Kai buvęs KGB pareigūnas Alnuras Musajevas socialiniuose tinkluose ėmė skleisti, kad dabartinis JAV prezidentas Donaldas Trumpas dar nuo 1980-ųjų yra KGB užverbuotas agentas, kilo audra. „Euronews“ aiškinosi, ar tokie gandai gali būti tiesa.
Anot A. Musajevo, D. Trumpas buvo užverbuotas, kai 1987 m. lankėsi Maskvoje. Tuo metu 40-mečiui verslininkui buvo suteiktas slapyvardis Krasnovas.
Žiniasklaidoje D. Trumpo vizitas Rusijoje sulaukė dėmesio. | X/Euronews
A. Musajevas savo socialinio tinklo įrašą su šia informacija paskelbė vasario 20 d., tačiau nei D. Trumpas, nei jo administracija iki šiol apie šiuos pareiškimus tiesiogiai neatsakė, o pats prezidentas atkakliai neigė kada nors dirbęs Rusijai.
Kiti socialinio tinklo vartotojai ėmėsi pašaipų – viename įraše D. Trumpas matomas aprengtas KGB uniforma, o jo kampanijos šūkis „Padarykime Ameriką vėl didžią“ (MAGA) išverstas „Maskvos agentas valdo Ameriką“).
Internetas nepraleido progos pasišaipyti. | X/Euronews
Krasnovas yra populiari pavardė Rusijoje, kilusi nuo žodžio „raudonas“.
Kaip rašo „Euronews“, vėliau socialinėje erdvėje kilo pasipiktinimo ir tarp politikų. Britų konservatorius, parlamento narys Grahamas Stuartas socialiniame tinkle „X“ rašė: „Turime apsvarstyti galimybę, kad prezidentas D. Trumpas yra Rusijos agentas.“
Ar šie kaltinimai yra nors kiek pagrįsti?
Anot „Euronews“, A. Musajevas nepateikė jokių įrodymų, pagrindžiančių teiginius, kad D. Trumpą vizito Maskvoje metu užverbavo KGB. Taip pat kilo abejonių dėl pareigų, kurias, anot A. Mussajevo, jis užėmė KGB.
Buvęs Kazachstano šnipų vadas „Facebook“ įraše teigia, kad dirbo KGB 6-ajame direktorate. Tačiau šaltiniai, įskaitant Centrinės žvalgybos valdybos enciklopediją, teigia, kad šis skyrius daugiausia dėmesio skyrė ne „užsienio žvalgybos verbavimui“, o „apsaugai nuo ekonominio šnipinėjimo“.
„Euronews“ negali patvirtinti teiginių, kad D. Trumpas yra Rusijos agentas.
Tikėtina, kad teiginių plitimą socialinėje žiniasklaidoje sustiprino JAV prezidento užsienio politikos pozicija, kuri buvo vertinama kaip palanki Rusijai. Atsitraukdama nuo buvusio prezidento Joe Bideno administracijos paramos Ukrainai, D. Trumpo administracija sustabdė karinę paramą ir dalijimąsi žvalgybos informacija su Kyjivu (dabar šie ribojimai atšaukti).
Tai įvyko po viešo D. Trumpo ir Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio ginčo per praėjusį mėnesį Ovaliajame kabinete vykusį susitikimą.
A. Musajevo socialinio tinklo įrašas, kuriame jis teigia, esą D. Trumpas buvo užverbuotas KGB. | Facebook/Euronews
Ką D. Trumpas veikė Maskvoje?
Kaip rašo „Euronews“, tai – ne pirmas kartas, kai D. Trumpas kaltinamas esantis Rusijos agentu. 2021 m. amerikiečių žurnalistas ir rašytojas Craigas Ungeris išleido knygą „Amerikos kompromatas“, kurioje teigia, kad D. Trumpą užverbavo Maskva.
Buvęs KGB agentas Jurijus Švecas, kuris devintajame dešimtmetyje dirbo Rusijos valstybinės naujienų agentūros TASS korespondentu Vašingtone, buvo vienas iš pagrindinių C. Ungerio knygos šaltinių. J. Švecas pasakojo C. Ungeriui, kad su D. Trumpu 1987 m. KGB užmezgė kontaktą.
C. Ungeris „Euronews“ sakė, kad yra aiškus skirtumas tarp agento ir parankinio. „Agentas dirba žvalgybos agentūroje ir gauna atlyginimą, o parankinis yra patikimas draugas, kuris padaro paslaugą“, – sakė jis.
C. Ungerio knygoje J. Švecas teigė, kad kai 1980 m. Trumpas atidarė savo pirmąjį didelį nekilnojamojo turto objektą – viešbutį „Grand Hyatt New York Hotel“, jis įsigijo 200 televizorių iš elektronikos parduotuvės „Joy-Lud“, kuri priklausė sovietų emigrantui. J. Švecas teigė, kad parduotuvė buvo KGB priedanga, o D. Trumpas jau tada buvo įvardytas kaip potencialus agentas.
1987 m. D. Trumpas keliavo į Maskvą, kur, anot J. Šveco, D. Trumpas kalbėjo su KGB. Grįžęs D. Trumpas trijuose didžiausiuose Amerikos laikraščiuose nupirko tris viso puslapio skelbimus, kritikuojančius JAV užsienio politiką, kurių bendra kaina – 94 801 JAV doleris (87 150 eurų). 1987 m. išleistoje knygoje „Sandorio menas“ („The Art of the Deal“) D. Trumpas taip pat užsiminė apie galimybę Maskvoje atidaryti D. Trumpo pastatą.
„Anksčiau D. Trumpas amerikiečių spaudai teikdavo bulvarinės informacijos, tačiau grįžęs iš Rusijos jis ėmė vaizduoti save kaip sumanų užsienio politikos analitiką“, – „Euronews“ sakė C. Ungeris.
D. Trumpo ryšiai su Rusija buvo tiriami ir 2019 m. bendrovės „Mueller“ ataskaitoje, parengtoje JAV teisingumo departamento užsakymu ir kurioje buvo nagrinėjamas Rusijos kišimasis į 2016 m. JAV rinkimus.
Nors buvo nustatyti „Rusijos vyriausybės ir D. Trumpo kampanijos ryšiai“, ataskaitoje nebuvo „nustatyta, kad D. Trumpo kampanijos nariai rengė sąmokslą ar koordinavo veiksmus su Rusijos vyriausybe dėl jos kišimosi į rinkimus“.
„Niekada nedirbau Rusijai“, – sakė D. Trumpas, kai 2019 m. žurnalistas jo paklausė apie ryšius su šia šalimi.
„Gėda, kad jūs apskritai užduodate tokį klausimą. Visa tai yra didelė riebi apgaulė“, – pridūrė jis.
Šaltinis: alfa.lt