus patikslintą SAV pranešimą“, – komentavo patarėja.

Vis dėlto, pasak jos, kai kuriais atvejais ši nuostata yra svarbi galimų rizikų valdymui ir galimo piktnaudžiavimo kontrolei.

„Yra žinomi atvejai, kai asmenys, įregistravę savarankišką veiklą, faktiškai nevykdo jokios veiklos, tačiau teikia SAV pranešimus ir nurodo uždirbę daugiatūkstantines sumas, kad galėtų gauti socialinio draudimo išmokas.

Atėjus deklaravimo laikotarpiui, šie asmenys VMI pateiktose deklaracijose nenurodo jokių uždirbtų pajamų arba deklaruoja žymiai mažesnes sumas, nei nurodytos „Sodrai“ teikiamuose SAV pranešimuose. Tai galimo piktnaudžiavimo ir sukčiavimo atvejai, kuriuos „Sodra“ privalo kontroliuoti“, – aiškino M. Kozič.

Anot jos, būtent į tokius potencialius pažeidimus buvo atkreiptas dėmesys LBAA konferencijos metu.

„Realiai, o ne fiktyviai savarankišką veiklą vykdantiems ir savo uždirbtas pajamas deklaruojantiems žmonėms avansinio įmokų mokėjimo ir SAV pranešimų teikimo tvarka nesikeičia“, – tikino patarėja.

Ji nepateikė informacijos, kokiam skaičiui gyventojų aktualus šis pakeitimas ir kiek jų gali sumažėti pensijų stažas.

Šiuo metu yra apie 220 tūkst. gyventojų, kurie vykdo individualią veiklą, taip pat yra per 40 tūkst. mažųjų bendrijų.

Šaltinis: tv3.lt

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
Parašykit komentarą
Laisvadienis.lt