Lietuviai dar niekad taip gerai negyveno, kaip gyveno 2024 metais. Per kelis dešimtmečius tiek algos, tiek pensijos išaugo kartais. Pajamos didėjo daug sparčiau nei kainos, perkamoji galia išaugo, gyventojai gali nusipirkti daugiau prekių ir paslaugų nei anksčiau. Finansinė padėtis geresnė lyginant ir su tarpukariu, nekalbant apie sovietmetį.
Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Praėjus 24 metams nuo naujo tūkstantmečio pradžios, įdomu palyginti, kaip keitėsi lietuvių gyvenimo lygis. 2001-aisiais vidutinis atlyginimas į rankas Lietuvoje siekė 203 eurus, per 23 metus padidėjo iki 1377 eurų, suma – beveik 7 kartus didesnė.
2001 m. vidutinė senatvės pensija siekė 90 eurų, o 2024 m. jau beveik 600 eurų. Tai – šešis su puse karto didesnė suma. Keitėsi ir prekių, paslaugų kainos. Jos nuo 2001 m. padidėjo 119 procentų, daugiau nei padvigubėjo.
Tačiau kainos augo daug lėčiau nei vidutinė alga ar pensija, dėl to gyventojų perkamoji galia didėjo. Pasak ekonomistų, Lietuvos gyventojai šiuo metu gyvena geriausiai nei kada nors anksčiau.
„1998 metai, čia mes jau kalbam apie 26 metų laikotarpį, perkamoji galia yra išaugusi beveik lygiai trimis kartais. Tas gėrybių kiekis, kurį dabar žmogus gali įsigyti Lietuvoje, yra 3 kartus didesnis, lyginant su tuo gėrybių kiekiu, kurį galėjo įsigyti maždaug 1998 metais“, – teigia ekonomistas Algirdas Bartkus.
Pasak ekonomistų, pagal atsilikimą nuo Vakarų Europos, matuojant bendrąjį vidaus produktą (BVP), tenkantį vienam gyventojui, lietuviai gyvena geriau nei tarpukariu ar sovietmečiu.
„Lyginant kitų šalių, neinkorporuotų į TSRS, raidą, galima manyti, jog mums, likus laisviems, mes būtumėm geresnėje situacijoje, negu kad esame dabar. Šiuo metu lietuviai geriausiai gyvena per visą istoriją, bet galėtų gyventi dar geriau“, – sako A. Bartkus.
Lietuviai dar niekada negyveno taip gerai
„Lietuvos Respublikos laikai, ketvirtas dešimtmetis, jau sodriau, sočiau ir gražiau, daug kas yra gerai nuveikta, bet irgi dešimtukas metų, o po to sovietinė baudžiava“, – pasakoja istorikas Alfredas Bumblauskas.
Prieš šimtus metų paprasto Lietuvos gyventojo kasdienybė taip pat nebuvo geresnė nei dabar.
„Baudžiava panaikinta tik prieš 150 metų. O prie baudžiavos buvimo apie kokį gerą gyvenimą, mielieji, galima kalbėti. Badas, karai ir marai. Paskutinis badas 1867 toks visuotinis buvo“, – sako A. Bumblauskas.
Atkūrus nepriklausomybę, Lietuva dažnai viešai buvo lyginama su Suomija: buvo spėliojama, kada lietuviai gyvens taip gerai kaip suomiai. Nors Lietuva iš lėto vejasi labiau išsivysčiusias Europos valstybes, Suomijos dar nepavijo.
„Pagal realų BVP vienam gyventojui, jeigu Suomijos ekonomika augs savo tempu, o Lietuvos ekonomika augs savo tempu, mūsų augimo tempas yra šiek tiek aukštesnis, aišku, kad pavysime, bet tam prireiks 32 metų. 32 metai yra daug“, – teigia A. Bartkus.
Lietuvos bankas prognozuoja, kad kitąmet Lietuvos gyventojų algos vidutiniškai kils 8,7 procentais, o prekių ir paslaugų kainos – 2,3 procentais.
Šaltinis: tv3.lt