Nuo Liepos 1 dienos keičiasi nedarbingumo išdavimo tvarka: štai ką būtina žinoti gyventojams

Naujienos

Pacientus neseniai pasiekė gera žinia – nuo liepos 1 d. keičiasi tvarka, kas galės išduoti nedarbingumą. Dar metų pradžioje slaugytojams ir akušeriams suteikus daugiau funkcijų, netrukus prisidės dar viena – galimybė išrašyti nedarbingumą.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) neseniai pranešė, kad sveikatos apsaugos ir socialinės apsaugos ir darbo ministrų įsakymais slaugytojams ir akušeriams suteikti įgaliojimai išduoti pacientams nedarbingumo pažymėjimus.

Kokiais atvejais galės išduoti nedarbingumą?

Numatyta, kad bendrosios praktikos slaugytojai ir išplėstinės praktikos slaugytojai nuo šių metų liepos 1 d. galės išduoti nedarbingumo pažymėjimą konkrečiais atvejais.

Tą bus galima padaryti dėl ligos – testu patvirtinus COVID-19 ar gripo virusinės infekcijos arba šeimos narių slaugos ar priežiūros, jiems susirgus COVID-19 ar gripo virusine infekcija, ir šiuos susirgimus patvirtinus testais.

Poilsiautojų pamėgtai vietai Dulkys žada investicijas (nuotr. SAM) (nuotr. facebook.com)

Tokius nedarbingumo pažymėjimus slaugytojai galės išduoti ne ilgesniam nei 7 kalendorinių dienų laikui. Ligai tęsiantis ilgiau nei 7 kalendorines dienas, nedarbingumo pažymėjimą išduos pacientą konsultavęs gydytojas.

Akušeriai galės išduoti nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimus 126 kalendorinėms dienoms (70 kalendorinių dienų iki gimdymo ir 56 kalendorinėms dienoms po gimdymo), suėjus 30 ir daugiau nėštumo savaičių.

Tikisi, kad sumažins eiles pas gydytojus

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys vylėsi, kad šie pokyčiai ne tik padės didinti slaugytojų profesijos prestižą, bet ir sumažinti eiles pas šeimos gydytojus.

„Slaugytojų įgalinimas suteikti įvairias gydymo paslaugas neabejotinai prisidės prie šios profesijos prestižo didinimo bei svarbesnio ir matomesnio vaidmens gydymo įstaigų gyvenime.

Tokius nedarbingumo pažymėjimus slaugytojai galės išduoti ne ilgesniam nei 7 kalendorinių dienų laikui.

Suteikta galimybė išduoti nedarbingumo pažymėjimus prisidės prie pacientų srautų subalansavimo ir eilių mažėjimo gydymo įstaigose, atveriant galimybę didinti sveikatos paslaugų prieinamumą ir skirti dėmesį tiems pacientams, kuriems reikia didesnės pagalbos“, – pažymėjo jis.

Ligoninė (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Jau gali rašyti siuntimus ir pratęsti vaistus

Portalas tv3.lt primena, kad nuo šių metų pradžios slaugytojai gali savarankiškai konsultuoti pacientus, paskirti tyrimus ir vertinti jų rezultatus, aptarti savikontrolės priemones, vaistų vartojimo ypatumus.

Nuo vasario 1 d. įsigaliojo dar daugiau pakeitimų – Slaugos praktikos ir akušerijos praktikos įstatymo pakeitimai leido bendrosios praktikos slaugytojams ir akušeriams teikti šeimos medicinos paslaugas ir išrašyti siuntimus kito sveikatos priežiūros specialisto konsultacijai.

Bendrosios praktikos slaugytojams taip pat suteikta teisė pratęsti gydytojo paskirtą tęstinį lėtinės ligos gydymą, kai paciento sveikatos būklė yra stabili.

Šaltinis: tv3.lt

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
Laisvadienis.lt