Tuo metu kapinių prieigose buvo dalijami prezervatyvai. Šią akciją vykdžiusios organizacijos „Šviesos vilkai“ atstovas sakė, kad prezervatyvai dalijami, kad esą tokie, kaip Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, negimtų.
„Dėl bendro pasaulio saugumo. 1952 metais pirmais mėnesiais nebuvo tokios akcijos ir dešimtą mėnesį gimė išgama Putinas ir mes nenorim pakartoti šios klaidos, todėl dalijam prezervatyvus“, – Eltai sakė organizacijos atstovas Vidmantas.
Einančius su gvazdikais į kapines pasitiko vyras su džemperiu, kuris iš vienos pusės pažymėtu ženklu „Rossija“, o kitoje pusėje matomas lietuviškos trispalvės ženklas.
Dėl bendro pasaulio saugumo.
Į Antakalnio kapines atėjęs 80-ties metų vyras Eltos žurnalistei sakė, kad Antrajame pasauliniame kare kariavo jo tėvas, todėl jis negali nešvęsti šios dienos. Jis kalbėjo rusų kalba.
„Aš gerbiu tėvo atminimą, negaliu kitaip, visa šeima švenčia. Aš šią tradiciją perdaviau vaikams ir anūkams“, – sakė vyras.
Jis teigė, kad jo tėvas padėjo išvaduoti Berlyną ir Prahą.
„Čia šventė visas pasaulis. Jūs esate gyvi vien dėl to, kad jie mirė“, – žurnalistams sakė ašaras prie kapų besišluosčiusi moteris.
Kapinių prieigose budėjo policija ir Vilniaus savivaldybės viešosios tvarkos atstovai. Prie kapų stovėjo šiukšliavežė, ant kurios buvo užrašas „Gvazdikams, žvakėms ir sovietinei nostalgijai“.
L. Balandžio/BNS nuotr.
Kitas kapinių prieigose sutiktas vyras pasakojo, kad jo senelis žuvo Liepojoje. Jis teigė švenčiantis Pergalės dieną.
„Jeigu ne šitie žmonės, aš negyvenčiau, neturėčiau išsilavinimo, neturėčiau vaikų. Aš gerbiu tuos žmones, tas fašizmas kelia galvą, to neturi būti“, – sakė vyras.
Į Antakalnio kapines atvyko už pagalbą kitai valstybei veikti prieš Lietuvą teisiami Kazimieras Juraitis, Erika Švenčionienė, taip pat prorusiškas aktyvistas, už neapykantos kurstymą teisiamas Laurynas Ragelskis.
Kaip Eltai sakė Vilniaus apksrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė Loreta Kairienė, vienas vyras prie Antkalnio kapinių sulaukė policijos policijos pareigūnų dėmesio, nes buvo užsisegęs sovietinius medalius. Pareigūnai įtarė, jog vyro medaliuose galėjo būti draudžiamos simbolikos.
„Žmogus turėjo su savimi prisisegęs kažkokius medalius, ordinus, galbūt sovietinius, tad pareigūnai nusivedė vyrą pasikalbėti“, – sakė L. Kairienė.
Budi sustiprintos policijos pajėgos
Rusijoje minint Pergalės prieš fašizmą dieną, dalis rusų bendruomenės Lietuvoje įprastai sostinėje esančiose Antakalnio kapinėse lanko ten palaidotus Antrojo pasaulinio karo dalyvius, kovojusius Sovietų Sąjungos pusėje.
Kaip anksčiau Eltai teigė Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovas Tomas Bražėnas, policija stebi, ar elektroninėje erdvėje nėra dalijamasi draudžiama simbolika, o penktadienį viešose vietose budi sustiprintos pareigūnų pajėgos.
Valstybės saugumo departamentas (VSD) savo ruožtu pranešė, kad artėjant Sovietų Sąjungos pergalės prieš nacistinę Vokietiją 80-osioms metinėms, Rusijos žvalgybos tarnybos gali organizuoti prieš Lietuvą nukreiptas provokacijas ir informacines atakas. VSD teigimu, provokacijomis ir informacinės operacijomis siekiama kurstyti baimę ir paniką visuomenėje, skatinti nepasitikėjimą valstybės sprendimais ir institucijų darbu.
L. Balandžio/BNS nuotr.
Administracinių nusižengimų kodeksas numato atsakomybę už nacistinių, komunistinių simbolių, totalitarinių ar autoritarinių režimų simbolių platinimą ar demonstravimą. Už SSRS ar Lietuvos SSR vėliavos ar herbo, vėliavų, ženklų ar uniformų, sovietinio kūjo ir pjautuvo ženklo, sovietinės raudonos penkiakampės žvaigždės ženklo pagrindu sudarytų vėliavų ar ženklų, platinimas, naudojimas susirinkimuose, viešosiose vietose arba kitoks viešas demonstravimas, taip pat SSRS ar Lietuvos SSR himno viešas atlikimas užtraukia baudą asmenims nuo 300 iki 700 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 600 iki 1,2 tūkstančio eurų.
Rusijoje ir rusų bendruomenėse gegužės 9-ąją yra minima Pergalės prieš nacistinę Vokietiją diena. Tuo metu Europa Antrojo pasaulinio karo pabaigą mini diena anksčiau, gegužės 8-ąją.
Antrajam pasauliniam karui pasibaigus, Lietuva liko ją okupavusios ir represijas prieš taikius gyventojus vykdžiusios Sovietų Sąjungos sudėtyje.