Vytauto Gapšio mandatas naikinamas nebus, parlamentaras sėdės kalėjime būdamas Seimo nariu

Naujienos

V. Gapšys išlaikė Seimo nario mandatą

Seimas apsisprendė nepanaikinti politinės korupcijos byloje realia laisvės atėmimo ir įkalinimo bausme nuteisto parlamentaro Vytauto Gapšio Seimo nario mandato.

Vykdant apkaltą ir balsuojant keturiais biuleteniais, kurie buvo susieti su politiko nusikalstama veika, tam, kad Seimo narys prarastų mandatą, reikėjo, jog bent už vieną iš nutarimų balsuotų 85 Seimo nariai.

Tačiau tokio skaičiaus balsų surinkti nepavyko: nei vienas iš nutarimų nesulaukė 85 Seimo narių balsų, nors iš viso balsavime dalyvavo 122 parlamentarai[1]. Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas parlamentaras Algirdas Butkevičius teigia, kad porą nutarimų palaikė 75 Seimo nariai, kitus du – 74.

Tai reiškia, kad politikas toliau bus Seimo nariu, net ir atlikdamas bausmę Kauno kalėjime. Būtent iš šios įkalinimo įstaigos ketvirtadienio rytą jis ir buvo atvežtas į Lietuvos parlamentą, į apkaltos procedūras.

Primename, kad lapkričio mėnesį Apeliacinis teismas kaltais pripažino visus anksčiau „MG Baltic“ politinės korupcijos byloje išteisintus asmenis.

Buvęs „MG Baltic“ viceprezidentas Raimondas Kurlianskis bei buvęs Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis sulaukė jiems atitinkamai skirtos 6 ir pusšeštų metų laisvės atėmimo bausmės.

Darbo partijos atstovas V. Gapšys nelaisvėje turės praleisti 4 su puse metų nelaisvės.

Buvusiems Seimo nariams Šarūnui Gustainiui ir Gintarui Steponavičiui teismo sprendimu buvo paskirtos piniginės baudos.

Teismas taip pat kaltais dėl nusikalstamų veikų pripažino juridinius asmenis: „MG Grupę“, Liberalų sąjūdį ir Darbo partiją. Jiems irgi skirtos piniginės baudos.

Panaikinti V. Gapšio mandatą pritrūko balsų. ELTA nuotrauka
Panaikinti V. Gapšio mandatą pritrūko balsų. ELTA nuotrauka

Politikas savo kaltę neigia

Pats V. Gapšys taip pat dalyvavo Seimo posėdyje, kuriame buvo sprendžiama dėl jo apkaltos. Buvo skelbta, kad tokį norą parodė jis pats, be to, analogišką prašymą išreiškė ir Seimo kanceliarija.

Seimo salėje jis kreipėsi į kolegas parlamentarus, atsakinėjo į jų klausimus, tačiau dar prieš pradėdamas savo kalbą politikas pabrėžė, kad yra nekaltas.

„Šiandieną stoviu prieš jus specialiai nesislėpdamas už kamerų, nesislėpdamas už kompiuterių ar pareiškimų, ištiesta galva prieš jus, nes tikiu, kad esu teisus. Ir teisus jaučiuosi ne tik širdyje, bet tą teisumą pabandysiu pagrįsti ir faktais“, – sakė V. Gapšys.

Parlamentaras negailėjo kritikos Lietuvos Apeliacinio teismo sprendimui, teigė, kad šis nuosprendis priimtas remiantis „prokuroro interpretacija“.

V. Gapšys taip pat neslėpė besitikintis, jog Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) vis dėlto pakeis Lietuvos Apeliacinio teismo sprendimą „MG Baltic“ byloje.

Parlamentarai dalijos skirtingomis nuomonėmis dėl V. Gapšio situacijos. ELTA nuotrauka
Parlamentarai dalijos skirtingomis nuomonėmis dėl V. Gapšio situacijos. ELTA nuotrauka

Po šios politiko kalbos pasisakę Seimo nariai pasidalino į dvi stovyklas. Vieni teigė, jog balsuos už V. Gapšio mandato panaikinimą ir net ragino patį politiką pasitraukti iš parlamento sava valia.

