Lietuvos kariuomenei vis sunkiau sekasi rasti sveikų vyrų: atvažiuoja su BMW ir skundžiasi visi dėl psichikos bėdų

Naujienos

Z kartos ypatumai – beveik pusė į šauktinių sąrašus įtrauktų, patikrintų jaunuolių, dėl blogos sveikatos netinka kariuomenei, o pusė iš netinkamų turi psichinės sveikatos problemų: nerimo, depresijos sutrikimų. Seimo nariai įtaria, kad dalis jaunuolių apsimetinėja, ir taip bando išvengti tarnybos. Konservatorius Arvydas Pocius kelia idėją: esą žmonės, kurie tarnybos išvengia dėl psichinių bėdų, turėtų prarasti ir dalį kitų galimybių, pavyzdžiui, teisę vairuoti, negalėtų tapti medžiotojais, turėti ginklą savigynai.

Šiemet į šauktinių sąrašą pateko 27 tūkstančiai jaunuolių. Prieš atsiduriant kareivinėse jaunuoliams reikia įveikti procedūras, pavyzdžiui, vienas iš pirmųjų žingsnių – pasitikrinti sveikatą.

Svarbu ne tik fizinė, bet ir psichinė sveikatos būklė. Šiuo metu Seimo nariai aptarinėja vadinamą šauktinių reformą. Valdžia kalba, kad kariuomenei nelengva surasti sveikų Z kartos jaunuolių, mat maždaug kas antras netinka dėl prastos fizinės sveikatos.

„Iš tų kurie netinka atlikti privalomosios karo tarnybos, beveik pusė jų, 40-50 procentų dėl psichinės sveikatos atidedama, atleidžiami nuo tarnybos“, – tvirtina krašto apsaugos viceministras Žilvinas Tomkus.

Karo medicinos tarnybos duomenimis, šauktinių sveikata prastėja. 2023 metais 46 procentai į sveikatos patikrinimą atėjusių jaunuolių tiko tarnavimui, 2-iem procentais mažiau nei dar metus prieš tai.

Kauno, Vilniaus, Klaipėdos ir Panevėžio duomenys rodo, kad iš netinkančių tarnauti jaunuolių skirtinguose miestuose nuo 35 iki 53 procentų jaunuolių išvengia kariuomenės būtent dėl psichinės sveikatos problemų.

Kandidatai pateikia komisijai asmens sveikatos priežiūros įstaigose jiems nustatytas nerimo ir depresijos sutrikimo diagnozes, būna nustatytos ir priklausomybių nuo narkotinių medžiagų diagnozės.

Gali uždrausti vairuoti

Yra Seimo narių, kurie mano, kad dalis jaunuolių bando gudrauti nurodydami psichines sveikatos problemas, taip bando išvengti tarnybos.

„Čia yra vieta simuliavimui. Ne vieną kartą teko girdėti ir yra tokie faktai žinomi. Jaunuoliai atvažiuoja su BMW į medicininę komisiją, praeina jis tą savo komisiją, pripažįstamas turintis psichikos problemų ir jis išvažiuoja su tuo BMW“, – teigia Seimo narys, konservatorius Arvydas Pocius.

Arvydas Pocius turi idėją: jei dėl prastos psichinės sveikatos jaunuolis negali tarnauti, jam reikia apriboti ir kitas veiklas.

„Tai gal kažką reikėtų padaryti, kad tas žmogus, jeigu jis netinkamas karinei tarnybai dėl psichikos problemų, tai gal jam negalima duoti ir vairuotojo pažymėjimo. Jeigu jaunuolis dėl psichinių sutrikimų negali atlikti karo tarnybos, tai jis negalėtų prašyti leidimo ginklo savigynai, jis negalėtų tapti medžiotoju, kur ginklas turi būti išduodamas“, – tvirtina Seimo narys, konservatorius Arvydas Pocius.

Gyventojai vertina įvairiai:

„Nei vairuoti, nei į armiją gali eiti.“

„Jeigu aiškiai išsisukinėja, tai ir išsisukinėja. Yra toje tarnyboje daug visokių funkcijų, ne vien tik su automato bėgioti ir šaudyti. Ten gi gali ir raštinėje dirbti ir taip toliau.“

„Negali tarnauti, negali vairuoti. Ir psichologiškai, ir fiziškai netinka tam.“

Idėjos palaikytojų netrūksta ir Seimo opozicijoje.

„Automobilis yra padidinto pavojaus šaltinis. Jeigu yra kažkokios problemos indikacijos dėl tinkamumo tarnybai, tai lygiai taip pat turėtų būti vertinama ir tinkamumas vairuoti, valdyti, ir atsakyti už padidinto pavojaus šaltinio disponavimą, vairavimą“, – sako Seimo narys Saulius Skvernelis.

„Tikrai keista, kai žmogus atvažiuoja su nauju BMW ir mersedesu, gauna pažymą, kad turi psichinių sveikatos sutrikimų, ir toliau turi galimybę vairuoti. Nesukelia jokių kitų pasekmių bendrame gyvenime, tai leidžia išvengti tarnybos krašto apsaugos sistemoje, tai yra nesąžininga“, – stebisi Seimo narys Andrius Mazuronis.

Siūlo duoti lengvesnes užduotis

Tiesa, yra ir kitų siūlymų. Esą kariuomenės problemas galima spręsti ir žeminant sveikatos patikrinimų kartelę, kurią reikia įveikti norint patekti į kariuomenę: nes šauktiniai gali atlikti ir kitas, lengvesnes užduotis.

„Logistikos sektoriai batalionai, kur nereikia tiek jėgos, vidinės sveikatos, kur gali panaudoti kitas savo žinias. Tas toks profiliavimas turi eiti kartu su visos tos kartelės peržiūra“, – sako Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.

„Visų pirma mes turėtumėm sugriežtinti sveikatos patikros kontrolę, ne kažkokius kriterijus koreguoti“, – teigia Seimo narys Andrius Mazuronis.

Tarp idėjų, ir bandymas gerinti jaunuolių sveikatą.

„Valstybė turėtų atrasti galimybę vaikams. Vieną sporto būrelį pilnai 100 procentų padengti, nemokamai. Turėtumėm ir fizinę sveikatą, ir psichologinę sveikatą. Ten gali išsikrauti. Ir turėtumėm būsimų karių“, – tvirtina Seimo narys Saulius Skvernelis.

Valstybės gynimo taryba šią savaitę numatė, kad ribinis tarnauti pradedančių šauktinių skaičius Lietuvoje turi siekti nuo 4200 iki 7000 per metus.

Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.

Šaltinis: tv3.lt

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
Parašykit komentarą
Laisvadienis.lt