Šiuos vaistus vadina vienais pavojingiausių vaikams: daugelis to nežino

Naujienos

Marijampolėje – nelaimingas atsitikimas, kai dvi 3 ir 4 metų mergaitės apsinuodijo raminamaisiais vaistais ir pateko į ligoninę. Pasak ekspertų, tai dažnai pasitaikantis įvykis vaikams, todėl perspėja, nuo kokių vaistų ir medžiagų reikia ypač saugoti vaikus ir kaip tai padaryti teisingai.

Marijampolės ligoninės ryšių su visuomene specialistė Rūta Priven-Vaitkevičienė tvirtina, kad mergaičių būklė stabili, todėl jos išleistos ambulatoriškai gydytis namo.

Užsimena, jog tai buvo netyčinis atvejis, kai apsinuodijama atsitiktinai. Tačiau detalesnių aplinkybių komentuoti negalėjo.

Gydytojos perspėjimas – vaikams gali būti mirtina ir viena tabletė

Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Vaikų intensyviosios terapijos skyriaus gydytoja Veslava Žukovskaja atkreipė dėmesį, kad atvejai, kai vaikai iki 5 metų atsitiktinai apsinuodija, yra dažni. O vaistai, kuriuos vaikai randa namuose, yra vieni dažniausių apsinuodijimo šaltinių.

„Jų [suvartotų vaistų] kiekiai dažniausiai būna nedideli: viena, dvi tabletės, bet su mažais vaikais yra tokia bėda, kad jiems kartais užtenka vienos tabletės tam, kad iškiltų reali grėsmė gyvybei“, – pabrėžia gydytoja.

Kaip naujienų portalui tv3.lt sakė V. Žukovskaja, suvartojęs raminamųjų vaistų vaikas ima elgtis, kaip elgtųsi girtas žmogus. Gali prarasti koordinaciją, nelaikyti pusiausvyros, daug kalbėti ir jaustis mieguistas.

Vaistai namuose BNS Foto

Jos teigimu, svarbu kuo greičiau pastebėti pasikeitusį vaiko elgesį, nes pasekmės gali būti labai rimtos. Vilniaus miesto klinikinės ligoninės gydytoja pastebi, kad raminamieji vaistai taip pat gali sukelti vaikui stiprias haliucinacijas ar net sustabdyti kvėpavimą.

„Haliucinacijos būna įvairaus plauko: gali būti visai malonios, kai rankioja, sakykim, krentančias gėlytes, kažkam juokiasi, su kažkuo ten guguoja.

Bet kartais jie pamato baisias haliucinacijas, kažką, kas juos gąsdina. Pavyzdžiui, šunį kokį nors besivejantį”, – raminamųjų vaistų poveikį vaikui paaiškino V. Žukovskaja.

Tačiau, pasak jos, pavojingiausi vaistai yra antihipertenziniai, mažinantys kraujospūdį, kalcio kanalų blokatoriai, skirti širdies ritmo sutrikimams reguliuoti, bei vaistai nuo cukrinio diabeto. Net viena ši tabletė vaikui gali kainuoti gyvybę.

Įspėja, nuo ko labiausiai reikėtų saugoti vaikus

Vaikų intensyviosios terapijos skyriaus gydytoja pastebi, kad vaikai kramto ir ragauja viską, kas pasitaiko po ranka. Patys dažniausi vaikų apsinuodijimai yra nuo buitinės chemijos, muilo, skalbimo ir indaplovių kapsulių, nes primena guminukus ar saldainius ir gana skaniai kvepia.

„Labiausiai pavojingi iš šitų buitinės chemijos būtų korozinės medžiagos, kaip Kurmis, kaip Domestos. Jų vaikų organizmuose pasitaiko rečiau, bet iki dešimties vaikų per metus mes tikrai pamatom“, – tikina V. Žukovskaja.

Pasak jos, naminių, vazoninių augalų lapus ar lauke rastų augalų uogas taip pat vaikai pakramto.

