Vyru užsimaniusi virsti moteris ruošėsi išsipjauti gimdą, tačiau sužinojo esanti nėščia

Naujienos

Hormonų terapija – tai nepataisoma žala vaisiui

Dabartinis pasaulis liudija ne tik laisvės ištroškusius šiuolaikinius avantiūristus, bet ir dar drastiškesnius savęs „tobulinimo“ atvejus: asmenys, kaip žinome stebėdami skirtingus naujienų kanalus (ar tolimų kaimynų užmojus), vis dažniau nusprendžia pasikeisti lytį[1]. Vis dėlto, šis plačiai nuaidėjęs kartas – ypatingas: vyru užsimaniusi tapti moteris prieš histerektomiją (chirurginį gimdos ir gimdos kaklelio pašalinimą) sužinojo, kad yra nėščia. Daugelis silpnosios lyties atstovių išgirdusios tokią naujieną greičiausiai apsidžiaugtų, tačiau šįsyk – akivaizdu – įvyko priešingai…

Planas sudegė veik iki pelenų iš karto po to, kai ši sužinojo apie penktą nėštumo mėnesį, kuomet buvo baigiamajame pereinamojo lyties keitimo proceso etape, dėl kurio turėjo „grįžti“ atgal prie nepasitenkinimą keliančios biologinės kilmės. Sakysite: „Pasaka“. Tačiau taip atrodo reali ir internete sklandanti jaunos moters iš Romos istorija.

Laikyti unikalų įvykį nugrūstą giliai stalčiuje galiausiai pasirodė pernelyg sudėtinga, kadangi situaciją ilgą laiką garsiai nagrinėjo specializuota sveikatos priežiūros įstaigos medikų komanda, siekdama išsaugoti negimusio vaiko sveikatos būklę, bandydama išsiaiškinti, ar hormonų terapija, kurią pacientė atliko pastaraisiais mėnesiais, galėjo turėti kokių nors pasekmių vaisiaus būklei.

Džiaugiamasi vienu: netikėtas atradimas padidino informuotumą apie galimą riziką ir komplikacijas, kurios gali kilti perėjimo proceso metu, ypač susijusias su nėštumu ir hormonų terapija. Tai primena, kaip svarbu, jog perėjimo laikotarpiu būtų vykdoma kruopšti medicininė priežiūra bei teikiamos atitinkamos rekomendacijos.

Hormonų terapija – tai nepataisoma žala vaisiui. Camylla Battani/Unsplash nuotrauka
Hormonų terapija – tai nepataisoma žala vaisiui. Camylla Battani/Unsplash nuotrauka

Transseksualas nustačius nėštumą prisijungė prie „jūrų arkliukų tėčių“ grupės

Kontroversiškos istorijos atgarsiai liudija, jog kelią lyties keitimo link herojė pradėjo dar prieš kelerius metus, iš pradžių pasinerdama į psichologinį procesą, būtiną vadinamajai lyties disforijai diagnozuoti bei patvirtinti.

Žengus kitą žingsnį, t. y. pradėjus hormonų terapiją, pacientei prasidėjo pirmieji reikšmingi fiziniai pokyčiai – pradėjo augti plaukai, o ypač barzda. Atlikusi mastektomiją, kad būtų pašalintos pieno liaukos, jauna moteris galų gale atsidėjo biurokratinėms procedūroms: tuomet Romos teismas davė leidimą ištaisyti jos lyties registrą ir pakeisti vardą visuose asmens tapatybės dokumentuose[2].

Visgi, kai prieš kelerius metus prasidėjęs procesas jau buvo beveik pasibaigęs, išaiškėjo netikėtas atradimas: ligoninėje atliekant medicininius patikrinimus bei analizes, paaiškėjo, kad pacientė buvo jau penktą mėnesį nėščia.

„Nustačius nėštumą, pirmiausia reikia nedelsiant nutraukti gydymą. Nes jeigu gydymas nebus nutrauktas, numatomos rimtos pasekmės, o ypač pirmąjį trimestrą – jautriu dar negimusio vaiko organogenezei momentu, dideliam vyriškų ir moteriškų hormonų kiekiui tėvų organizme keliant kardiologinę riziką dėl galimų kraujospūdžio bei krešėjimo sutrikimų. Nors sunku mąstyti abstrakčiai, viskas priklauso nuo sustabdymo laiko ir testosterono dozės, kurią gimdyvė vartoja“, – keblią situaciją aiškino Romos endokrinologė Giulia Senofonte.

Anot kai kurių ekspertų, hormonų terapija blokuoja menstruacijų ciklą, bet toli gražu nėra kontraceptinė priemonė. Dėl šios priežasties žmogus gali ir toliau ovuliuoti, ir dėl to rizikuoja pastoti. Taigi, tiems, kurie yra lyties keitimo kelyje, paprastai rekomenduojamos kontraceptinės tabletės, kurias galima vartoti net ir hormonų terapijos metu.

Įdomiausia, jog dėl neįprasto atvejo, kuris, kaip manoma, yra pirmas toks įvykis Italijoje, moteris tapo mažos žmonių grupės, vadinamos „jūrų arkliukų tėvais“ – transseksualiais vyrais, kurie nešioja kūdikius, nare. (Terminas kilęs dėl sąsajos su jūrų arkliukų patinais, išnešiojančiais ir gimdančiais jauniklius.)

Moteris teisiškai bus įregistruota kaip tėtis, pakrištijant ją ypatingu Marco vardu

Būsimas tėvas, Italijos žiniasklaidoje dar vadinamas Marco, jau buvo operuotas dėl krūtų pašalinimo. Vis dėlto, pasiryžus atsikratyti gimdos, moteris buvo priversta „pristabdyti arklius“[3]. Aišku viena: jei ji išgyvens nėštumą ir taps biologine vaiko mama, teisiškai vis tik bus įregistruotas kaip tėtis.

Tiesa, Italijos įstatymai leidžia nutraukti nėštumą po 90 dienų tik esant rimtiems vaisiaus defektams arba dideliam pavojui motinos sveikatai – tačiau psichologinis stresas dėl neįprastos motinystės šįsyk, kaip manoma, galėtų pateisinti terapinį abortą.

„Jei Marco nėštumas bus tęsiamas, asmuo atsidurs ir biologinės motinos, ir teisėto tėvo vaidmenyje“, – teigė Palermo lyties disforijos klinikos konsultantė Matilde Vigneri.

Kita vertus, tai vienareikšmiškai bus šokas, kadangi šioje šalyje tos pačios lyties šeimos vis dar neturi teisių. Galima tik įsivaizduoti vaiką, gimusį tokiomis, švelniai tariant, ypatingomis aplinkybėmis.

Konservatyvaus katalikiško fondo „Pro Vita e Famiglia“ prezidentas Toni Brandi sakė tikintis, kad Marco galbūt nuspręs visam laikui nutraukti savo terapiją. Pastarasis pripažįsta, jog lyties kintamumo teorija – tai visiška beprotybė, prieštaraujanti mokslui bei prigimčiai. Šis atvejis savo ruožtu prilyginamas milžiniškam iššūkiui lyčių teorijoms, ir tik dar kartą parodo, kad moteris yra moteris.

„Jei rytoj save suvokiu kaip moterį, nereiškia, kad galiu pagimdyti vaiką“, – pridūrė T. Brandi.

Nepaisant to, jog keli transseksualūs vyrai yra pagimdę kūdikius JAV, minėtas atvejis Italijoje precedento neturi.

Šaltinis: 77.lt

Patiko? Pasidalinkit! Ačiū. 🙏
Laisvadienis.lt