Žiniasklaida klausia kandidatų į prezidentus – kiek yra lyčių? (Atsako Remigijus Žemaitaitis)

Naujienos

Lytinio švietimo mokyklose klausimas vis dar kelia nesutarimus

Šiais metais visose Lietuvos mokyklose buvo pradėta diegti Gyvenimo įgūdžių ugdymo programa. Nors didesnė programos dalis nesukėlė jokių klausimų ir atrodo tinkama bei reikalinga, tačiau daugybė tėvų sunerimo dėl lytinio švietimo klausimo.

Panašu, jog vietoj įprastų biologijos pamokų nepilnamečiams jau nuo mažų dienų siekiama aiškinti apie lytiškumą, seksualinį pasitenkinimą ir kitas jautrias, vargu ar vaikams reikalingas temas. Be to, programą ruošė su LGBTQ siejamos organizacijos, o viena iš rengėjų atvirai pareiškė, kad lyčių yra net trys ar keturios.

77.lt primena, kad aiškėjant vis daugiau keistų faktų apie Gyvenimo įgūdžių ugdymo programą, visuomenininkai stengėsi organizuoti jos atšaukimą. Vos per kelis mėnesius buvo surinkta virš 100 tūkst. parašų, siekiant stabdyti programos vykdymą.

Tai rodo, jog lytinio švietimo klausimas yra itin svarbus daugybei tėvų. Tad artėjant Lietuvos Respublikos prezidento rinkimams, 77.lt nusprendė paklausti visų kandidatų, ką jie mano apie Gyvenimo įgūdžių ugdymo programą. Pirmasis į 77.lt klausimus atsakė profesorius Eduardas Vaitkus. O šį kartą siūlome susipažinti su Remigijaus Žemaitaičio atsakymais.

R. Žemaitaitis įsitikinęs, kad Gyvenimo įgūdžių programa turi būti keičiama, paliekant lytinį ugdymą medikams

R. Žemaitaitis sutiko atsakyti į klausimus apie lytinį švietimą mokyklose. Socialinių tinklų nuotrauka
R. Žemaitaitis sutiko atsakyti į klausimus apie lytinį švietimą mokyklose. Socialinių tinklų nuotrauka

– Kaip manote, ar reikia atsisakyti Gyvenimo įgūdžių ugdymo programos mokyklose?

– Jos atsisakyti nereikia, ją tiesiog reikia peržiūrėti. Ir tos dalys, kur yra apie lytinį ugdymą ir švietimą, jas reikia suskirstyti į dvi grafas. Aš dar 2017-2018 metais siūliau, kad taip turėtų būti. Kad merginoms turėtų dėstyti specialistai.

Kalbu ne apie rankų plovimą ir panašiai, o būtent apie lytinę dalį. Kur tarybiniais laikais kai mokėmės, mokytoja maždaug palikdavo knygutę ir išeidavo lauk iš klasės, pasakiusi: „Na, jūs, vaikai, patys pasiskaitysit“. Tai toje dalyje turėtų dėstyti specialistai. Turėtų kalbėti akušeriai-ginekologai – tie asmenys, kurie iš esmės kalbėtų apie ligas, apie jų platinimą, apie jų pasekmes ir apie kitus dalykus.

Tai čia turi kalbėti specialistas. O ne kad du princai su princais gali laimingai gyventi ir vaikų susilaukti. Kas yra neįmanoma. Nes priešingu atveju, vaikui, kuris mokosi biologijos pamokų, kur aiškinama, kad tik vyriškos ir moteriškos lyties susijungimas gali lemti savo giminės pratęsimą ir gali lemti vaiko atsiradimą, gyvūno atsiradimą, aplamai bet kokios gyvasties atsiradimą… Na, tam žmogui kels tam tikrų abejonių ir prieštaravimų. Tai aš manau, kad ta programa toje dalyje yra visiškai nelogiška.

O specialistas turi kalbėti apie ligas, apie jų išvengimą, apie kitas pasekmes. Aš manau, kad to šiandieną reikia ir kad tą rodo ankstyva lytinė branda arba ankstyvų lytinių santykių turėjimas. Kad ir mano rajone, Šilalėje kaip buvo situacijų, kad ten septintokė susilaukė vaiko. Tai akivaizdžiai parodo, kad nekalbama apie pasekmes, o bandoma daryti priešingai – vos ne, taip sakant, paskatinti vaikus lytiškai santykiauti.

– Jūsų nuomone, kas yra atsakingi už vaikų lytinį švietimą  tėvai ar mokykla?

– Tėvai, čia vienareikšmiškai. Tai yra tėvų pareiga, tai nustatyta Konstitucijoje, toje dalyje, kur kalbama apie šeimą. Tai yra šeimos teisė aiškinti tokius dalykus.

Aš, pavyzdžiui, turiu penktoką vaiką ir trečioką, tai kol kas aš nematau kažkokio pagrindo pasakoti apie lytinį ugdymą. Klausimai… Tu su vaikais labai paprastai gali diskutuoti per savo ūkį, per gyvūnus. Pavyzdžiui, vaikai puikiai žino, kad na, tarkime, yra elnių ruja, tada patelė turi sueiti, pastoti, turi būti būtent vyriškos ir moteriškos lyčių santykis ir tada atsiranda elniukai. Kad ir kaip tai galbūt vaikiškai skambėtų, bet manau, kad vaikui galima per tai papasakoti. O ne brukant tam tikras kažkokias tai ideologines dalis.

Juolab, kad dar kartą sakau – specialistai, kurie dėsto lytinį ugdymą, man kelia labai daug abejonių. Ar gali kažkoks tai iš gatvės paimtas žmogelis, kuris, na kaip čia pasakius, gyvenimo gal mažai matęs, arba net pats kartais šeimos neturintis, kažką apie tai kalbėti. Na, toks… Aš kartais juokiuosi, kad kaip kunigas gali kalbėti apie šventą santuokos sakramentą, kai pats neturi nei žmonos, nei vaikų. Tai vat aš kartais panašiai juokiuosi ir iš tos dalies.

– O kiek yra lyčių?

– Yra dvi lytys – moteriška ir vyriška lytis. Daugiau lyčių nėra. Socialinių lyčių gali turėti kiek tik nori, nors ir penkis šimtus. O dvi lytys yra biologiškai aiškiai įvardintos. Kitos yra tik, kaip sakau, socialinės lytys, todėl biologijoje reikėtų vadovautis gamtos dėsniais. Taip, gamtoje yra nukrypimų. Tai yra natūralu, tai yra gamta, kaip ir žmogus, kaip ir bet kur kitur – nuo to nedingsi. Bet lytys yra dvi.

– Ačiū už pokalbį.

Šaltinis: 77.lt

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
Laisvadienis.lt