Lenkija – blogiausia šalis LGBT žmonėms visoje Europos Sąjungoje

Naujienos

Lenkija penktus metus iš eilės buvo pripažinta blogiausia Europos Sąjungos šalimi LGBT+ žmonėms. Tai atsispindi Briuselyje įsikūrusios nevyriausybinės organizacijos „ILGA-Europe“ kasmet skelbiamame „Vaivorykštės žemėlapyje“.

Lenkijos rezultatas reitinge, kuriame atsižvelgiama į teisinę, politinę ir socialinę aplinką LGBT+ žmonėms, šiek tiek padidėjo – nuo 15 proc. pernai iki 17,5 proc. dabar. Kiti žemiausi rodikliai tarp ES valstybių narių buvo Rumunijoje (19 proc.) ir Bulgarijoje (23 proc.), skelbia portalas „Notes From Poland“.

Vienintelės Europos šalys, kuriose rezultatai yra žemesni nei Lenkijoje, nepriklauso ES: San Marinas (14,5 proc.), Monakas (14 proc.), Baltarusija (11 proc.), Armėnija (9 proc.), Turkija (5 proc.), Azerbaidžanas (2 proc.) ir Rusija (2 proc.).

Reitingo viršuje atsidūrė Malta (88 proc.), Islandija (83 proc.), Belgija (78,5 proc.), Ispanija (76,5 proc.) ir Danija (76,5 proc.).

Lenkijos rezultatas (17,5 proc.) ne tik padidėjo, palyginti su praėjusiais metais, bet ir buvo aukščiausias nuo 2019 m. Pastaraisiais metais tuometinė Teisės ir teisingumo (PiS) vyriausybė pradėjo ilgalaikę anti-LGBT+ kampaniją, dėl kurios Lenkija smuko reitinge.

Kaip Lenkija pagerins LGBT+ asmenų padėtį?

2023 m. gruodžio mėnesį nacionalkonservatyviąją PiS valdžioje pakeitė nauja, liberalesnė koalicija, kuri pažadėjo pagerinti LGBT+ teises. Tačiau iki šiol ji nepriėmė jokio atitinkamo teisės akto, kurį bet kokiu atveju galėtų vetuoti PiS šalininkas prezidentas Andrzejus Duda.

LGBT Lenkijoje (nuotr. SCANPIX)

Dvi iš politikos priemonių, kurias tikisi įgyvendinti vyriausybė, – tos pačios lyties porų civilinė partnerystė ir neapykantos nusikaltimų įstatymų išplėtimas įtraukiant seksualinę orientaciją ar lytinę tapatybę – yra vienos iš trijų pagrindinių ILGA-Europe pateiktų rekomendacijų, kaip Lenkija galėtų pagerinti LGBT+ asmenų padėtį.

Trečiasis pasiūlymas – Lenkijai leisti tos pačios lyties asmenų poroms įsivaikinti vaiką iš antrosios pusės (t. y. leisti vienam iš poros narių teisėtai įsivaikinti savo partnerio biologinį vaiką, nenutraukiant kito iš tėvų teisinių teisių).

LGBT+ teisių gynėjų pergalės

Šių metų šalies ataskaitoje apie Lenkiją ILGA-Europe pastebėjo, kad „neapykantos kalbos ir prieš LGBTQ+ nukreiptų pranešimų buvo naudojama gerokai mažiau“ per spalio mėnesio parlamento rinkimų kampaniją nei ankstesniais metais.

LGBT Lenkijoje (nuotr. SCANPIX)

Tačiau ji pridūrė, kad su PiS vyriausybe susiję veikėjai nuolat vartojo prieš LGBT+ nukreiptą retoriką, susijusią su švietimu mokyklose. Pavyzdžiui, PiS švietimo ministras Przemyslawas Czarnekas dėl padažnėjusių vaikų bandymų nusižudyti kaltino „smegenų plovimą“ LGBT+ ideologija.

ILGA-Europe atkreipė dėmesį į teisines pergales, kurias praėjusiais metais pasiekė LGBT+ teisių gynėjai, įskaitant nuosprendį dėl šmeižto konservatyvaus fondo, kuris po Lenkijos miestus važinėja furgonais su prieš LGBT+ nukreiptais vaizdais ir šūkiais, vadovui.

LGBT Lenkijoje (nuotr. SCANPIX)

LGBT+ bendruomenei nepalankūs incidentai

Tačiau kiti sprendimai buvo nepalankūs LGBT+ kampanijos dalyviams, įskaitant praėjusių metų balandžio mėnesio nuosprendį dviem moterims, kurios buvo pripažintos kaltomis dėl religinių jausmų įžeidimo, nes per LGBT eitynes demonstravo Mergelės Marijos ir Jėzaus atvaizdus su vaivorykštės aureolėmis.

Praėjusiais metais teisingumo ministras taip pat nurodė paleisti iš kalėjimo kraštutinių dešiniųjų aktyvistę, kuri buvo įkalinta už tai, kad užpuolė LGBT eitynėse dalyvavusią moterį. Vėliau Prezidentas A. Duda suteikė jai malonę.

LGBT Lenkijoje (nuotr. SCANPIX)

ILGA-Europe ataskaitoje pažymima, kad daugelis Lenkijos vietos valdžios institucijų, kurios anksčiau priėmė prieš LGBT nukreiptus nutarimus, juos atšaukė, dažnai dėl spaudimo, kad jei jie liks galioti, neteks Europos fondų lėšų.

2023 m. visoje Lenkijoje buvo surengta 40 pasididžiavimo eitynių, įskaitant daugelį mažų miestelių. Didžiausiose eitynėse Varšuvoje dalyvavo dešimtys tūkstančių žmonių, įskaitant miesto merą.

Šaltinis: tv3.lt

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
Laisvadienis.lt