Lenkijos ūkininkai įsiutę: blokuos greitkelius, pasienio punktus, miestus

Naujienos

Lenkijoje ūkininkų protestai trečiadienį vyksta visoje šalyje

Trečiadienį visoje Lenkijoje prasideda naujas ūkininkų protestų etapas. Ūkininkai bei profsąjungos planuoja blokuoti kelius, greitkelius ir pasienio punktus iš viso daugiau kaip 270 šalies vietų, tarp jų ir sostinės Varšuvos prieigose, tokių miestų kaip Krokuvos ir Katovicų gatvėse, Vakarų Pomeranijos vaivadijoje, daugelyje kitų vietų[1].

Protestai toliau vyks dėl to, kad ūkininkų neįtikino praėjusį penktadienį Europos Komisijos (EK) paskelbtos nuolaidos.

Lenkijos jaunųjų ūkininkų judėjimas skelbia, kad nepatogumų gali tikėtis Poznanės gyventojai, nes protestai čia vyks net 40-yje vietų.

Protestuojantys ūkininkai taip pat nori paralyžiuoti eismą keliuose, kuriais įvažiuojama į Varšuvą iš šiaurės ir rytų. Taip pat planuojama blokuoti magistralinius kelius S7 ir S8 bei įvažiavimo kelius į Liubliną ir Bydgoščą.

Krokuvoje policija įspėja apie dideles spūstis ir rekomenduoja naudotis viešuoju transportu. Protestuotojai ketina įvažiuoti į miestą iš trijų pusių ir susitikti prie Mogilsko žiedinės sankryžos.

Katovicuose streikuojantys ūkininkai suplanavo blokadą aplink Silezijos vaivadijos biurą. Protesto metu jie net planuoja surengti pikniką, kurio metu bus dalijamas maistas ir šviečiamojo pobūdžio lankstinukai apie žemės ūkį.

Gdanske demonstracijos prasidės 10.00 val. Solidarumo aikštėje, tikimasi, kad jos dalyviai judės per miestą, todėl kils eismo ir viešojo transporto sunkumų.

Vakarų Pomeranijos vaivadijoje žemės ūkio blokados planuojamos daugelyje rajonų. Šešios protesto akcijos rengiamos Choščno apskrityje, įskaitant ir prie valstybinės reikšmės kelio[2].

Vietos, kuriose vyksta ūkininkų protestai. Ekrano nuotrauka
Vietos, kuriose vyksta ūkininkų protestai. Ekrano nuotrauka

Jau anksčiau ūkininkų sąjunga “Solidarumas” paskelbė jog vyks į beveik visus Lenkijos miestus.

„Bus blokuojami vaivadijos miestai, rajoniniai miestai ir keliai. Tai bus dar stipriau nei anksčiau. Ūkininkai turi labai didelę problemą, nes valstybės paramos nematyti, nors premjeras daro, ką gali“, – skelbė ūkininkų „Solidarumo“ profsąjungos pirmininkas Tomaszas Obšanskis.

Protestai palies ir Lietuvą, sutriks eismas pasienyje

Besitęsiantys ūkininkų protestai kaimyninės Lenkijos teritorijoje paveiks ir Lietuvą. Skelbiama, kad trečiadienį Lenkijoje, apie 8 km nuo Lietuvos sienos, vyks ūkininkų akcija, kurios metu gali sutrikti eismas A5 kelyje

Apie tai pranešanti Lietuvos policija skelbia, kad akcija prasidės trečiadienio rytą, nuo 8 val. ir truks iki ketvirtadienio vakaro – 20 val. Nuo penktadienio, iki kovo 28 dienomis akcija vyks kasdien nuo 8.00 iki 20.00 val.

Pažymėtina, kad akcijos metu pasienyje dirbs daugiau pareigūnų, kurie padės valdyti transporto srautus, tačiau gyventojams, į Lenkiją verslo ir asmeniais reikalais važiuojantiems transporto priemonėmis iki 7,5 t., rekomenduojama rinktis įvažiavimą į kaimyninę šalį per Lazdijus ar kitus alternatyvius kelius.

