Įpusėjus atostogų laikotarpiui, gyventojai automobiliais keliauja ne tik į tolimesnes valstybes, bet aplanko ir Lietuvos kurortines vietoves. Tačiau jei važiuojate poilsiauti įmonės automobiliu, Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) įspėja neužmiršti – vykdoma kontrolė. Jei nesilaikysite naujų reikalavimų, kviesis pasikalbėti.
Galiojančios mokestinės lengvatos įmones turinčius verslininkus sugundo transporto priemones registruoti būtent bendrovės vardu.
Tačiau pagundų kyla ir daugiau. Pavyzdžiui, verslininkai ar jų artimieji susigundo su įmonės automobiliu nuvažiuoti prie jūros ar į kitą kurortinę vietą, tačiau vėliau už tai neskuba susimokėti papildomų mokesčių.
Surinkti duomenys atskleidė melagystę
VMI Kontrolės departamento vyresnioji patarėja Laura Viešūnienė naujienų portalui tv3.lt sakė, kad įmonės turtas gali būti naudojamas ir asmeniniams poreikiams tenkinti.
Tačiau, kaip teigė VMI specialistė, tokiu atveju reikia neužmiršti papildomų mokestinių taisyklių. T.y. toks turto naudojimas turi būti teisingai apskaitytas ir sumokėti atitinkami mokesčiai. Šiuo atveju – tinkamai apskaičiuotos pajamos natūra ir nuo jų sumokėtas gyventojų pajamų mokestis (GPM).
„Dauguma įmonių pajamas natūra skaičiuoja teisingai, o vertinant pastarųjų kelių metų laikotarpį (2020–2023 m.), stebime teigiamas pajamų natūra deklaravimo tendencijas. Pajamas natūra už 2023 m. deklaravo vos ne triskart daugiau įmonių nei už 2020 m., beveik 5 kartus išaugo jų apskaičiuotų pajamų suma.
Atitinkamai reikšmingai – net 6 kartus augo deklaruotų mokesčių suma: nuo 2020 m. 6 mln. eurų GPM iki 2023 m. – 36,4 mln. eurų“, – kalbėjo L. Viešiūnienė.
Tiesa, ne visi įmonių vadovai tokią prievolę suskuba vykdyti laiku. Štai gamybos bendrovė, kurioje dirba kiek mažiau nei 2 tūkst. darbuotojų, iš viso yra įregistravusi 170 automobilių įmonės vardu.
Kaip pasakojo L. Viešiūnienė, 6 automobilių vertė perkopė 100 tūkst. eurų ribą. Ir nors įmonės vadovas dievagojosi, kad visi automobiliai naudojami tik ekonominėje veikloje, vėliau išryškėjo kiek kitokia tiesa.
„Remiantis VMI turima bei papildomai surinkta informacijos iš tam tikrų paslaugų teikėjų (mokamos automobilių stovėjimo aikštelės, įvažiavimo į mokamas zonas rinkliavos ir pan.), buvo matyti, kad prabangiais automobiliais naudotasi savaitgaliais, jais naudojosi ne tik vadovaujantys bendrovės darbuotojai, bet ir jų sutuoktiniai, kurortinėse zonose.
Po pakartotinio pokalbio įmonė mus informavo, kad skaičiuos pajamas natūra visiems 170 automobilių ir iš karto deklaravo 94 tūkst. eurų mokesčių“, – pasakojo VMI atstovė.
Siunčia laiškus, renka informaciją
Pašnekovė L. Viešiūnienė tikina, kad VMI ir toliau skirs didelį dėmesį prevencijos veiksmas.
„Pavyzdžiui, siekiant tinkamo mokestinių pareigų vykdymo, naujai mūsų vertinimu prabangius automobilius įsigyjančias įmones nuolat informuojame laiškais apie tai, kad naudojant automobilį ir privatiems poreikiams, gali atsirasti ir mokestinės pareigos.
Vertinama, ar pranešimus gavusios įmonės deklaruoja pajamas natūra, nedeklaravusius analizuojame, o rizikingiausiems inicijuojami kontrolės veiksmai“, – kalbėjo specialistė.
Dar pernai gruodį įsigalioję pakeitimai, kuriais automobilio naudojimas darbuotojų kelionėms į namus ir į darbą vertinamas kaip darbuotojo pajamos natūra, VMI naudojamų veiksmų iš esmės nepakeitė.
„Siekiant įsitikinti, kad mokesčių mokėtojai tinkamai deklaruoja ir moka mokesčius, VMI vertina visus gaunamus faktus apie mokesčių mokėtojus, t. y. mokesčių mokėtojų deklaruojamus bei iš trečiųjų šaltinių gaunamus duomenis, viešai pasirodžiusią informaciją žiniasklaidoje, pateiktus duomenis apie galimą mokesčių vengimą ir pan. Itin vertingi ir gyventojų pranešimai apie galimus mokestinius pažeidimus“, – paaiškino L. Viešiūnienė.
Be to, pasak specialistės, VMI visuomet vertina ir privačių poreikių tenkinimo įmonių lėšomis atvejus, stebi ir konkrečiai su šia rizika susijusius mokesčių mokėtojų elgseną.
„Juos įvertinus ir nustačius neatitikimų, pasirenkama atlikti stebėsenos bei kontrolės veiksmus būtent dėl konkrečių rizikų. 2023 m. baigti 499 stebėsenos atvejai dėl privačių poreikių įmonės lėšomis tenkinimo, šių veiksmų metu papildomai deklaruotos sumos iš viso sudarė 3,3 mln. eurų.
