Štai ir naujas ekspertų įspėjimas: Lietuvoje pensijos mažės, teks didinti mokesčius

Naujienos

Šiuo metu pensijų ir atlyginimų santykis mūsų šalyje yra nedidelis, tačiau ateityje jis dar mažės. Tad vidutinė pensija sudarys vis mažesnę dalį vidutinės algos, o tai nėra socialiai tvaru.


Dėl paimtų paskolų Lietuva turės daugiau pinigų skirti palūkanoms už jas mokėti, tad mažiau lėšų liks socialinei apsaugai.

Taigi, mūsų šalyje turės būti didinami mokesčiai ir surinktas lėšas teks leisti efektyviau.

Antradienį tokiais pastebėjimais pasidalijo Tarptautinis valiutos fondas (TVF). Jo ekspertų misija neseniai viešėjo Lietuvoje ir susitiko su įvairių institucijų atstovais.

Pensijos mažės, teks didinti mokesčius

Išplatintame pranešime žiniasklaidai TVF atstovai pripažįsta, kad dėl Rusijos karo Ukrainoje smarkiai išaugusios prekių ir paslaugų kainos turėjo neigiamos įtakos gyventojų perkamajai galiai ir verslų investicijoms. Be to, sumažėjo ir išorinė paklausa Lietuvos eksportuojamoms prekėms.

Esą visa tai lėmė, kad mūsų ekonomika praėjusiais metais šiek tiek susitraukė. Tačiau infliacija jau sumažėjo, atlyginimai šiemet toliau augs, tad didės namų ūkių perkamoji galia. Taip pat prognozuojama ir didesnė išorinė paklausa. Taigi, Lietuvos ūkis šiemet turėtų atsitiesti, pastebi TVF.

Tačiau jos ekspertai taip pat įspėja, kad išaugęs kainų ir darbo užmokesčio lygis gali sumažinti šalies konkurencingumą.

TVF misijos vadovas Borja Gracia pastebi, kad Lietuva bus priversta didinti mokesčius, nes dabartinių pajamų tiesiog neužteks esamoms ir būsimoms reikmėms.

Borja Gracia (Lietuvos banko nuotr.)

„Naujam ir jau esančiam išlaidų spaudimui patenkinti reikės papildomų pajamų pagal esamus fiskalinius tikslus“, – pranešime cituojamas B. Garcia.

Pasak jo, didinti mokesčius teks ne tik dėl didesnių išlaidų gynybai, bet ir dėl pensijų. Lietuvoje jų ir atlyginimų santykis jau dabar yra prastas, o ateityje dar sumažės.

„Išlaidų spaudimas susijęs su nuolat didėjančiomis gynybos išlaidomis, neigiamais demografiniais rodikliais, pensijų sistema, kuri, nors ir yra tvari fiskaliniu požiūriu, nėra socialiai tvari, nes numatoma, kad jos pakeitimo santykis mažės, palyginti su jau dabar esamu žemu lygiu, ir per ateinančius kelerius metus nuosaikiai didėjančiomis skolos palūkanomis“, – komentavo TVF misijos vadovas.

Anot jo, norint sumažinti aukštą skurdo lygį ir socialinius skirtumus, ypač regioniniu lygmeniu, reikės daugiau ir geresnių socialinių programų.

„Todėl, nors Lietuva ir toliau turi patogią fiskalinę erdvę ir mažą skolą, papildomoms išlaidoms padengti prireiks pajamas generuojančių mokesčių reformų, didesnio išlaidų efektyvumo ar nuosaikaus fiskalinių tikslų sušvelninimo“, – įspėjo B. Garcia.

Šiuo metu vidutinės pensijos ir vidutinio atlyginimo santykis Lietuvoje yra prasčiausias iš visų ES šalių.

Finansų ministerija ir Lietuvos bankas apie pensijas nekalba

TVF misija dalyvavo susitikimuose su Finansų ministerijos, Lietuvos banko, kitų institucijų ir privataus sektoriaus atstovais.

Antradienį išplatintame pranešime nė žodžiu neužsimenama apie TVF pastabas dėl Lietuvos pensijų sistemos tvarumo ir mažėjančio jų santykio su atlyginimais.

Tiesa, jame finansų ministrė pasidžiaugia, kad pernai atlaikiusi iššūkius šiemet Lietuvos ekonomika atsigaus.

„Infliacijos piką palikus už nugaros, darbo rinkai išliekant atspariai, o atlyginimų augimui tęsiantis, numatome, kad žmonių perkamoji galia 2024 m. stiprės.

Vyriausybės lygiu turime ir toliau vykdyti apdairią fiskalinę politiką, užtikrinančią viešųjų finansų tvarumą ilguoju laikotarpiu bei ieškoti tvarių finansavimo šaltinių augantiems išlaidų poreikiams – ypač tokiose svarbiose srityse, kaip krašto apsauga“, – pranešime cituojama finansų ministrė Gintarė Skaistė.

Gintarė Skaistė (Lukas Balandis/ BNS nuotr.)

Tuo metu Lietuvos bankas pasidžiaugė, kad kainos mūsų šalyje nebeauga, nors gyventojai ir verslai turi mokėti itin dideles palūkanas už paimtas paskolas.

„Kainoms Lietuvoje pastaruoju metu nebeaugant, gyventojų perkamoji galia sparčiai atsistato. Tai, kartu su ES parama, prisidės prie ekonomikos augimo šiemet.

Siekiant užtikrinti ilgalaikį, tvarų ekonomikos augimą, svarbu kryptingai spręsti struktūrinius klausimus: užtikrinti tvarius viešuosius finansus ir gerinti švietimą, suteikiant paklausių įgūdžių”, – pastebi Lietuvos banko valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus.

Gediminas Šimkus Žygimanto Gedvilos/BNS nuotr.

TVF nare Lietuva yra nuo 1992 m., o dalyvavimas šioje organizacijoje leidžia tikėtis finansinės paramos tuo atveju, jeigu šalį ištiktų krizė.

TVF ekspertai kasmet apžvelgia organizacijos šalių narių esamą ekonominę padėtį ir ateities perspektyvas.

Šaltinis: tv3.lt

Patiko? Pasidalinkit! Ačiū. 🙏
Laisvadienis.lt