Konservatorių partijos nariai ir rėmėjai savaitgalį dalyvavo „demokratijos šventėje“ – reitingavo partijos rinkimų sąrašą. Kaip ir prieš ketverius metus, didžiausio Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) politinės bendruomenės palaikymo sulaukė Laurynas Kasčiūnas. Ekspertai sako – tai gali būti tramplinu jam stoti prie partijos vairo, bet tik su sąlyga, kad to paties nesieks Ingrida Šimonytė.
Visą savaitgalį partijos sąrašą Seimo rinkimams reitingavę konservatoriai į pirmąją vietą iškėlė krašto apsaugos ministrą Lauryną Kasčiūną. Tą patį buvo galima matyti ir partijos sąrašą reitinguojant 2020-aisiais.
Tiesa, tiek prieš ketverius metus, tiek dabar TS-LKD nariai ir rėmėjai negalėjo reitinguoti partijos pirmininko Gabrieliaus Landsbergio ir premjerės Ingridos Šimonytės – jie į rinkimų sąrašą įrašomi be reitingavimo.
Laurynas Kasčiūnas / E. Blažio / LRT nuotr.
Portalo LRT.lt kalbinti politikos ekspertai mano, kad toks partiečių ir partijos rėmėjų palaikymas suteikia L. Kasčiūnui tvirtą platformą dalyvauti partijos pirmininko rinkimuose, vyksiančiuose kitų metų pradžioje.
Visgi koją jam pakišti gali I. Šimonytė – ekspertai mano, kad jei ji dalyvaus kovoje dėl partijos pirmininkės pozicijos, nugalės konkurentus. O be to, pasak Mykolo Romerio universiteto (MRU) politologo Virgio Valentinavičiaus, norėdamas įtikti didesnei partiečių daliai, L. Kasčiūnas turės dar labiau nutolti nuo krikdeminio partijos flango.
Kelią užkirsti gali I. Šimonytė
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) docentas Ignas Kalpokas kalbėdamas su portalu LRT.lt teigė, kad L. Kasčiūnas nėra naujas ar mažai pažįstamas veidas konservatorių partijoje. Toks partiečių ir partijos rėmėjų sprendimas, jo manymu, dar tvirčiau pagrindžia prieš kelis mėnesius priimtą sprendimą skirti L. Kasčiūną krašto apsaugos ministru.
„Matome, kad tai atliepia reikšmingos dalies partiečių lūkesčius ir įsivaizdavimus, kad tai turėtų būti vienas svarbiausių partijos žmonių“, – vertino I. Kalpokas.
Laurynas Kasčiūnas / J. Stacevičiaus / LRT nuotr.
Tačiau kalbant apie partijos pirmininko rinkimus, pasak jo, reikėtų nepamiršti to, kad kaip viena galimų naujų TS-LKD lyderių minima premjerė I. Šimonytė. Ar sieks tapti konservatorių pirmininke, ji dar neįvardijo, bet jei kovoje dėl šio posto ji dalyvaus, anot I. Kalpoko, greičiausiai ji ir laimės.
„Bet dar gali visko iki tų partijos pirmininko rinkimų įvykti. Juolab matyti, kaip gana stipriai tiek prezidentūros, tiek koalicijos partnerių I. Šimonytė yra stumiama į eurokomisares“, – sakė VDU docentas.
Paklaustas, ar L. Kasčiūnas apskritai yra toks politikas, kuris galėtų vadovauti konservatorių partijai, I. Kalpokas komentavo, kad politikas savo vadybinius gebėjimus pademonstravo tiek vadovaudamas Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui, tiek perėmęs Krašto apsaugos ministerijos vairą.
„Kol kas nematome, kad būtų kažkokių problemų, susijusių su jo vadybiniais gebėjimais. Šiuo požiūriu, manau, kad būtų įmanomas variantas. Aišku, visuomet su juo turime tą, sakykime, įdomios praeities šleifą, kuris buvo eskaluojamas ir jam tampant ministru.
Ignas Kalpokas / E. Blažio / LRT nuotr.
Bet, kita vertus, o kuris iš potencialių arba senų konservatorių vadovų tų šleifų ar nevienareikšmiškų vertinimų neturi? Tai čia, turbūt, tokia šitos partijos dalia, kad nėra ir, greičiausiai, artimiausiu metu nebus žmonių, kurie jiems galėtų vadovauti ir būtų universaliai mėgstami“, – portalui LRT.lt sakė VDU docentas I. Kalpokas.
MRU politologas V. Valentinavičius sakė manantis, kad jei reitingavime būtų įrašytos G. Landsbergio ir I. Šimonytės pavardės, jie būtų užėmę pirmąsias dvi vietas sąraše, o L. Kasčiūnas būtų likęs trečias.
