Kęstutis Masiulis: XIX a. Lietuvoje tarp žydų moterų buvo paplitusi prostitucija

Naujienos

Diskutuojant dėl R. Žemaitaičio teisinės neliečiamybės, dėmesys ir K. Masiulio pasisakymams

Neeilinės sesijos metu Seimas apsisprendė tenkinti generalinės prokurorės prašymą naikinti antisemitizmu kaltinamo parlamentaro Remigijaus Žemaitaičio teisinę neliečiamybę. Dabar politiką bus leista patraukti baudžiamojon atsakomybėn.

Specialioji komisija dar antradienį nusprendė siūlyti Seimui tenkinti generalinės prokurorės prašymą. Pats R. Žemaitaitis tai vertino kaip rinkiminio laikotarpio ėjimą. Politikas pastebėjo, kad generalinė prokurorė tik po 5 mėnesių prašė panaikinti neliečiamybę, o iki rinkimų dabar jau beliko vos 3 mėnesiai.

Prezidento rinkimuose dalyvauti žadantis R. Žemaitaitis teigia, kad šioje istorijoje tiesiog per daug sutapimų, tačiau jis ir toliau neišsižada anksčiau išsakytų savo teiginių apie Izraelio valstybę ir žydus, kurie jam užklijavo antisemito etiketę.

„Jeigu dar pažiūrėsite šios nakties įvykius, Izralis toliau bombarduoja Palestiną ir 50 palestiniečių nužudyta nakties metu. Jeigu jūs galvojate, kad tokie parazitai ir barbarai kaip Izraelis gali vadovauti pasauliui ir gali žudyti žmones, tai sėkmės“, – kalbėjo R. Žemaitaitis.

Seimo narys R. Žemaitaitis. ELTA nuotrauka
Seimo narys R. Žemaitaitis. ELTA nuotrauka

Tačiau dar iki galutinio balsavimo dėl R. Žemaitaičio teisinės neliečiamybės panaikinimo, Seime kilo įtampa. Parlamentarams nepavyko apsieiti be gilesnių diskusijų dėl to, kas yra antisemitiška arba neapykantos kalba, o kas jau ne.

R. Žemaitaitis net kreipėsi į kolegą parlamentarą, Seimo vicepirmininką Jurgį Razmą bei priminė jam frakcijos nario Kęstučio Masiulio žodžius, išsakytus vienoje žiniasklaidos priemonėje. Tuomet K. Masiulis iš tiesų kalbėjo apie tai, jog „visos žydų moterys pokario Vilniuje buvo prostitutės“.

Seime svarstyta R. Žemaitaičio teisinės neliečiamybės panaikinimas. ELTA nuotrauka
Seime svarstyta R. Žemaitaičio teisinės neliečiamybės panaikinimas. ELTA nuotrauka

K. Masiulis teigė, kad tarp žydų moterų buvo plačiai išplitusi prostitucija

„Kaip jūs vertinate tokių politikų viešus pasisakymus spaudoje ir televizijoje?“ – Seimo vicepirmininko klausė R. Žemaitaitis, omenyje turėdamas skandalingus K. Masiulio pasisakymus[1].

Iš tiesų, dar praėjusių metų pabaigoje Seime buvo svarstytas siūlymas kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT) dėl apkaltos R. Žemaitaičiui.

Savo poziciją gindamas R. Žemaitaitis savo pasisakymo metu transliavo įrašus iš žiniasklaidos priemonių. Buvo rodoma iškarpa iš filmo, kuriame vaizduojama, kaip Izraelio karys 1948 metais sutrypia palestiniečių kūdikį, taip pat Lietuvos politikų, Lietuvos žydų bendruomenės Fainos Kukliansky pasisakymai žiniasklaidoje.

Vienoje iš iškarpų konservatorius K. Masiulis televizijos laidoje aptarė plačiai paplitusią teoriją, jog esą žydai visuomenėje nemėgstami dėl turtų. Tačiau politikas teigė, kad iš tiesų, žydai Lietuvoje nebuvo turtingi, priešingai, tai buvo itin vargstanti tauta.

