Dar viena skandalinga korupcijos byla – neįtikėtini kyšiai ir pinigų plovimas: gresia laisvės atėmimas iki 8 metų

Naujienos

Buvęs Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto (NMVRVI) direktorius Gediminas Pridotkas nusikalstamu būdu galėjo įgyti daugiau kaip 296 tūkst. eurų. Europos prokuratūra ir Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Centrinė tyrimų valdyba baudžiamąją bylą perdavė teismui.

G. Pridotkas įtariamas stambaus masto kyšininkavimu, pinigų plovimu, neteisėtu praturtėjimu, dokumentų klastojimu ir apgaulingu finansinės apskaitos tvarkymu ir organizavimu. Kaip nurodoma Prokuratūros pranešime, Buvęs NMVRVI direktorius kaltinamas tuo, kad panaudodamas jo paties ir sutuoktinės įsteigtą juridinį asmenį, taip pat kitas 15 susijusių įmonių, iš fizinių asmenų priėmė kyšius už palankumą ateityje Instituto vykdomuose viešuosiuose pirkimuose, legalizavo nusikalstamu būdu įgytas lėšas bei neteisėtai praturtėjo.

Bendra suma, kurią galėjo įgyti buvęs NMVRVI vadovas, yra 296 871 euras.

Už nusikalstamas veikas numatyta laisvės atėmimo bausmė – nuo 2 iki 8 metų.

Dėl G. Pridotko sutuoktinės teismas sausio 31 d. priėmė sprendimą, tačiau jis dar neįsiteisėjo.

„Ikiteisminio tyrimo metu buvo priimtas sprendimas, t.y prokuroro praeiškimas kreiptis į teismą supaprasinto proceso tvarka užbaigti procesą kaltinamojo suuoktinės atžvilgiu. Šiuo metu priimtas teismo sprendimas, jis yra neįsiteisėjęs”, – sakė V. Kukaitis.

„Byla jos atžvilgiu buvo perduota dėl kitų trijų nusikalstamų veikų padarymo: neleistino praturtėjimo, dokumentų klastojimo ir apgaulingos buhalterinės apskaitos” – pridūrė jis.

Teisėsaugos akiratyje yra 23 asmenys

Europos deleguotasis prokuroras Vytautas Kukaitis teigė, byloje baudžiamojon atsakomybėn iš viso patraukti 23 asmenys, iš kurių 2 yra valstybės tarnautojai.

„Jau ikiteisminio tyrimo metu 3 asmenų atžvilgiu tyrimai buvo baigti ir priimti būtent teismo baudžiamieji įsakymai. Teismai paskyrė, bendrai 77,4 tūkst. eurų dydžio baudas ir konfiskavo turtą už 60 tūkst. eurų“, – kalbėjo Europos deleguotasis prokuroras.

„Taip pat 12 asmenų, kurie buvo patraukti baudžiamojon atsakomybėn, nes padarė tarpines nusikalstamas veikas, buvo teismo atleisti nuo teismo atsakomybės pagal laidavimą“, – tvirtino jis.

STT Centrinės tyrimų valdybos Ikiteisminio tyrimo skyriaus vadovas Egidijus Kulikauskas pranešė, kad iš šio ikiteisminio tyrimo atskirtas ir toliau tęsiamas tyrimas dėl septynių asmenų, kurie įtariami korupcinio pobūdžio veikomis, tarp jų – nemažiau nei 100 tūkst. eurų Europos Sąjungos lėšų užvaldymas sukčiavimo būdu.

Korupcijos schemoje dalyvavo ne mažiau nei 15 įmonių, kurių vadovai atliko nelegalias veikas. STT ir prokurorai neatskleidžia, kurioms įmonėms ir asmenims yra pareikšti įtarimai.

„Šis ikiteisminis tyrimas yra <…> pakankamai didelės apimties, sudėtingas. Tačiau Europos deleguotiems prokurorams, tai pat STT pareigūnams šioje byloje pavyko identifikuoti vieną sunkiausių pobūdžio veikų – latentinį korupcinio pobūdžio slėpimą, atliekant suklastotas ūkines operacijas ir fiktyvias pinigines transakcijas”, – komentavo V. Kukaitis.

Kitaip tariant, surinkti faktiniai įrodymai leidžia manyti, jog pinigai perduoti atliekant fiktyvias paslaugas ir pervedant pinigus į banko sąskaitas, paaiškino Europos deleguotasis prokuroras.

Anot V. Kukaičio, visų nusikalstamų veikų metu pasisavinta beveik 300 tūkst. eurų.

Tyrimo metu atlikta virš 40 kratų

Ikiteisminį tyrimą atliko STT drauge su Europos prokuratūra. Tyrimo metu buvo atlikta virš 40 kratų įtariamųjų gyvenamosiose ir darbo vietose.

Ikiteisminis tyrimas pradėtas 2021 pabaigoje. Akyvioji ikiteisminio tyrimo stadija 2022 m. pradėta birželio mėnesį, nuo tada prie tyrimo prisijungė Europos prokuratūra.

Per šį laikotarpį buvo atlikta daugiau nei keli šimtai ūkinių-finansinių operacijų, susirašinėjimų, kontaktų, judėjimo ir kitų duomenų analizių.

Kaip anksčiau skelbė teisėsauga, tyrimo metu aiškintasi, kokiomis aplinkybėmis buvęs NMVRVI direktorius kartu su savo sutuoktine galėjo įgyti turtą, kurio vertė didesnė kaip 250 tūkst. eurų, ar turtas buvo įgytas iš teisėtai gautų pajamų.

Tirta, ar asmenys galimai galėjo neteisėtai praturtėti, veikdami kartu su privačių įmonių atstovais, kuriant apsimestinių paslaugų teikimo pirkimo ir pardavimo sandorius. Aiškintasi, ar už galimai neteisėtą finansinį atlygį galėjo būti siekiama palankumo NMVRVI organizuojamuose ir vykdomuose viešuosiuose pirkimuose, finansuojamuose Europos Sąjungos lėšomis.

Rizikos vertinimo institutas yra Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai pavaldi ir atskaitinga įstaiga, atliekanti jam pavestas rizikos vertinimo funkcijas bei laboratorinius tyrimus maisto ir pašarų saugos, kokybės bei veterinarijos srityse.

Šaltinis: tv3.lt

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
Laisvadienis.lt