Per 2023 m. VMI atlikus 100 kontrolės veiksmų dėl nustatytų asmeninių poreikių tenkinimo įmonių lėšomis bei pajamų gavimo natūra atvejų į biudžetą priskaičiuotos mokėtinos/deklaruotinos mokesčių ir su jais susijusios sumos iš viso sudarė daugiau negu 5 mln. eurų“, – statistiniais duomenimis pasidalijo specialistė.
Vien šiemet, jos teigimu, atlikus 217 stebėsenos bei 29 kontrolės veiksmus, dėl nustatytų asmeninių poreikių tenkinimo įmonių lėšomis bei pajamų gavimo natūra atvejų į biudžetą papildomai priskaičiuotos 2,4 mln. eurų mokėtinos/deklaruotinos mokesčių ir su jais susijusios sumos.
Tiesa, galioja ir tam tikros išlygos dėl pajamų natūra apskaičiavimo. Pavyzdžiui, mokėti nereikia tik už darbuotojo gautą naudą, kai darbdavys apmoka už geležinkelio ar kelių viešojo transporto bilietus, kurie skiriami gyventojui vykti į darbo vietą ir iš jos parvykti atgal namo.
Tačiau tokia lengvata negalioja tuo atveju, jeigu iš namų į darbą ir iš darbo į namus važinėjama darbdavio automobiliu.
VMI skaičiavimais, už naudojimąsi, pavyzdžiui, 15 tūkstančių eurų vertės automobiliu, susimokėti kas mėnesį verslininkams tenka apie 45 eurus. Tuo metu už naudojimąsi 30 tūkst. eurų vertės automobiliais – 90 eurų., o 50 tūkst. eurų vertės – 160 eurų.
Išlygos kuria biurokratinį mechanizmą?
Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidentas Danas Arlauskas naujienų portalui tv3.lt komentavo, kad išlygos, kada yra gaunamos pajamos natūra, o kada ne, sukuria biurokratinį mechanizmą.
„Įmonės kompiuteriais ar telefonais juk iki šiol niekas nedraudžia naudotis, ypač tada, kai darbuotojai atlieka darbą nuotoliniu būdu. Vienur kažkodėl pajamos natūra neskaičiuojamos, o kitur – priešingai.
Tad galima daug absurdiškų dalykų sugalvoti ir galiausiai visus sukontroliuoti. Pavyzdžiui, kaip gyvūnams įdėti čipus į automobilius (GPS sekiklį – aut. past.) ir stebėti, kur su tuo automobiliu važiuojama“, – ironiškai svarstė pašnekovas.
Pasak jo, iš tiesų pasitaiko atvejų, kai įmonių atstovų elgesys kelia rimtų klausimų, ar bendrovė nepiktnaudžiauja suteikiamomis mokestinėmis lengvatomis.
„Žinau atvejį, kai įmonė, mokanti minimalius atlyginimus, turi du „Porsche“ automobilius. Tada kyla paprastas klausimas: o kodėl du „Porsche“ automobiliai?
Tad vėliau iškyla ir verslo socialinės etikos klausimas. O tokie pažeidimai tarsi sugadina visą medaus statinę. Aš manau, kad visi mes esame suinteresuoti žaisti lygiomis konkurencijos sąlygomis ir kad nebūtų piktnaudžiavimo atvejų“, – kalbėjo D. Arlauskas.
Realiu laiku analizuojami įvairūs rizikos kriterijai
VMI duomenimis, bendras visų per metus VMI atliekamų kontrolės veiksmų skaičius kasmet išlieka panašus: jų įvykdoma apie 6,5–7 tūkst. Visgi jau ne pirmus metus prioritetas skiriamas stebėsenai, t. y., realiu laiku analizuojami įvairūs rizikos kriterijai bei vykdomos prevencinės priemonės tam, kad įmonių elgsena koreguotųsi dar nepasiekus griežčiausios priežiūros formos – kontrolės veiksmų. Tai atsispindi ir pastarųjų metų duomenimis: stebėsenos veiksmų atliekama kone triskart daugiau nei kontrolės.
- 2022 m. stebėsenos veiksmų atlikta 19,7 tūkst., kontrolės veiksmų 6,6 tūkst.
- 2023 m. stebėsenos veiksmų atlikta 21,3 tūkst., kontrolės veiksmų 6,9 tūkst.
- 2024 m. I pusm. atlikta 10,6 tūkst. stebėsenos veiksmų, o kontrolės veiksmų kiek daugiau nei 3 tūkst.
Inspekcija atkreipia dėmesį, kad, palyginus mokestinius laikotarpius už 2022 ir 2023 m., pajamas natūra dėl asmeniniams poreikiams naudotų įmonės automobilių deklaravo beveik penktadaliu daugiau įmonių, jų deklaruota mokėtina GPM suma metus augo net trečdaliu. Žinoma, šie duomenys nėra tiksliai apibūdinantys įmonių automobilių naudojimą privatiems poreikiams, kadangi dalis įmonių visas pajamas natūra deklaruoja bendrai kaip iki 2022 m., neišskirdami dalies apie automobilius.
Be to, nuo 2022 m. gyventojų pajamos natūra dėl kitam asmeniui priklausančio automobilio naudojimo deklaruojamos atskirai nuo kitų pajamų natūra. Tai leidžia VMI gauti ir vertinti tikslesnę informaciją apie įmonių automobilių naudojimą privačių poreikių tenkinimui.
Šaltinis: tv3.lt