„Sodros“ įspėjimas tūkstančiams gyventojų: nenustebkite, jeigu nuo sąskaitos bus nurašyta 838 eurai

Naujienos

Daugelis darbuotojų nesusimąsto, kad kiekvieną mėnesį nuo jų atlyginimo be kitų mokesčių ir įmokų buhalteriai nuskaičiuoja ir privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas, kurios pervedamos „Sodrai“. Tačiau nemaža dalis gyventojų šias įmokas turi sumokėti patys.

Ir nors turi sumokėti patys, tūkstančiai žmonių dėl vienų ar kitų priežasčių to nedaro. Vis dėlto tokius „Sodra“ gali sudrausminti tiesiog pavesdama nuskaičiuoti pinigus nuo banko sąskaitos.

Suma gali išaugti

Portalą tv3.lt „Sodra“ informavo, kad šiuo metu yra beveik 234 tūkst. PSD įmokas savarankiškai mokančių skolingų asmenų. Bendra jų skola sudaro per 196 mln. eurų. Taigi, vidutinė vieno žmogaus skola siekia 838 eurus.

„Sodros“ Komunikacijos skyriaus patarėja Malgožata Kozič pripažino, kad jos atstovaujama institucija gali nurašyti tokias skolas nuo gyventojų sąskaitų, tačiau to niekada nedaro be įspėjimo. Tiesa, ne visi pasidomi, kur tokie įspėjimai yra skelbiami.

„Nuolat raginame klientus tikrinti informaciją asmeninėse paskyrose, taip pat pateikti kitus savo kontaktinius duomenis, kad „Sodros“ siunčiama informacija pasiektų juos greitai, jų pačių pasirinktu būdu.

Jei žmogus nereaguoja į pakartotinus priminimus sumokėti įmokas, „Sodra“ laiku nesumokėtų įmokų priverstinį išieškojimą vykdo per Piniginių lėšų apribojimo informacinę sistemą teikdama mokėjimo nurodymus. Vėliau perduodama skolą išieškoti antstoliui“, – paaiškino patarėja.

Pinigai (K. Polubinska/fotodiena.lt nuotr.)

Kaip žinoma, antstolių paslaugos nėra nemokamos. Taigi, be PSD skolos žmogui gali tekti atsisveikinti su dar didesne pinigų suma.

Dėmesys emigrantams

Socialinio tinklo paskyroje „Sodra“ atkreipia dėmesį į tuos skolininkus, kurie yra išvykę iš Lietuvos:

„Jei iš Lietuvos išvykote ilgesniam nei 6 mėn. laikotarpiui ir savo išvykimo nedeklaravote, nemokant PSD įmokų jums kaupiasi skola ir delspinigiai. Žmogus gali būti draustas sveikatos draudimu tik vienoje iš Europos Sąjungos (ES) šalių, tai yra toje, kurioje gyvena, dirba ir moka mokesčius.“

Jeigu buvote ar esate išvykęs į užsienį ir Lietuvoje jums susidarė PSD skola, turite pateikti „Sodrai” dokumentus, įrodančius jūsų draustumą užsienyje:

  • kitos ES, Europos ekonominės erdvės (EEE) valstybės narės ar Jungtinės Karalystės kompetentingos įstaigos išduotą A1 pažymėjimą;
  • ES, EEE valstybės narės, Šveicarijos Konfederacijos arba Jungtinės Karalystės ir kompetentingos įstaigos išduotas pažymas;
  • Jungtinės Karalystės arba Airijos darbdavio išduotą P45 arba P60 formą.

A1 pažymėjimą ar aukščiau išvardintus dokumentus galite pateikti „Sodros“ skyriui. Jam turi būti pateikiamas dokumento originalas arba kopija. Taip pat prisijungus prie savo asmeninės „Sodros“ paskyros gyventojui ir pateikus laisvos formos prašymą bei pridėjus skenuotus dokumentus.

„Jei nurodytų pažymų negalite pateikti nedelsiant, pateikite „Sodros“ skyriui prašymą dėl laikino PSD įmokų išieškojimo sankcijų netaikymo. Tuomet, kol pateiksite reikiamą dokumentą, bet ne ilgiau kaip 4 mėnesius, jums nebus taikomos sankcijos“, – primena „Sodra“.

