Kiekvienų metų pradžioje daugelis gyventojų ne savo noru yra įtraukiami į papildomą pensijų kaupimą II pakopoje. Apie tai „Sodra“ praneša laišku arba pranešimu.
Nereaguodami į laišką ir nieko nedarydami, jau šiais metais tokie gyventojai pradės gauti mažesnius atlyginimus, mat dalis jų pinigų bus pervedama pensijų fondus.
Mažesni atlyginimai bus mokami iki pat pensijos. O, kol Seimas nepakeitė įstatymo, nutraukti pensijų kaupimo praktiškai neįmanoma net ir tuo atveju, jeigu kaupiantysis sunkiai serga ir netrukus mirs.
Įtraukia net nenorinčius kaupti
Paprastai gyventojas negali įgyti jokių teisių ar pareigų, ypač susijusių su piniginiais reikalais, jeigu sąmoningai neišreiškia dėl to savo valios. Pavyzdžiui, žmonės negali nieko nežinodami pasiskolinti pinigų.
Tačiau Pensijų kaupimo įstatymas surašytas taip, kad sutartis dėl pensijų kaupimo sudaroma žmogui net nepareiškus jokios valios tokią sutartį sudaryti.
Pagal įstatymą, nuo 2019 m. sausio 1 d. kas 3 m. pilnamečiai asmenys, kurie įtraukimo į pensijų kaupimą metų sausio 1 d. yra jaunesni kaip 40 m. amžiaus ir „Sodros“ registre yra duomenys apie jų draustumą įtraukimo į pensijų kaupimą metų sausio 2 d., įtraukiami į pensijų kaupimą.
Pensijų įmokos už įtrauktus į pensijų kaupimą asmenis pradedamos skaičiuoti nuo įtraukimo į pensijų kaupimą metų liepos 1 d.
Be to, „Sodra“ ne vėliau kaip iki sausio 31 d. informuoja asmenį apie jo įtraukimą į pensijų kaupimą ir jo teisę ne vėliau kaip iki tų metų birželio 30 d. sudaryti pensijų kaupimo sutartį su jo paties pasirinkta bendrove.
Svarbi informacija pranešime
„Sodros“ siunčiamuose pranešimuose turi būti nurodyta:
- informacija apie asmens teisę ne vėliau kaip iki birželio 30 d. atsisakyti dalyvauti pensijų kaupime, apie tai raštu, asmeniškai ar asmeninę „Sodros“ paskyrą;
- informacija apie dalyvavimo pensijų kaupime pradžios datą ir sąlygas;
- informacija apie tai, kad nesudaręs pensijų kaupimo sutarties ir neatsisakę pensijų kaupimo jis taps dalyviu bendrovės, kuri bus parinkta atsitiktine. Nesudarius sutarties ar neatsisakius kaupimo, bus laikoma, kad žmogus sutinka dalyvauti pensijų kaupime;
- pensijų kaupimo bendrovė, kuriai asmuo bus priskirtas;
- informacija apie asmens teisę pasirinkti kitą bendrovę ir fondą.
Jeigu žmogus „Sodrai“ yra nurodęs savo el. paštą arba adresą, kuriuo gyvena, artimiausiu metu ji turėtų atsiųs elektroninį arba paprastą laišką. Informacija apie žmogaus įtraukimą į pensijų kaupimą bus skelbiama ir jo asmeninėje „Sodros“ paskyroje.
Kiek atlyginimo nuskaičiuos
Kaip jau minėta, jeigu tik žmogus yra įtraukiamas į pensijos kaupimą, jo nutraukti neįmanoma.
Nebent Seimas galiausiai pakeis įstatymą ir nustatys atvejus, kuriais pensijos kaupimas bus leidžiamas.
Įtraukti į kaupimą gyventojai kaupimui turi mokėti 3 proc. savo priskaičiuoto užmokesčio (popieriuje).
Pavyzdžiui, jeigu žmogus uždirba vidutinę lietuvišką algą, kuri dabar yra 2238 eurai, tuomet kas mėnesį jos kaupimui nuskaičiuojama 67 eurai. O per metus susidaro daugiau kaip 805 eurai.
Kaupiantiems papildomai taip pat pridedama priemoka iš valstybės biudžeto pinigų, kuriuos sumoka visi mokesčių mokėtojai – taip ir dabartiniai pensininkai. Tokia išmoka sudaro 1,5 proc. šalies vidutinio darbo užmokesčio.
Sulaukęs pensijos, atsiimti visus iš karto pensijų fonde sukauptus pinigus žmogus galės tik tuo atveju, jeigu jų suma neviršys 5403 eurų.
Jeigu fonde žmogaus sukaupto turto vertė bus didesnė, jam bus mokamos mėnesinės išmokos. Jų didis priklausys nuo sukauptos sumos ir likusio gyvenimo trukmės.
Pernai pranešimus apie įtraukimą į pensijų kaupimą gavo beveik 60 tūkst. gyventojų.
Šaltinis: tv3.lt