Nerami žinutė socialiniuose tinkluose – iš mokyklos norima atimti pinigus
Prieš porą dienų socialinio tinklo „Facebook“ vartotojai pradėjo dalintis informacija, kad viena valstybinė įmonė nori pasipelnyti kitos valstybinės įmonės sąskaita. Kalbant tiksliau, internautai paviešino preliminarią valstybinės įmonės ESO sąskaitą kitai institucijai, kuri dokumente, pašalinus dalį informacijos, buvo pavadinta „Mokykla“.
Dokumento esmė paprasta – mokykla, gavusi ES finansavimą, norėjo įsirengti apie 25 tūkst. eurų kainuojančią saulės elektrinę. Minėta elektrinė per metus galėtų pagaminti iki 30 tūkst. kilovatvalandžių elektros energijos. Mokykla sunaudoja jos daugiau, tačiau esant energijos pertekliui, elektrą galėtų naudoti kitos gyvenvietės institucijos.
ESO už saulės elektrinės prijungimą prie elektros tinklų paprašė 1 mln. eurų ir pateikė išankstinę 600 tūkst. eurų sąskaitą.
Nors dokumentą paskelbę asmenys stengėsi jį nuasmeninti, visgi buvo paliktas adresas ir paieškos internete atvedė į Smalininkų technologijų ir verslo mokyklą.
Milijono ESO užsiprašė už pastotės rekonstrukciją
77.lt, siekdamas išsiaiškinti istorijos aplinkybes, pateikė užklausas tiek minėtos mokyklos vadovybei, tiek ESO. Abi institucijos netruko atsakyti, tik mokyklos direktorė Ina Budrienė nurodė, kad „dėl duomenų trūkumo, situacijos nekomentuojame“.
ESO atstovė Rasa Juodkienė pasidalino informacija dėl mokyklos kreipimosi ir atsakyme paaiškino, kuo remiantis buvo paskaičiuota preliminari sąmata.
„Klientas kreipėsi į „Energijos skirstymo operatorių“ (ESO) ir bendrovės specialistai, kaip reikalauja įstatymas, paskaičiavo preliminarią sąmatą. Konkrečiame tinklo ruože skaičiuojant preliminarią sąmatą buvo įvertinta, kad reiktų atlikti transformatorių pastotės rekonstrukciją, keičiant abu galios transformatorius ir transformatorinės 110 kV ir 10 kV paskirstymo įrenginius, kur turėtų būti prijungta minėtos mokyklos saulės elektrinė, – nurodė ji. – ESO specialistai su mokyklos atstovais susisiekė ir paaiškino, kodėl bei kokie darbai reikalingi, taip pat pateikė ir galimas alternatyvas, kuriuos turint omenyje suvartojamą elektros energijos kiekį ir tai, kiek planuojama pagaminti ant stogo sumontavus saulės elektrinę, galėtų būti ekonomiškai naudingi.“
Alternatyvas R.Juodkienė pateikė ir portalui 77.lt.
„Galimos alternatyvos, kurios kompensuojamos valstybės:
1. įsirengti kaupimo įrenginius ir gaminamą elektros energiją (EE) kaupti kaupimo įrenginiuose; 2. įsirengti elektrinę tokios galios, kurios pakaktų realiu laiku EE vartojimo padengimui neatiduodant pertekliaus į ESO tinklus; 3. svarstyti įsigyti iš parkų reikiamos galios elektrinę.
Raginame klientus prieš kreipiantis (gaunant paramą) pirmiausia kreiptis į ESO dėl saulės elektrinės įrengimo ir išsiaiškinti, kokie yra tinklo galingumai toje vietoje, kur norima pajungti saulės elektrinę, taip pat labai svarbu gauti preliminarią ESO paskaičiuojamą preliminarią sąmatą“, – apibendrino ji.
Lenkijoje už kiek daugiau nei milijoną pastatyta mokykla
Pastaraisiais metais, kai valdžios viena su kita lenktyniauja kuri daugiau ištaškys biudžeto, būtų jis valstybės ar miesto, pinigų, milijonas gal ir nebeatrodo įspūdinga suma. Kita vertus, Klaipėdos rajone praėjusiais mokslo metais išaušo džiaugsminga Rugsėjo 1-oji. Sendvario seniūnijoje, Jakuose, duris pravėrė nauja, moderni mokykla. Šios mokyklos statybos atsiėjo 2,3 mln. eurų. Mokyklos, o ne vienos pastotės.
Lenkai, apie kurių monetarinę politiką Lietuvos valdžia kalba tik blogai arba labai blogai, nes apsipirkimo turizmas į kaimyninę šalį nestoja, naują mokyklą Tuchome pastatė kiek daugiau negu už milijoną eurų.
Šaltinis: 77.lt