Dar vienas smūgis dirbantiems savarankiškai: pensijos stažo galite ir negauti

Naujienos

SODRA sugalvojo, kad savanoriškai besidraudžiantieji stažo negaus

Ilgą laiką asmenys, turintys individualias įmones arba mažąsias bendrijas galėjo savanoriškai mokėti socialinio draudimo įmokas nuo minimalios mėnesinės algos. Tačiau SODRA paskelbė pakeitimus, dėl kurių žmonės gali netekti viso 2023 metais sukaupto darbo stažo, kuris tiesiogiai siejasi su žmogaus pensija. Maža to, gali reikėti grąžinti ir išmokas, jei sirgote arba išėjote auginti vaiko.

„Jums neprisisapnavo, savanoriško draudimo niekada nebuvo, jūsų pensjinis stažas nebus užskaitytas, sveikatos ir motinystės išmokas reikės grąžinti, jei jos buvo gautos pagal savanoriško draudimo deklaravimo tvarką taikytą eilę metų MB ir IĮ.

Sodra prašys grąžinimo tik už 2023 m. ir tai prasidės po 2024 m. gegužės mėnesio. Gyventojai apie nubrauktą pensijnį stažą sužinos po 2024 m. gegužės“, – savo socialiniame tinkle pranešė Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacija.

Dar didesnis kuriozas tas, kad visi šie pakeitimai yra tiesiog kažkieno įnoris, mat jokie teisės aktai, reglamentuojantys savarankišką pensinį draudimą 2023 metais nesikeitė. Maža to, net yra atvejų, kai SODROS buvo klausiama, ar galima mokėti įmokas savarankiškai, ir SODRA sakė, jog taip, mokėti galima, stažas kaupsis, žodžiu, viskas gerai. Nors, pasirodo, gerai nebuvo.

„Dėl šio dalyko jau yra apgauti tūkstančiai MB narių, IĮ savininkų, kurie mokėjo VSD įmokas Sodrai nuo MMA ir teikė SAV dėl savo pasirinkimą draustis pensijiniu draudimu.

Tokie asmenys nesukaups pensijinio stažo, nors įmokas mokėjo taip kaip konsultavo Sodra visus 2023m!

Jei asmuo nesukaups 15m stažo, jis negaus jokios senatvės pensijos“, – teigia asociacija.

Be to, jų teigimu atsiras ir daugiau techninių problemų, tokių kaip tūkstančiai neteisingai užpildytų pelno mokesčio deklaracijų, mažųjų bendrijų ataskaitų ir panašiai[1].

SODRA aiškina, kad pokyčiai sąžiningų žmonių nepalies

Ir vėl kilus pasipiktinimui buvo ištraukta gyvulių ūkio korta. Darosi panašu, kad dabartiniai valdantieji iki sielos gelmių negali pakęsti žmonių, kurie dirba savarankiškai, mat dažnu atveju juos mato kaip lobstančius, valstybei nieko beveik neduodančius, o tik imančius, gudručius, kuriuos pats laikas nusodinti ant žemės.

Panaši retorika sklinda ir iš SODROS lūpų, mat ji, prispausta faktų, ėmė gintis, kad pokyčiai palies tik tuos, kurie yra nesąžiningi. Sąžiningiems žmonėms niekas, esą nepasikeis.

„Yra žinomi atvejai, kai asmenys, įregistravę savarankišką veiklą, faktiškai nevykdo jokios veiklos, tačiau teikia SAV pranešimus ir nurodo uždirbę daugiatūkstantines sumas, kad galėtų gauti socialinio draudimo išmokas. Atėjus deklaravimo laikotarpiui, šie asmenys VMI pateiktose deklaracijose nenurodo jokių uždirbtų pajamų arba deklaruoja žymiai mažesnes sumas, nei nurodytos „Sodrai“ teikiamuose SAV pranešimuose. Tai galimo piktnaudžiavimo ir sukčiavimo atvejai, kuriuos „Sodra“ privalo kontroliuoti“, – sakė „Sodros“ Komunikacijos skyriaus patarėja Malgožata Kozič.