Tiesa, jei kartosis 2020-ųjų scenarijus, krašto apsaugos ministras iš tikro užims trečią vietą sąraše – tąkart jis taip pat buvo išreitinguotas į pirmąją vietą, bet partijos pirmininkas ir premjere siūlyta I. Šimonytė buvo nereitinguojami ir automatiškai buvo įrašyti į pirmas dvi pozicijas, taip nustumdami L. Kasčiūną į trečią vietą.
Visgi V. Valentinavičius taip pat sakė, kad toks partijos sąrašo reitingavimo rezultatas yra tvirta platforma L. Kasčiūnui kandidatuoti į partijos pirmininkus, nors šioje kovoje jis, anot politologo, ir pralaimėtų I. Šimonytei.
Ingrida Šimonytė / J. Stacevičiaus / LRT nuotr.
„Stipri trečia vieta kiekvieną kartą reiškia, kad jo populiarumas partijoje yra gana aukštas ir tada klausimas, kas dalyvaus partijos pirmininko rinkimuose. Jei dalyvaus I. Šimonytė, ji vis vien laimės, bet L. Kasčiūnas pirmininko rinkimuose gali gana stipriai pakovoti“, – sakė politologas.
Tačiau jam mažai tikėtinas atrodė scenarijus, kad I. Šimonytė nesiektų vadovauti TS-LKD ir taip užleistų vietą L. Kasčiūnui. Anot V. Valentinavičiaus, dabartiniam partijos vadovui G. Landsbergiui besiorientuojant į užsienio politikos klausimus, I. Šimonytė jau yra kone tapusi partijos vadove, tad jos išrinkimas tiesiog formaliai patvirtintų tai, kas jau vyksta.
Be to, pasak politologo, jei L. Kasčiūnas norėtų tapti konservatorių lyderiu, jam tektų dar labiau nutolti nuo krikdeminio partijos flango.
„L. Kasčiūnas yra kažkiek vis dar priklausantis krikdeminiam partijos flangui. Nors manau, kad jo populiarumo augimas susijęs su tuo, kad jis laipsniškai traukiasi nuo tradiciškai krikdemiškų [partijos narių].
Jeigu L. Kasčiūnas kandidatuos su krikdemine korta, manau, jis bus pasmerktas pralaimėti stipriam tradicinių konservatorių kandidatui, tokiam kaip I. Šimonytė. Jo šansai auga tuomet, jei jis praranda tą krikdemišką tapatybę ir taiko labiau į vidurį“, – komentavo MRU politologas.
Virgis Valentinavičius / E. Blažio / LRT nuotr.
Krikdemams suteikia vilčių?
Kaip sakė VDU docentas I. Kalpokas, toks konservatorių sąrašo Seimo rinkimams reitingavimas parodo ir tai, kad krikdeminis partijos flangas nėra niekur dingęs ir greičiausiai vaidins gana rimtą vaidmenį. Tiesa, pirmajame sąrašo dešimtuke be L. Kasčiūno tėra vienas krikdeminiam flangui priskiriamas konservatorius Audronius Ažubalis.
„Aišku, pasižiūrėjus sąrašą, nėra taip, kad labai jau dominuotų tie krikdeminiai politikai. Turime L. Kasčiūną, turime A. Ažubalį, bet didžiąją dalį pirmojo dvidešimtuko sudaro būtent dabartinei partijos vadovybei savo įsitikinimais artimesni asmenys.
Negalima sakyti, kad vyksta kažkoks perversmas, bet atsižvelgti ne tik formuojant sąrašą, bet ir skirstant vienmandates reikės“, – sakė I. Kalpokas.
Seimas; konservatoriai / J. Stacevičiaus / LRT nuotr.
MRU politologas V. Valentinavičius teigė, kad kai kurie TS-LKD krikdeminio flango atstovai tokį balsavimą reitinguojant sąrašą į Seimo rinkimus išties gali priimti kaip ženklą, jog palaikymas jiems auga.
„Labai sunku suprasti, kas yra žmonių galvose, ypač kai tie žmonės yra tradiciniai krikdemai. Žmonių tuštybę paakinti yra labai lengva ir manau, kad kažkas tikrai pagalvos, kad dabar jau atėjo mūsų laikas.
Bet blaiviai mąstantiems krikščionims demokratams turėtų būtų gana akivaizdu, kad, sakykime, Seimo frakcijoje krikdemų yra labai nedaug, žymiai mažiau nei ankstesniuose Seimuose. Realiai jie partijoje ištirpsta, o jų įtaka vis mažesnė ir mažesnė“, – kalbėdamas su portalu LRT.lt vertino V. Valentinavičius.
Šaltinis: lrt.lt