Gitanas Nausėda pasvarstė, kodėl laimėjo rinkimus ir įgėlė konservatoriams: „Kai nedarai namų darbų, negali tikėtis ir gero pažymio“

Naujienos

Rinkimus didele persvara laimėjęs prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį Valdovų rūmuose dėkojo rinkėjams ir sau artimiausiems žmonėms, tačiau bandė pasakyti, kad pirmoji jo kadencija buvo tikrai sunki, o antroji esą irgi nebus labai lengva. Šie žodžiai priminė dabartinės valdančiosios daugumos politikų pasiaiškinimus, kodėl ko nors nepavyko pasiekti.

Pirmas pokalbis po rinkimų nakties, ko tikėtis – pokyčių ar gyvensime panašiai, „Dėmesio centre“ studijoje išrinktasis prezidentas Gitanas Nausėda.

Surinkote 75 proc. balsų, to niekada nėra buvę. Kaip jūs girdite Lietuvos žmonių siunčiamą žinią?

Aš manau, kad Lietuvos žmonės nori stabilumo, nori nuoseklaus darbo, nori, kad valstybės vadovai pirmiausia rūpintųsi šalies saugumu, kad mūsų užsienio politika būų aktyvi, o Lietuvos balsas – girdimas.

Aš viliuosi, kad jie mato mano pastangas įgyvendinant socialinės politikos tikslus ir tikisi šių darbų tąsos.

Vilniuje laimėjote 55,43 proc., Kaune – 69,30 proc., regionuose nušlavėtė konkurentę 82,18 proc. Turite paaiškinimą? 

(Šypsosi) Galiu juokaudamas atsakyti?

Žinoma.

Gal dėl to, kad Kauno Žalgirio arenoje buvau dažnesnis svečias, negu „Ryto“ rungtynėse.

O jeigu kalbėti rimtai, tai rezultatas vis tiek yra geresnis nei 2019 metų rinkimuose, kai mano persvara buvo didmiesčiuose buvo labai nedidelė. Šį kartą jį apčiuopiamesnė. Bet čia, ko gero, reikia vertinti abiejų konkurentų situaciją. Nes, man atrodo, kad antrajame ture žmonės ne tik ėjo balsuoti už mane, bet ėjo balsuoti prieš mano konkurentę.

Čia jau turbūt pati konservatorių partija turėtų įvertinti, ką darė ne taip, kodėl susidarė įspūdis, kad tai – arogantiška partija, kad ji nesiklauso žmonių, kad ji mažai keliauja susitikti su žmonėmis, kad ji vadina keliones į regionus „balsų kalėdojimu“. Visus šitus žodžius žmonės prisimena.

Net ir šiandien, tiesą sakant, teko išgirsti vieno iš konservatorių samprotavimus, kad rinko „mažesnio išsilavinimo žmonės“. Tai man atrodo, kad kartais konservatoriai nesimoko ir nedaro namų darbų. Kai nedarai namų darbų, negali tikėtis ir gero pažymio.

Gitano Nausėdos štabe – sveikinimai su pergale prezidento rinkimuose (Greta Skaraitienė/ BNS nuotr.)

Pakalbėkime, kas laukia. Kokių esminių dalykų jūs išmokote per pirmą kadenciją? Ko sieksite nedaryti per antrą kadenciją? 

Manau atsirado tam tikras strateginės kantrybės pojūtis. Nes matau, kad kai kurie sprendimai, apie kuriuos mes galvojome, kad štai prišoksime 2019 metais pasiūlysime į valstybės biudžeto projektą ir įgyvendinsim, tai pasirodė, kad nėra taip paprasta tą padaryti.

Nors, kita vertus, buvo pavyzdžių, kaip mes pasiūlėme pensijas indeksuoti ne santykiu 1:1, tai yra, kad ne tokiu pačiu tempu kaip ir vidutinio darbo užmokesčio augimas, bet sparčiau, nei jis auga. Aš net nežinau, ar yra tokių pačių patirčių kitose valstybėse, nes paprastai, aš, kaip ekonomistas, galiu pasakyti, kad yra indeksuojama iki vieneto. Virš vieneto dažnai neindeksuojama. Bet mano tikslas buvo pasiekti tą pakitimo normą, priartėti prie 50 procentų pakitimo normos, kitaip tariant, kad santykis tarp pensijos ir darbo užmokesčio būtų toks. Mes buvome tolii nuo jo, dabar mes esame visiškai prie jo.

Ir tai buvo padaryta tiek su ankstesne Vyriausybe, tiek su dabartine. Tai kaip aš ir šiandien spaudos konferencijoje pasakiau: kartais iš nepatyrimo atrodė, kad viską galima pasiekti ėjimu į priekį ir ambrazūros pramušimu, bet kartais, man atrodo, daugiau galima pasiekti pozicine apgultimi, nuolatiniu darbu su Seimo frakcijomis ir kuo toliau tuo labiau patarėjams ir mano komandai pavykdavo užmegzti tą konstruktyvų ryšį.

Galbūt išskyrus su tomis partijomis, kurios norėjo matuotis, kieno mygtukas didesnis. Bet su opozicinėmis partijomis tikrai pavyko ieškoti sprendimų. Tik tiek, kad opozicinės partijos ne visada galėdavo mums padėti, nes jų budavo mažuma.

Jeigu paklaustume gatvėje, ko žmonės tikisi iš prezidento, žinoma, atmetus ekonominius ir valstybės saugumo klausimus, greičiausiai dar būtų kalbama apie telkimą, moderavimą ir t.t. Preš penkerius metus rinkimų kampanijoje apie tai labai daug kalbėjote, bet nedrįsčiau sakyti, kad tai pavyko. Nesimatė darnaus darbo nei su Seimo dauguma, nei su Vyriausybe. Kaip manote, kodėl? 

Pirmiausia dėl to, kad atėjus man į politiką iš visai kitos srities, politikos senbūviai norėjo parodyti tam tikrą mano vietą, prezidento galių ribotumą. Iš čia kilo konfliktai, nes jei ir chronologiškai prisiminsime, kai buvo išrinkta nauja valdančioji dauguma 2020 metais, viskas prasidėjo ne nuo kažkokių sprendimų svarstymo, o nuo klausimo, kas turėtų važiuoti atstovauti Lietuvą Europos Vadovų Taryboje.

Tai, žinoma, suteikia tam tikrą toną tarpusavio santykiams ir po to, kaip ir barjeriniame bėgime – numuši vieną barjerą, o po to dažniausiai ir visi kiti numušami. Šį kartą, aš manau, kad mes vis dėlto prie to telkimo momento artėjame iš kitos pusės. Šį kartą aš iš pradžių gavau dviejų partijų paramą pirmajame ture. Antrajame ture aš praktiškai gavau visų partijų, išskyrus konservatorių ir, galbūt dar, „Laisvės“ partijos, paramą, o „Liberalų sąjūdis“ laikėsi neutraliai.

Tai turint omenyje, kad mane antrajame rinkimų ture palaikė parėmė didžioji partijų dalis, galbūt čia bus galima priartėti prie telkimo momento.

Gabrielius Landsbergis, Ingrida Šimonytė BNS Foto

Antikonservatoriškos koalicijos lyderis Gitanas Nausėda. 

Jūs čia taip skambiai pavadinote, bet aš ir šiandien pasiunčiau žinutę, kad esu pasirengęs dirbti ir su konservatoriais. Tik vis dėlto jie turėtų atsisakyti tam tikrų išankstinių nuostatų, kurios konstruktyvų dialogą tiesiog padaro neįmanomą.

Šaltinis: tv3.lt

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
Laisvadienis.lt