Puiki žinia pacientams: mokslininkai atrado vaistus, kurie padės išgydyti nuo ilgojo COVID-19

Naujienos

Pirmą kartą pasaulyje mokslininkai pakeitė esamo vaisto paskirtį ir įrodė, kad jis gali padėti sergantiems ilguoju COVID-19. Šis vaistas, naltreksonas, paprastai naudojamas psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo sutrikimams gydyti, tačiau komandos atlikti tyrimai rodo, jog šis vaistas gali padėti milijonams žmonių, sergančių ilguoju COVID-19 ir ME/CFS.

Mokslininkams sužinojus daugiau apie ilgąjį COVID-19, daug kas jį lygina su lėtine liga ME/CFS, kuri reiškia mialginį encefalomielitą ir lėtinio nuovargio sindromą. Kartais šis dažnai klaidingai suprantamas sindromas vadinamas tiesiog lėtinio nuovargio sindromu, tačiau, pasak Ligų kontrolės ir prevencijos centro, jam būdingas ne tik alinantis nuovargis, bet ir daugybė kitų simptomų, dėl kurių bent ketvirtadalis pacientų ilgą laiką lieka prikaustyti prie lovos ar namuose.

Kai žmonės, pasveikę nuo COVID-19, pradėjo pranešti apie panašius simptomus, įskaitant išsekimą, smegenų miglą, neritmišką širdies plakimą ir virškinimo trakto problemas, ME/CFS pacientai, gydytojai ir tyrėjai pastebėjo šių dviejų sindromų panašumus, skelbia portalas „IFL Science“.

Vaistas gali būti naudingas sergantiems ilguoju COVID-19 

Australijos Griffitho universiteto Nacionalinio neuroimunologijos ir naujų ligų centro (NCNED) komanda, remdamasi kai kuriais ankstesniais duomenimis apie ME/CFS, dabar įrodė, kad esamas vaistas gali būti naudingas ir ilguoju COVID-19  sergantiems pacientams.

Tyrimo centre – baltymo, vadinamo jonų kanalu, tipas.

„Jonų kanalai yra integralūs membranos baltymai, palengvinantys jonų (įkrautų dalelių) perėjimą per ląstelės membraną“, – paaiškino pirmoji autorė Etianne Sasso, Griffitho universiteto doktorantė.

Ląstelės (nuotr. 123rf.com)

Iš tikrųjų tai yra vartai, per kuriuos jonai, būtini daugeliui organizmo procesų, gali patekti į ląsteles ir išeiti iš jų. Komanda jau anksčiau įrodė, kad sergant ME/CFS ir ilgalaikiu COVID-19 kai kurie imuninių ląstelių jonų kanalai neveikia efektyviai.

Puiki žinia pacientams

Komanda atrado, kad naltreksonas – vaistas, kuris pirmą kartą JAV buvo patvirtintas 1984 m. kaip vaistas nuo alkoholio ir opioidų vartojimo sutrikimų, – gali atkurti šių jonų kanalų funkciją ME/CFS sergančių pacientų ląstelėse. Dabar jie pakartojo šį atradimą gydyti ilgąjį COVID-19, naudodami metodą, vadinamą elektrofiziologija.

„Nustatėme, kad atkūrus šių jonų kanalų funkciją, svarbūs jonai, pavyzdžiui, kalcis, vėl galėjo judėti į imunines ląsteles ir iš jų, kontroliuodami daugelį organizmo biologinių procesų“, – paaiškino E. Sasso.

Efektyvių gydymo strategijų trūksta tiek ilgajam COVID-19, tiek ME/CFS, todėl šie rezultatai gali būti puiki žinia didelei, bet nepakankamai aptarnaujamai pacientų bendruomenei.

Planuoja vaistą išbandyti su žmonėmis

Po atradimo mokslininkai dabar planuoja du klinikinius tyrimus, kad pamatytų, kaip į vaistą reaguoja tikri pacientai.

Kontracepcija (nuotr. SCANPIX)

„Atliksime du klinikinius tyrimus, kuriuose bus tikrinamas mažų naltreksono dozių veiksmingumas: pirmajame tyrime dalyvaus pacientai, sergantys COVID-19, o antrajame – pirmą kartą bus tiriami ME / CFS pacientai“, – sakė profesorė Sonya Marshall-Gradisnik, vyriausioji autorė ir NCNED direktorė.

„Jei šie bandymai bus sėkmingi, tai gali reikšti, kad daugybei žmonių, sergančių COVID-19 ir ME/CFS, žymiai pagerės gyvenimo kokybė“, – sako ji.

Šaltinis: tv3.lt

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
Laisvadienis.lt