„Kiekvienais metais mes matom vaikus, pakramčiusius pakalnučių uogų, o pakalnutės visas augalas yra nuodingas. O uogos yra ganėtinai viliojančios, kadangi raudonos, o šiaip vaikai žino, kad raudonas uogas kaip ir galima valgyti, tai vat tos pakalnučių uogos irgi sukelia širdies ritmo sutrikimą ir didesnis kiekis gali sustabdyti širdį“, – pakalnučių pavojų vaikui paaiškino specialistė.

Pakalnučių uogos

O prie namų dažnai augantis kukmedis irgi, jos galva, yra absoliutus nuodas, nes vienintelė nenuodinga jo dalis yra raudonas uogos apvalkalas. Tačiau dažniausiai vaikai nuriya visą kukmedžio uogą.

„Vaikai turi būti stebimi ligoninėj stebint širdies veiklą, kad nepražiopsoti kažkokių kritinių sutrikimų ir nesibaigtų viskas mirtimi“, – ką privalu daryti vaikui, suvalgiusiam kukmedžio uogų, pabrėžė V. Žukovskaja.

Pataria, kokiomis priemonėmis užtikrinti, kad vaikai nesuvalgytų nuodingų medžiagų

Gydytoja V. Žukovskaja atkreipia dėmesį, kad dažnai tėvai patys klaidina savo vaikus, todėl jie prisivalgo nevalgomų dalykų.

„Vaikam negalima jokiu būdu sakyti, kad tabletė yra saldainis, nes dažnai tėvai būtent tą ir pabrėžia, kad reikia suvalgyti saldainiuką: „Pagydysim mes tave su šituo saldainiuku“.

Taip daro, kad vaikai taip nebijotų gerti vaistų. Tas vaikas gali po to išsilukštenti tablečių ir prisivalgyti jų kaip saldainių“, – kokia grėsmę kelią tėvų bandymas nuraminti vaikus prieš geriant vaistus, pažymi ji.

Veslava Žukovskaja

Jos manymu tam, kad apsaugotų vaikus nuo ragavimo nuodingų ir organizmui kenksmingų medžiagų, pirmiausia, reikia jų neperpilti į jokių gaiviųjų gėrimų butelius, o palikti originaliose pakuotėse, kad vaikas nesusipainiotų.

„Liaudyje, taip sakant, žmonės labai mėgsta perpilti tam tikrus skysčius į buteliukus nuo „Coca-colos” ar „Sprite”. Dažnai ten būna benzinas ar koks nors tepalas, tai vaikas bėgdamas ar kažką veikdamas šalia tėvų, kurie dirba garaže, sakykim, sugeria ir dyzelio, ir benzino, ir ko tik nori“, – pasakoja pašnekovė.

Taip pat vaistus, buitinę chemiją ir kitus vaikams kenksmingus daiktus ji pataria laikyti vaikams nepasiekiamoje vietoje, kad vaikai negalvotų, jog tai žaislas ir nėra pavojinga.

„Paslėpti taip, kad suaugęs turėtų įdėti pastangų tai ištraukti iš kažkur arba iš kažkokios patalpos, lentynos, kurios vaikai nepasiekia, kaip rūsys, palėpė ar ten dar kažkas tokio, kur lentynos aukštos”, – tėvams pataria ji.

V. Žukovskaja mano, kad nereiktų auginti ir nuodingų augalų namuose. O jeigu vaikas jau truputį vyresnis, galima jam paaiškinti, kokie pavojai gresia ragaujant viską.

Kukmedis

Kukmedis (nuotr. 123rf.com)

„Žmonės patys turėtų galvoti 2 žingsnius į priekį, nes vaikai būna iš tikrųjų nekontroliuojami, kad nežinia, ką ten susikiša į burną“, – užsimena ji.

Šaltinis: tv3.lt

Patiko? Pasidalinkit! Ačiū. 🙏
Laisvadienis.lt