Dar kovo pradžioje Lenkijos ūkininkai buvo surengę protesto akciją, kurios metu buvo iš dalies blokuojamas kelias tarp Kalvarijos ir Lenkijos Suvalkų apskrities Budzisko kaimo. Beveik savaitę trukusios akcijos metu buvo tikrinami transportuojamų ukrainietiškų grūdų kiekiai.

Anksčiau Lenkijos ūkininkai blokavo kelius į Ukrainą, taip pat – pagrindinį šalies greitkelį į Vokietiją. Protestuojama dėl, lenkų žemdirbių vertinimu, nesąžiningos konkurencijos, nes ukrainiečių grūdai yra pigesni ir mažina produkcijos kainas visoje Europoje.

Lenkijos ūkininkai protestuoja prieš ES biurokratiją, Ukrainos žemės ūkio produktų judėjimą per sieną. ELTA nuotrauka
Lenkijos ūkininkai protestuoja prieš ES biurokratiją, Ukrainos žemės ūkio produktų judėjimą per sieną. ELTA nuotrauka

ES siūlo nuolaidas, kurios ūkininkų netenkina

Praėjusį penktadienį EK pasiūlė sušvelninti keletą taisyklių, kurios pykdo ūkininkus[3].

„Žemės ūkio politika prisitaiko prie besikeičiančių realijų. Komisija toliau tvirtai rems mūsų ūkininkus, kurie ES palaiko aprūpinimo maistu saugumą ir yra mūsų veiksmų dėl klimato bei aplinkos priešakinėje linijoje“, – penktadienį pareiškė EK pirmininkė Ursula von der Leyen.

Pagal naujus pasiūlymus nuo 2024 m. ūkininkai nebūtų įpareigoti palikti dalį savo ariamosios žemės pūdymui, o šalys narės turėtų pasiūlyti papildomą finansinę paramą ūkininkams, kurie savanoriškai užtikrina, kad dalis žemės liktų nenaudojama.

Be to, EK siūlo sušvelninti taisykles, pagal kurias ūkininkų reikalaujama vykdyti sėjomainą – vietoj to ūkininkams dar būtų leidžiama rinktis pasėlių įvairinimą. Tačiau kiekviena šalis narė turėtų atskirai duoti leidimą vykdyti įvairinimą kaip alternatyvą sėjomainai. ES šalims taip pat būtų leidžiama sušvelninti aplinkos apsaugos taisykles užklupus ekstremaliems orams.

Lenkijos žemės ūkio ministras Czeslawas Siekierskis pasiūlymus įvertino teigiamai ir sakė, kad jie atsižvelgia į ūkininkų lūkesčius, jais yra panaikinami ir gerokai supaprastinami vadinamojo žaliojo kurso elementai.

ES vykdomoji institucija pranešė, kad siunčia savo pasiūlymus 27 ES valstybių narių vyriausybėms ir Europos Parlamentui (EP), kad šie apsvarstytų, kaip pagerinti ūkininkų padėtį. Vis dėlto, galimų veiksmų sąrašą išsamiau aptars šalių žemės ūkio ministrai, kurie Briuselyje susirinks tik kovo 26 d.

EP ir ES šalims narėms iš pradžių bus leista parengti nuosavas pasiūlymų pataisas. Tada derybininkai susitiks už uždarų durų, kad galėtų rasti kompromisą, kurį parlamentas ir šalių narių ministrai po to turės patvirtinti.

Vasario mėnesį dėl protestų buvo paralyžiuotas ES politinis centras Briuselyje, kai ūkininkai su traktoriais protestavo prieš biurokratiją, susijusią su bloko Bendrąja žemės ūkio politika (BŽŪP).

Pagal BŽŪP mokamos subsidijos, kurios padeda ūkininkams išsilaikyti, tačiau lėšų išmokėjimas yra susietas su griežtomis aplinkos apsaugos taisyklėmis.

Šaltinis: 77.lt

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
Parašykit komentarą
Laisvadienis.lt