2022 m. kreipėsi apie 30 tūkst. asmenų, kurie PSD buvo drausti ES valstybėse. Jiems buvo grąžinta apie 9 mln. eurų

Kiek reikia mokėti PSD įmokų

Gyventojai, kurie turi patys sumokėti PSD įmokas, jas moka nuo 90 proc. apmokestinamųjų pajamų.

PSD įmokos skaičiuojamos nuo minimaliosios mėnesinės algos, galiojančios tą mėnesį, už kurį mokama įmoka. Kas mėnesį mokama PSD įmoka lygi 6,98 proc × MMA (nuo 2023 m. pradžios – 840 eurų), t. y. 58,63 euro.

Pasibaigus kalendoriniams metams, ne vėliau kaip iki gegužės 2 dienos, sumokamas skirtumas tarp sumokėtų ir mokėtinų PSD įmokų sumų.

Maksimali PSD įmoka yra 5057,06 euro, primena „Sodra“.

Už užsieniečius, turinčius leidimus laikinai gyventi Lietuvoje, kurie vykdo individualią veiklą, rekomenduojama PSD įmokas sumokėti avansu, nes tik sumokėjus šių asmenų einamojo mėnesio PSD įmoką jie yra laikomi apdraustais privalomuoju sveikatos draudimu.

Pavyzdžiui, liepos mėn. įmoką sumokėti iki birželio mėn. 30 d.

Kas mėnesį mokėti PSD įmokų nereikia, jei mokate ir (arba) už Jus yra mokamos PSD įmokos. Pavyzdžiui, dirbate pagal darbo sutartį, esate valstybės tarnautojas, pareigūnas, gaunate ligos, motinystės, vaiko priežiūros išmokas ir kt.

Jų taip pat nereikia mokėti, jei esate draudžiami valstybės lėšomis. Pavyzdžiui, turite būtinąjį stažą senatvės pensijai gauti, esate studentas, studijuojantis pagal nuolatines studijų programas ir kt.

Ką gaunate mokėdami PSD įmokas

Visas PSD įmokas, kurias „Sodra“ gauna arba išieško, perveda Valstybinei ligonių kasai (VLK).

Poliklinikoje – pacientų antplūdis (nuotr. Živilės Večiorkutės, JP) )

Ši skelbia, kad mokėdami PSD gyventojai gali gauti tokias nemokamas paslaugas:

  • šeimos gydytojo paslaugas ir ligų prevenciją;
  • odontologinę pagalbą;
  • gydytojų specialistų paslaugas;
  • greitąją medicinos pagalbą;
  • gydymą ligoninėje;
  • medicininę reabilitaciją;
  • slaugos paslaugas;
  • brangius tyrimus ir procedūras;
  • kompensuojamus vaistus ir medicinos priemones.

Be to, apdraustieji PSD gali nemokamai gauti Europos sveikatos draudimo kortelę – dokumentą, patvirtinantį apdrausto asmens teisę gauti iš PSDF apmokamas būtinosios medicinos pagalbos paslaugas laikino buvimo ES, Europos ekonominės erdvės šalyse, Šveicarijoje ir Jungtinėje Karalystėje metu.

Pacientai gali rinktis sveikatos priežiūros paslaugų teikėją kitoje ES šalyje (nepriklausomai nuo to, ar tai yra privati, ar viešoji įstaiga), susimokėti už paslaugas ir, grįžę į Lietuvą, kreiptis į VLK dėl išlaidų kompensavimo.

Taip pat yra galimybė gauti planinį gydymą kitoje ES šalyje, Islandijoje, Norvegijoje, Lichtenšteine ar Šveicarijoje, gavus kompetentingos įstaigos leidimą – dokumentą S2. Jis išduodamas apdraustiesiems PSD dėl tam tikrų aplinkybių (atsižvelgiant į jo sveikatos būklę ir ligos eigą) negalint laiku gauti reikiamų sveikatos priežiūros paslaugų Lietuvoje.

Šaltinis: tv3.lt

Patiko? Pasidalinkit! Ačiū. 🙏
Laisvadienis.lt