Paskutinę praėjusių metų dieną Sveikatos apsaugos ministerija registravo įsakymo projektą dėl vaizdo ar garso stebėjimo ir įrašymo tvarkos, teikiant gydymo paslaugas ne gydymo įstaigose.
Patvirtinus naują tvarką, prie drabužių pritvirtintomis kameromis ar kitomis priemonėmis gydytojai jus galės įrašinėti bet kur – taip pat ir namuose.
Esą tokie vaizdo ar garso duomenys bus tvarkomi siekiant užtikrinti pacientų ir sveikatos priežiūros specialistų saugumą.
„Vaizdo ir (arba) garso stebėjimas ir (arba) įrašymas galės būti taikomas teikiant asmens sveikatos priežiūros paslaugas ne asmens sveikatos priežiūros įstaigos patalpose, pvz., teikiant greitosios medicinos pagalbos paslaugas, ambulatorinės slaugos paslaugas namuose, šeimos medicinos paslaugas namuose ir kt.
Taip pat vaizdo ir (arba) garso stebėjimas ir (arba) įrašymas galės būti taikomas teikiant skubiosios medicinos pagalbos paslaugas asmens sveikatos priežiūros įstaigos skubiosios medicinos pagalbos padalinio patalpose“, – rašoma įsakymo projekto lydraštyje.
Siūlomose taisyklėse numatomos tokios vaizdo ir garso įrašymo priemonės:
- skubiosios medicinos pagalbos padalinio patalpose įrengtos stacionarios priemonės;
- transporto priemonėse įrengtos priemonės (vaizdo registratorius ar kt.);
- mobiliosios priemonės, tvirtinamos prie darbo drabužių (vaizdo registratorius ar kt.);
- kitos priemonės (judriojo ryšio telefonai, planšetės ir kt.) (toliau – kitos priemonės).
Tiesa, asmeniniais prietaisais (pvz., telefonais) filmuoti pacientus bus draudžiama.
Tvarkoje nustatomas 2 metų vaizdo ir (arba) garso duomenų (jei jie įrašyti) tvarkymo laikotarpis.
Jis nustatytas atsižvelgiant į Administracinių nusižengimų kodekse nustatytą administracinių nuobaudų skyrimo terminą (nuobauda gali būti paskirta ne vėliau kaip per 2 metus nuo nusižengimo padarymo dienos).
Asmens sveikatos priežiūros įstaigos, norinčios taikyti vaizdo ir (arba) garso stebėjimą ir (arba) įrašymą, turės skirti lėšų įsigyti atitinkamai įrangai.
Esą lėšų kiekis priklausys nuo numatomos įsigyti įrangos tipo ir jos kiekio. Papildomų lėšų iš valstybės biudžeto ir kitų valstybės pinigų fondų šioms priemonėms įsigyti nėra numatyta.
„Priėmus projektą bus sudarytos sąlygos užtikrinti pacientų ir sveikatos priežiūros specialistų saugumą teikiant asmens sveikatos priežiūros paslaugas vietose, kur kyla didžiausia pavojaus rizika sveikatos priežiūros specialistų ir pacientų sveikatai ir gyvybei“, – rašoma įsakymo projekto lydraštyje.
Dabar registruotas projektas bus derinamas iki sausio 15 d. Tai padarius ir įsakymą pasirašius, jis įsigalios veikiausiai dar šiemet.
Šaltinis: tv3.lt