„Tai buvo vargstanti tauta, jei pažiūrėtumėt prieškarinį Vilnių, pamatytumėt, kad labiausiai vargstantis sluoksnis buvo žydai, tos prostitutės….“, – parodytame interviu kalbėjo K. Masiulis.

Tada R. Žemaitaitis piktinosi, kad valdančiųjų konservatorių partijai priklausantis K. Masiulis žydų moteris išvadina prostitutėmis, o visiems tai atrodo moralu ir teisinga, niekam nekyla klausimas, ar tokie pasisakymai taip pat nekursto neapykantos.

Dabar R. Žemaitaičiui vėl prisiminus galimai taip pat antisemitines K. Masiulio kalbas apie žydų tautybės moteris, sureagavo pats K. Masiulis, aiškintis puolęs dar Seimo posėdžio metu.

„Aš siūlyčiau tam antisemitui Žemaitaičiui netepti savo kakiukais kitų. Aš iš tikro esu kalbėjęs televizijos laidoje, diskutavęs šita tema ir sakiau, kad yra labai klaidingi kai kurių asmenų platinami stereotipai. Lietuvoje 19 amžiaus pabaigoje buvo varganiausia tautinė mažuma, kur vien Vilniuje iš 9 barakų daugumoje gyveno žydai. Kambariuose glausdavosi po keliolika žmonių. Barakai sugriuvo, daugybė žmonių žuvo. Tuose barakuose plito prostitucija ir panašiai, ten buvo ir žydų moterų. Žydų moterų buvo daugiau nei kitų. Tarp kitko Vilniuje šitu verslu užsiiminėjo įvairūs asmenys, tame skaičiuje ir žemaitaičiai. Tai čia gal jau nereikėtų tepti ant manęs savo kakiukais. O jeigu jums atrodo, kad čia aš transliuoju savo antisemitizmą, tai prašom, skųskit“, – Seime kalbėjo K. Masiulis.

K. Masiulis prieštaringai kalbėjo ir apie juodaodžius

K. Masiulis gana prieštaringai apie vienos ar kitos tautybės, rasės asmenis pasisakė ne pirmą kartą, kritiškai jis yra kalbėjęs ne tik žydų atžvilgiu. 2015 m. K. Masiulis kalbėdamas apie pabėgėlius, kuriuos gali tekti priimti Lietuvai pagal europinius įsipareigojimus, sakė, kad tai yra „beraščiai juodaodžiai“[2].

Kalbėdamas apie pabėgėlių kvotas, politikas feisbuke rašė:

„Dabar, kai reikia pasidalinti beraščiais juodaodžiais, tai Lietuvai to gero atseikėja penkis ar net dešimt kartų gausiau, nei priderėtų“, – rašė K. Masiulis.

Kilus ažiotažui, K. Masiulis pareiškė, kad jo žodžiuose jokių rasizmo požymių nėra.

„Jei mano išsilavinimas nešlubuoja, tai tokius asmenis, kuriems reikia labai ir labai mokytis, kad sugebėtų adekvačiai orientuotis ir tinkamai elgtis, edukologai nevadina labai išsilavinusiais… O jei jie nesilavins, bet tiesiog čia perkels savo kitoje kultūroje susiformavusius elgesio stereotipus, tai turėsime naujus čigonynus – savotiškus getus. Na, o kad jie bus juodaodžiai – net neabejoju. Bet tai tik antraeilis dalykas, kuris manęs nelabai jaudina“, – kalbėjo jis.

Vėliau politikas savo pirminį įrašą feisbuke pakeitė: „beraščiai juodaodžiai“ pakeisti terminu: „egzistuojantį sociumą dezintegruojantys asmenys“.

Tačiau šia tema politikas jau kiek vėliau pasisakė ir dar kartą. Tuomet jis tame pačiame feisbuke, vėl bandydamas pasisakyti apie pabėgėlius, rašė:

„Žmogų iš Afrikos nėra sunku perkelti. Bet kaip iš žmogaus iškelti Afriką?“

Tiesa, netrukus politikas įrašą ištrynė, pats pareikšdamas, kad norėjo pajuokauti, bet gal tai pavyko ne visai sėkmingai[3].

Šaltinis: 77.lt

Patiko? Pasidalinkit! Ačiū. 🙏
Laisvadienis.lt
error: Alert: Content is protected !!