Jos teigimu, būtent tokius nedirbančius, bet deklaruojančius, kad uždirba daug, SODRA ir bando sugaudyti. Esą tiems, kurie iš tiesų dirba, uždirba ir moka mokesčius, niekas nepasikeis.

„Realiai, o ne fiktyviai savarankišką veiklą vykdantiems ir savo uždirbtas pajamas deklaruojantiems žmonėms avansinio įmokų mokėjimo ir SAV pranešimų teikimo tvarka nesikeičia“, – ramina SODRA[2].

Taip pat teigiama, kad žmonėms bus grąžintos SODRAI sumokėtos įmokos, tačiau stažas bus anuliuotas.

Kas galima darbo santykiams, tas negalima individualiai dirbantiems

O štai dar vienas kuriozas. Pasirodo, kad dvigubų standartų mokestinėje sistemoje galima rasti sočiai. Štai jei yra įprasti darbo santykiai, bet žmogus dirba ne pilną darbo dieną, todėl gauna mažiau, nei minimalų atlyginimą,darbdavys įmokas turi mokėti vis tiek nuo minimalios algos. Kitaip sakant situacija tokia pati, kokią bando „iškrapštyti“ iš savarankiškai dirbančiųjų gretų.

Tačiau SODRA nemato nieko blogo tame, kad darbo santykiuose mokami mokesčiai, nors tiek pajamų ir negaunama, ir tiek darbo nenudirbama. SODRAI tokia situacija kliūva tik tada, jei žmogus dirba savarankiškai.

Kodėl?

„Tokios politikos tikslas pasakyti LT gyventojams, kad nesirinktų mažo verslo ir rinktųsi darbo santykius. Didiesiems verslams trūksta darbuotojų ir šis trūkumas yra dėl mažų įmonių“, – sako Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacija.

„Noras individualiai dirbančius žmones įkinkyti į korporacijas ir panaikinti jų laisvę gyventi ne 8-17 režimu yra puikus to pavyzdys. Sveikinimai pramonininkams ir jų lobistams!

Reformos autoriai nori individualią veiklą prilyginti darbo santykiams, tačiau JOKIŲ (!) socialinių garantijų mainais nepateikia – nei atostoginių, nei nedarbo apsaugos, nei kitų situacijų“, – rašo ir Liutauras Ulevičius[3].

Tai, kad konservatorių valdžia siekia sumažinti žmonių verslumą, jau buvo akaivaizdu nuo pat mokesčių reformos pristatymo pradžios. Jau tada su palyginimais apie gyvulių ūkį ir mokesčių diferencijavimu stambiam ir smulkiam verslui valdantieji išsidavė, kokie gi pamatiniai šitos mokesčių reformos tikslai.

„Stambiam verslui pakeitimai yra mažinantys mokesčius, lengvinantys investicijas. Ši grupė šios „reformos” aiškūs laimėtojai. Naudos yra stambiam verslui, o mokesčiai ir papildoma biurokratinė našta smulkiam verslui. Smulkaus verslo apmokestinimas nėra lyginamas su stambaus verslo. Smulkiukai lyginami su darbuotojais labai sąmoningai siekiant supriešinimo ir daugumos palaikymo.

Galiausiai rezultatas bus toks, kad individuali veikla, kaip verslo forma taps mažiau patraukli ir daugelis pradės steigti pvz. Mažąsias bendrijas, UAB’us. Buhalterių poreikis augs. Sulauksim įmonių steigimo bumo“, – dar pernai, paskelbus apie reformą, rašė Mindaugas Busila[4].

Šaltinis: 77.lt

Patiko? Pasidalinkit! Ačiū. 🙏
Laisvadienis.lt