Į Vilnių sugužėjo kone tūkstantis ūkininkų su traktoriais ir miškovežiais. Ūkininkavimo sąlygomis besiskundžiatys žemdirbiai jau sustatė savo techniką valdžiai po langais prie Seimo ir vyriausybės. Protestui prasidedant, vyriausybė jau žada naikinti savo įvestus kai kuriuos ribojimus žemdirbiams – žada leisti laisvai naudoti žymėtąjį dyzeliną ir sumažinti naftos dujų akcizą. Tačiau ūkininkai tvirtina, kad to negana ir toliau grasina mitinguoti.
Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Pirmadienį pradėję kelionę į Vilnių, vakarų ir vidurio Lietuvos ūkininkai, naktį stabtelėję prie Kauno, antradienį vėl ruošėsi sėsti prie vairų ir pasiekti Vilnių. Ūkininkų ryžtas protestuoti prie vyriausybės per naktį nė kiek neišblėso.
„Bando mokesčiais apkrauti, atimti kurus, atimti viską. Tai gal sakyčiau pasiimkit išmokas, bet duokit mums tada už produkciją normaliai. Mes nebestreikuosim. Neįdomu mums tada bus. Už pagamintą produkciją sumokėkit kaip priklauso ir viskas“, – kalba vienas ūkininkų.
„Ūkininkas turi auginti duoną. Tai leiskit mums auginti duoną. – Tai dar ir mėsa, ir pieną. – Ir mėsą, ir pieną, ir šviežias daržoves. Ir kad neatsitiktų taip, kaip dabar jau matome, kad lietuviškos produkcijos vartotojai jau nebeįperka, ir perka pigesnę importinę produkciją. O mes patys apsiribojam, pasibranginam tą gamybą su tokiais reikalavimais. Tai gražinkime lietuviškus produktus, ant lietuvių stalo“, – pritaria kitas.
„Kas buvo tas paskutinis lašas, kad jau su traktoriais į Vilnių? – Neišgirsta mūsų valdžia. Kaip sakant, lyg ministras… Mes išsirinkom ministrą, valdžią, kad ūkininkams, mus atstovautų, o jie mumis engia. Tai nesigauna lyg kažkaip. Nesusišnekam su ministru. O šnekamės… bent aš jau dalyvauju ketvirtame panašiame mitinge“, – žurnalistui atsako ūkininkas iš Pagėgių Redas Gečas.
Išvakarėse, Kaune buvo pastebėta 70 ūkininkų, kurie suvažiavę į miestą paliko taktorius, o rytą susirinko, kad pasiektų sostinę.
Šįryt, lydimi policijos, atskiromis kolonomis, ūkininkai traktoriais ir miškovežiais pradėjo važiuoti į Vilniaus centrą. Vairuotojams teko gatvėse pastovėti ir praleidinėti šias kolonas, tačiau vairuotojai šįkart atlaidūs.
„Važiuoju aplinkui, bandau išvengti susidūrimo su jais, bet netrukdo, turi išreikšti savo nuomonę“, – sako vienas eismo dalyvių.
„Džiugu, kad atsirado pilietiškumo, žmonės rūpinasi valstybe ir verčia valdžią tarnauti žmonėms, nes šita valdžia pamiršo“, – pritaria kitas.
Vienus ūkininkus policija nukreipė prie Seimo, o kitus – tiesiai prie vyriausybės į Gedimino prospektą, kuriame nurodė rikiuotis kuo glaudžiau vienoje gatvės pusėje.
Vilniečiai protestu nesiskundžia
Didžiuliais ratais suvažiavę į Vilniaus centrą, ūkininkai savo traktorius sustatė nuo Katedros iki seimo. Iš ten išvažiuoti greitai nežada, po valstybinių įstaigų, viešbučių, biurų langais jie žada pabūti tris paras. Ten pat palengvinti sąlygas šeiminkauti savo miškuose reikalauja ir privačių miškų savininkai.
Vilniečiai, iki šiol dar nematę sostinės centre tiek žemės ūkio technikos, vienas per kitą fotografuojasi. Ir nors miestiečiai dėl šio protesto nesiskundžia, matydami brangius traktorius svarsto, kiek nuoširdžiai ūkininkai skundžiasi sunkiu gyvenimu ir gresiančiais bankrotais.
„Įdomu, smagu pažiūrėti į techniką, kokia dirba mūsų ūkininkai. Pagalvoji, kiek brangiai viskas kainuoja“, – teigia vilniečiai.
„Gerai gyvena, ne su arkliais atvažiuoja, o traktoriais – tai puikiai gyvena, mieste blogiau žmonės gyvena“, – sako kita miesto gyventoja.
Gedimino prospekte įsikūrusių įstaigų ir restoranų darbuotojai pirmąją dieną protestuotojais dar nesiskundžia.
„Su traktoriais neleisim į vidų, bet be traktorių visi sueis, prašom“, – kalba restorano savininkas.
Jau daro nuolaidas
Vos ūkininkams pajudėjus į Vilnių, vyriausybė jau skelbia daranti jiems nuolaidas. Briuselyje viešintis žemės ūkio ministras Navickas skelbia, kad žada naikinti šiemet įvestą dažyto dyzelino draudimą ūkininkų automobiliams, taip pat beveik dešimteriopai sumažinti naftos dujų akcizą šildymui ir verslui.
„Akcizo sumažinimo klausimu, projektai pateikti, prasidėjo derinimo procedūros, tikiuosi Seime balsavimas bus kaip tikimasi“, – teigia žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.
„Sunku viską iškart padaryti“, – aiškina susisiekimo ministras Marius Skuodis.
Tačiau ūkininkų tokie vyriausybės pažadai netenkina, jie ir toliau reikalauja įvykdyti bent 7 reikalavimus – sušvelninti aplinkosauginius reikalavimus, užtikrinti rentabilias žaliavinio pieno supirkimo kainas.
„Esam pasipiktinę tokia politika, arogancija vyriausybės, nesiskaitymu, sprendimai atvažiuoti traktoriais iš Skuodo, Mažeikių, yra parodymas, kad tikrai blogai Lietuvoj su žemės ūkiu“, – pasakoja ūkininkas Audrius Vanagas.
Ūkininkai perspėja, kad jei vyriausybė neatsižvelgs į visus jų reikalavimus, šiuo trijų dienų protestu Vilniuje gali neapsiriboti ir svarsto ateityje pradėti kelių blokadas.
Daugiau sužinokite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.
Šaltinis: tv3.lt