Bausmė už taupumą: „Ignitis” ėmėsi veiksmų ir pakeitė savo planą, reikalaujant susimokėti už nepakankamą dujų sunaudojimą

Naujienos

Dalis valstybinės įmonės „Ignitis“ vartotojų piktinasi, kad gamtinių dujų tiekėjas ne tik be jų žinios keičia turėtą planą, bet už jį paskaičiuoja nepriemoką atgaline tvarka. Vartotojo sutartis keičiama, kai žmogus dujų sunaudoja mažiau nei pasirinktame plane. Reguliuotojas sako, perskaičiavimas taikomas, kad visi mokėtų tikrąją kainą. Vartotojų aljansas nesuprantama vadina tvarką, kai taupūs žmonės sumoka daugiau. 

LRT laišką atsiuntęs, bet viešintis nenorėjęs „Ignitis“ klientas teigia, kad pernai kaip dujų vartotojas turėjo planą „Optimalus“. Jis skirtas sunaudojantiems nuo 301 iki 20 tūkst. kubinių metrų dujų per metus. Pagal šį planą kubo kaina praėjusių metų antrąjį pusmetį buvo 87 centai.

Tačiau pernai vyras sunaudojo mažiau nei 300 kubinių metrų, todėl planas jam pakeistas į „Minimalų“, skirtą mažiausiai sunaudojantiems. Pagal šį planą dujų kubas kainavo 1,36 euro. Tai beveik 50 centų brangiau.

Dalis „Ignitis“ vartotojų piktinasi: tiekėjas ne tik be žinios keičia turėtą planą, bet už jį paskaičiuoja nepriemoką atgaline tvarka

Planą „Ignitis“ pakeitė ne tik šiems metams, bet ir už praėjusius atgaline data. Ir dar priskaičiavo nepriemoką – beveik 80 eurų.

„Šiuo metu galiojantys teisės aktai įpareigoja tiekėją kiekvienų metų pabaigoje peržiūrėti klientų suvartojimą, esant reikalui – koreguoti suvartojimo grupę“, – LRT TELEVIZIJAI pabrėžia „Ignitis“ atstovė Laura Beganskienė.

„Tie perskaičiavimai atliekami, kad vartotojas padengtų realias infrastruktūros sąnaudas. Jei vartotojas tokiu atveju nepadengtų realių sąnaudų, išeitų taip, kad būtent už tą nesumokėtą dalį turėtų sumokėti visi kiti vartotojai“, – tikina Energetikos reguliavimo tarnybos pirmininkas Renatas Pocius.

Renatas Pocius
Renatas Pocius / Ž. Gedvilos / BNS nuotr.

Jis priduria, kad būna ir priešingai – po perskaičiavimo paaiškėja, kad vartotojas dujų išnaudojo daugiau, klientas pervedamas į pigesnių kainų planą ir jam grąžinama permoka (taip pat atgaline tvarka). Iš dabartinio reguliavimo, pasak R. Pociaus, vieni išlošia, kiti – ne, bet perskaičiavimas padeda išvengti ir galimo sukčiavimo.

„Gali būti situacija, kad vartotojai deklaruoja mažiau, žinodami tai, jog nuo kitų metų tarifas mažės. Tai tam tikra prasme pačių vartotojų siekis galbūt nesąžiningai elgtis, kadangi jie neįvertina šitos situacijos, jiems patiems gali padaryti meškos paslaugą“, – tikina R. Pocius.

Į LRT kreipęsis vyras sako, kad pernai dujų sunaudojo bent 60 kubų mažiau, nes taupė, todėl prašoma sumokėti nepriemoką vadina bausme už taupumą. Vartotojų aljanso teigimu, šis pavyzdys rodo perskaičiavimo tvarkos nelogiškumą.

„Jei tai iš tikrųjų veda prie situacijų, kai taupyti dujų neapsimoka ir geriau pleškinti papildomus kubinius dujų metrus, o ne taupyti, nes finansiškai galiausiai praloši nepleškindamas, suprantama, reikia skubaus sprendimo“, – piktinosi Vartotojų aljanso viceprezidentas Kęstutis Kupšys.

Dujos
Dujos / J. Stacevičiaus / LRT nuotr.

Pasak K. Kupšio, rūpindamiesi aplinkosauga, turime skatinti dujų naudoti mažiau, o ne daugiau. Juo labiau – neskatinti būsto šildymo dujomis. Taigi dabartinė tvarka, pasak K. Kupšio, kai už daugiau sunaudotų dujų žmogus gauna geresnę kainą, sunkiai suprantama.

„Siūlyčiau kiekvieną papildomai suvartotą kubą apmokestinti papildomai, tada tai turėtų prasmę. Tada būtų aišku, kad laimi ne vartodamas, o sutaupydamas“, – priduria jis.

Šiemet dujų planus „Ignitis“ pakeitė maždaug 8,5 tūkstančio vartotojų. Dauguma pervesti iš plano „Optimalus“ į „Minimalų“, taigi turėjo mokėti nepriemoką. „Ignitis“ sako, tvarka – tobulintina, tik nedetalizuoja – kaip.

Šaltinis: lrt.lt

Patiko? Pasidalinkit! Ačiū. 🙏
Laisvadienis.lt