Lietuvos ūkininkai pardavė tūkstančius karvių, dalis pieno ir nebepardavinės: „Atsiprašau, bet tikrai gaila“

Naujienos

11 tūkstančių – tiek ūkininkai pardavė karvių per praėjusius metus. Pasitraukė iš ūkininkavimo per 3000 pieno gamintojų. Karves mėsai ir kaimyninių šalių ūkiams parduodantys Lietuvos pieno gamintojai sako tiesiog nebegalintys išsilaikyti. Esą pieno supirkimo kainos Lietuvoje žemiausios, išmokos – mažiausios.

O dėl to ūkininkai kaltina šalies valdžią. Ir jei situacija nesikeis, ūkininkai prognozuoja visišką šalies pieno sektoriaus krachą.

Iš maždaug pusšimčio karvių kupiškėno tvartuose beliko vos kelios. Kelias ūkininkas pasiliko, kaip sako, širdžiai nuraminti bei neslepia ašarų. Ūkininkavo kupiškėnas tris dešimtmečius. Ūkį sukūrė, kaip sako, nuo nulio.

„Atsiprašau, bet tikrai gaila. Buvo labai gerų karvių ir po 40 kurios duodavo, gana geras ūkis jau buvo“, – emocijų neslepia ūkininkas iš Kupiškio rajono Tautvilis Indilas.

Parduoti pieningas karves ūkininkas nusprendė dėl itin mažų pieno supirkimo kainų. Už litrą pieno ūkininkas negaudavo nė 30-ies centų. Ir tai jau nebepadengdavo pieno gamybos išlaidų, neskaičiuojant net savo darbo.

„Nieko negali matyt į priekį, nors kažkur matytum 5 metus kas bus, čia su ta diena, žiūrėk, užsipirkai kažkokios technikos, atrodo, jau kaina ras tiktai ir žiūri, kad negali suvest galų nė kaip“, – atvirauja ūkininkas.

Tvartai – tušti

Pieno šaldytuvas, anot ūkininkės, būdavo beveik pilnutėlis, kas antrą dieną ūkininkė primelždavo po toną pieno. Dabar liko tik prisiminimas apie pieno ūkį. Šeima nusprendė parduoti beveik 30 karvių ir būrį prieauglio, nes nebeišgalėjo išsiversti už priduotą pieną gaudami centus.

„Mes stovim streike, aš stoviu su savo 28 karvėm, man tas valstybės pasakymas – tu didėk, tada bus gerai, o šalia manęs stovi žmogus su 200 karvių, ir jis stovi, ir streikuoja“, – pasakoja ūkininkė iš Kupiškio rajono Renata Vilimienė.

Ir ne tik streikavo – bendrovės Panevėžio rajone tvartai jau tušti. Virš 200 melžiamų karvių iškeliavo į Lenkiją.

„Pieno savikaina jau viršijo pajamas, tai teko atsisveikinti ir nebelaukti daugiau pažadų iš Vyriausybės ar iš perdirbėjų“, – sako žemės ūkio bendrovės „Šilagalis“ vadovas Gražvydas Stankūnas.

Ir tai tik keli pavyzdžiai kaip traukiasi šalies pieno ūkis. O skaičiai išties iškalbingi.

„Per praeitus metus netekome 11 tūkstančių karvių, apie 3000 ūkininkų pasitraukė, dabar liko ne pilnai 10 tūkstančių ūkininkų, anksčiau 257 tūkstančiai ūkininkų pieną gamino“, – tvirtina pieno gamintojų asociacijos vadovas Jonas Vilionis.

Žemės ūkio ministras skatina nedramatizuoti

Tačiau žemės ūkio ministras situacijos nedramatizuoja.

„Taip, dalis ūkių užsidaro, plečiasi, modernizuojasi, tas pokytis yra ir nereikia į vieną pusę sakyti, kad čia yra kažkokia tendencija. Vyksta tam tikri struktūriniai pokyčiai“, – teigia žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.

„Jisai sako, struktūrinė permaina yra, čia ateis kiti, kas ateis, tegul man parodo nors vieną jauną ūkininką, kuris imtų statytų fermas pieno. Lietuvos žemės ūkio ateitis, tai tamsi naktis“, – rėžia pieno gamintojų asociacijos vadovas Jonas Vilionis.

Pieno gamintojų atstovas žodžių į vatą nevynioja – esą ne kas kitas, o valdžia kalta, kad pieno supirkimo kainos Lietuvoje žemiausios, išmokos mažiausios.

„Valdžia turi, ne mes patys važiuot turim į tą Briuselį išsimušinėt tas kainas pas komisarus, bet pas mus ta žiopla valdžia. Tas ministras pelkių, kuris va dabar tik pelkėm rūpinasi, ar reikia, Lietuvoj dar pelkių mažai“, – sako pieno gamintojų asociacijos vadovas Jonas Vilionis.

Pieno gamintojų atstovas sako, kad jei tokiais tempais šalies pieno ūkis trauksis, po dešimtmečio teks gerti atvežtinį pieną.

 

Šaltinis: tv3.lt

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
Parašykit komentarą
Laisvadienis.lt