Kiti vis dėlto gynė parlamentarą bei atkreipė dėmesį į tai, kad šis procesas gali būti naudingas valdantiesiems. Tai ypač akcentavo Darbo partijos pirmininkas Andrius Mazuronis, išreiškęs palaikymą kolegai ir pažymėjęs, kad šia apkalta valdantieji tarsi bando įsiteikti tautai ir sulaukti palankumo kitų metų rinkimuose.

V. Gapšio istorijoje lieka daugybė nežinomųjų

Prabėgus ne vieneriems metams, garsioji politinės korupcijos byla ir toliau audrina tiek politikus, tiek visuomenę.

Juk buvusio politiko E. Masiulio ir R. Kurlianskio istorija apie tariamą paskolą alkoholio dėžėje iš pat pradžių išdavė korupcijos ir kyšininkavimo machinaciją.

Dar 2016 metų pavasarį E. Masiulis STT pareigūnų buvo sekamas, užfiksuota, kaip jam R. Kurlianskis alkoholio dėžutėje perdavė stambaus masto kyšį. Netrukus E. Masiulio namuose buvo atlikta krata, rasta ir paimta 242,4 tūkst. Eur. Politikas tuomet teisinosi, kad tai tėra paskola būstui įsigyti. R. Kurlianskis sakė, kad tai paskola partijos veiklai.

Tačiau V. Gapšio vaidmuo šioje istorijoje ir dabar nėra iki galo aiškus. Jo politiniai bendražygiai pažymi, kad bendraudamas su dabar jau nuteistais asmenimis, jis tiesiog darė savo darbą.

V. Gapšys pripažintas kaltu dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu. Minėtos kyšininkavimo istorijos metu, V. Gapšys Darbo partijoje užėmė rinkimų štabo vadovo vietą.

V. Gapšys dar bylos nagrinėjimo metu sakė, kad teisiškai jokių sutarčių, pavyzdžiui dėl rinkiminės kampanijos viešinimo, negalėjo pasirašyti.

Prokurorai teigė, kad V. Gapšys bandė paveikti politikus priimti palankius „MG Baltic“ sprendimus, pavyzdžiui, ragino patvirtinti 170 mln. Eur vertės kelio Vilnius–Utena rekonstrukcijos projektą, Vartojimo kredito įstatymo pataisą. Už tai jis gavo 27 tūkst. eurų vertės kyšį. Taip pat teigta, kad V. Gapšio buvo prašyta paveikti tuometę žemės ūkio ministrę Virginiją Baltraitienę, jog būtų priimti koncernui palankūs sprendimai skirstant Žemės ūkio ministerijos viešinimui skirtas lėšas.

Ne pirmas Seimo narys, kuris mandatą išsaugojo būdamas kalėjime

Dar tik sužinojus teismo sprendimą garsiojoje korupcijos byloje bei pasklidus informacijai, kad apkalta V. Gapšiui rengiama vis dėlto bus, buvo prisiminta ir kita, dešimtmečių senumo istorija, kai Seimo narys savo mandatą išsaugojo būdamas kalėjime.

1997 m. rugpjūtį, tuometis Seimo narys Audrius Butkevičius buvo sulaikytas, įtarus jį pasikėsinimu sukčiauti stambiu mastu. Pats politikas tada sakė, kad prieš jį buvo įvykdyta politinė provokacija, ją neva užsakė anuometis Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis[2].

1998 metų lapkritį Vilniaus apygardos teismas Seimo narį pripažino kaltu pagal Baudžiamojo kodekso 16 straipsnio 2 dalį (pasikėsinimas padaryti nusikaltimą) bei 274 straipsnio 3 dalį (sukčiavimas stambiu mastu) ir nuteisė kalėti pusšeštų metų.

Vėliau Seime jam buvo surengta apkalta, tačiau jos metu pritrūko 15 balsų Seimo nario mandatui atimti. 2000 m. A. Butkevičius, vis dar būdamas Seimo nariu, į laisvę buvo išleistas.

Šaltinis: 77.lt

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
Parašykit komentarą
Laisvadienis.lt