Jolanta buvo šokiruota, kai „Sodra“ staiga nutraukė šalpos pensijos mokėjimą – įspėja visus

Naujienos

Sotesnio gyvenimo pensijoje siekusi penkių vaikų mama iš Širvintų rajono gavo valstybės antausį. Moteris padirbėjo kelerius metus Didžiojoje Britanijoje, tačiau vos jai buvo paskirta apie 90 eurų britiška pensija, „Sodra“ jai nustojo mokėti šalpos pensiją. Atėmė sveikatos draudimą ir dabar ji net į polikliniką negali nueiti – turės susimokėti. Istoriją paviešinusi teisininkė sulaukė gausybės žmonių skundų dėl, kaip jie sako, pradanginto darbo stažo, be kurio jie gauna mažesnes pensijas.

67 metų Jolanta Stankevičienė iš Širvintų rajono jau trejus metus gyvena iš šalpos pensijos. Paskutiniu metu ji siekė beveik tris šimtus eurų. Penkis vaikus užauginusi moteris viešėdama pas vieną iš dukterų Didžiojoje Britanijoje dirbo fabrike. Jungtinė Karalystė už ketverių metų stažą jai balandį skyrė 20 svarų per savaitę pensiją.

Tai sužinojusi „Sodra“ iškart nustojo mokėti šalpos pensiją.

„Aš pritrenkta buvau, kad man nutraukta ir dabar sakau „Sodrai“, dabar jūs įsivaizduokit, kaip man pragyvent iš to 20 svarų eurų panašiai labai. Sakau kaip man pragyvent?“, – klausia pensininkė Jolanta Stankevičienė.

Tai, kad turės išgyventi už maždaug 90 eurų pensiją ir dar per 30 eurų siekiančią vienišo asmens išmoką, buvo ne vienintelis smūgis Jolantai.

„Aš nuvažiuoju pas dantistę, sako jūs nedrausta. Aš irgi nustebau labai. Aš pašiurpau, kad aš pensijinio amžiaus užauginus 5 vaikus ir aš negaliu niekur kreiptis, tai reiškia aš nurašytas žmogus“, – tikina J. Stankevičienė.

O netrukus sužinojo, kad dar ir skolą už sveikatos draudimą turi.

„500 eurų su viršum. Ir žiūriu atskaičiuota 138 ten kablelis su centais, aš net aiktelėjau. Kada man nuskaičiavo, jei nieks neįspėjo. Ir nepaklausė, ar aš duonos turiu už ką nusipirkti, niekam neįdomu“, – sako pensininkė.

Į darbo stažo neįskaičiuoti visi pradirbti metai

„Sodra“ pasakė, kad Jolantai trūksta 3 mėnesių iki būtino 15 metų stažo, ir pasiūlė ne tik Jolantą, bet ir britus šokiravusią išeitį.

„Sakė „Sodroj“ turi būtinai Anglija nutraukt man pensiją, tada vėl jie pradės man mokėt. O tai ką jūs manot, Anglija nesupranta tokio dalyko, kaip galima žmogui nutraukt pensiją, jeigu jisai ją užsidirbęs“, – skundžiasi moteris.

Pensininkė jau buvo nuleidusi rankas, bet su teisininkės pagalba, praktiškai be pajamų pragyvenusi daugiau nei pusmetį sužinojo, kad „Sodra“ neįskaičiavo jos sovietmečiu išdirbtų metų, nes turi duomenis apie žmonių darbo stažą tik nuo 1994 metų. Jolanta kreipėsi į „Sodrą“, kad dingusius metus surastų.

„Sodra“ sako, kad šalpos išmoką Jolantai panaikino pagal įstatymus.

„Šalpos pensija skiriama tiems žmonėms, kurie neįgijo teisės į socialinio draudimo pensiją, pradeda gauti didesnes išmokas iš Lietuvos arba kitas išmokas iš užsienio valstybės, tuomet jis tos teisės į šalpos pensiją netenka“, – teigia „Sodra“ atstovė Malgožata Kozič.

Teisininkė sako, kad „Sodra“ jau seniai turėjo iš archyvų suvesti stažo duomenis į savo kompiuterines sistemas. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija sako, kad tai per sudėtinga.

„Ne visi darbuotojai gyvi ne vis darbuotojų duomenų reikia, būtų labai daug darbo dėl darbo“, – sako Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovė Inga Buškutė.

Teisininkė Sandra Paulauskė buvo ne mažiau šokiruota, kai tvarkė kitos moters dokumentus pensijai. Iš pradžių jos sodrinėje paskyroje pamatė, kad moteris turi 15 metų stažą. Kai atsidarė kitą kartą paskyrą, pamatė, kad stažas – vos 7 metai.

„Tada „Sodra“ atsiuntė atsakymą, kuriame patvirtina, kad duomenys jie laikinai pašalino, ką reiškia laikinai pašalino?“, – klausia „Personal Interpreter LTD“ direktorė S. Paulauskė.

Viskas – dėl žmogiškos klaidos

„Sodra“ sako, kad jos darbuotojas įrašė ne tuos duomenis, todėl paskui ištrynė.

„Tai buvo ne klaida, ar ne kažkoks stažo šalinimas ar ne tai, kad kažkas manipuliavo su tais duomenimis tiesiog ne tie duomenys buvo atsiradę per žmogišką klaidą asmeninėje paskyroje“, – teigia M. Kozič.

„Vyksta visiškas bardakas, visiška betvarkė, bet kuris „Sodros“ darbuotojas gali prieiti prie mūsų asmens duomenų. Juos įrašyti, juos ištrinti, koreguoti visiškai neatsiklausiant mūsų, apskritai neinformavę mūsų. Aš manau tai labai didelis žmogaus teisių pažeidimas“, – sako S. Paulauskė.

Laimei, pensininkė turėjo darbo knygelę ir įrodė „Sodrai“, kad turi stažą. Paviešinusi šiuos atvejus teisininkė sulaukė gausybės žmonių skundų.

„Pradėjau gauti šimtus žinučių iš žmonių su nusiskundimais apie pavogtą darbo stažą. Kam 3 metai, kam 5 metai, kas 10 metų negali įsirodyt“, – pasakoja S. Paulauskė.

„Sodra“ pataria sovietmečiu įgyto stažo ieškoti iš anksto, o ne sulaukus pensinio amžiaus, kitaip pirmos pensijos pervedimo dar teks palūkėti…

Šiuo metu senatvės Lietuvoje pensiją gauna apie 600 tūkstančių asmenų. O šalpos pensiją dėl trūkstamo stažo – apie 12 tūkstančių pensininkų.

Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.

Šaltinis: tv3.lt

 

Patiko? Pasidalinkit! Ačiū. 🙏
Laisvadienis.lt
error: Alert: Content is protected !!